Menu

Nasır oluşumu ve bitkisel tedaviler


nasır baş

Nasırlar belki de en fazla acı veren fakat en kolay çözümlenen sorunlardır.

Genelde sıkı ayakkabı seçimleri veya kan dolaşımı sorunları ile oluşurlar. Sıklıkla ayak tabanları, parmaklarda görülürler.

Tedavi edilmez ve önlem alınmazsa iç kısımdan itibaren büyür ve hayatı çekilmez hale getirebilirler.

nasır


Nasır oluşumunu engellemek için yapılacaklar 

Nasır yeni oluşum halinde ve ayaklarınızda hafif ağrılar yapıyorsa ilk yapılacak olan şey, sıkı ayakkabılardan kurtulmaktır. Genelde ayakkabı modeli değiştirildiğinde nasır kendiliğinden düzelir ve yok olur. Dar ayakkabılar ve yüksek topuklar ayak basıncı yaratır ve nasır hızla oluşmaya başlar. Eğer ayaklarınız hemen nasır oluşumu yapıyorsa dar olmayan ve pamuklu çoraplar seçilmeli ve her gün çoraplarda değiştirilmelidir. Ayaklarınızı yıkarken her banyoda ponza taşı ile temizlik yapılırsa nasır oluşumu engellenir. Törpü yapılan ayaklarınızı hemen alkol ile temizlemek ve nemlendirici sürmek çok sağlıklı bir uygulamadır.

nasır tedavi


Nasır tedavisi

Ayağınızda nasır olan bölgeye bir dilim limon koyun ve bandajlayın. Ertesi sabaha kadar limon dilimi nasırı yavaşlatacaktır.

Papaya bitkisinin suyu nasırları temizler. Günde 3 defa nasırlı bölgeye sürülen bu su ile nasırdan kurtulmak mümkündür.

1 orta boy soğan, fırınlanır ve nasıra bağlanarak bütün gece beklenir. Ertesi sabah nasır yumuşamış olur.

nasır tedavisi


Tebeşir tozu ve bir iki damla su ile yapılan karışım, nasırlı bölgeye sürülür ve bandajlanarak bekletilir. Nasır yumuşamaya başlar.

Taze ananas dilimi nasırlı bölgeye koyulur ve bandajlanır bütün gece bekletilir.

Bir miktar pamuğu elma sirkesine batırın ve 10-15 dakika kadar nasır üstüne tutun. Birkaç damla zeytinyağı sürülerek, çorap giyilir ve yaklaşık 1-2 saat sonra yıkanır. Bu işlem bir hafta tekrar edildiğinde nasır kendiliğinden soyulur.

nasır2


5 adet aspirin ezilir, yarım çay bardağı su ve 3-4 damla limon ile karışım haline gelir. Nasıra sürülür ve bandajlanır. 15-20 dakika kadar sonra ponza veya törpü ile törpülenir ve yıkanır.

Şeker hastası iseniz kesinlikle hemen bir doktora gidilmelidir. Çünkü, nasırlar kontrolsüz bir şekilde büyüyebilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.