Menu

Naftalin nasıl oluşur nelerde kullanılır


naftalin-1

Naftalin ürünü nedir?

Kendisi genelde büyüklerimizden de gördüğümüz üzere kapalı alanlarda saklanan çarşafların, örtülerin vb. güzel kokması için ve böceklerden korunması için kullanılan naftalin; beyaz renkli olan ve kendine has denilebilecek bir kokuya sahip olan bir üründür.

Görüntü olarak genelde parlak beyaz olan ve şekil olarak da yuvarlak olan bu ürün, ilk ortaya çıkartıldığı dönemler olan 18. yüzyılda kömğr maddesinin katranından elde edilmiştir ve günümüzde de hala bazı teknolojik eklentiler kullanılarak elde edilmesinin yanında sıklıkla maden kömürünün katranından dönüştürülen bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

naftalin-2

Kimyasal bir içerik olan naftalin, bu kimyasal içeriklerini küçük yapıdaki güve vb. böceklerin üzerinde öldürücü etki olarak bırakabilmektedir. Yazımızın başında bahsettiğimiz bu kapalı yerlerde tutulan ve haşerattan uzak tutulması gereken ürünlerin korunması adına kullanılan başlıca malzemelerden birinin de naftalin olmasının sebebi bu yüzdendir. Ayrıca bu ürünün boya sanayisinde de kullanılan bir yardımcı madde olduğu, özellikle siyah renkli boyanın yapımında sıklıkla kullanılan bir ürün olduğu da bilinmektedir.

Naftalin ürünü nerelerde kullanılır?

Evlerimizde en çok saklanacak ve zarar gelmesini istemeyeceğimiz eşyalar için kullanılan naftalin ürünü, bunun yanında lavabolarda ve benzer giderlerde koku olmaması ve tartar yaratacak durumların önüne geçilmesi adına da sıklıkla tercih edilen bir madde olarak bilinmektedir.

Bununla birlikte sürekli değindiğimiz üzere mevsimsel olarak toplu kaldırılan kıyafetler için, toplu muhafaza edilen örtüler, çarşaflar, pikeler vb. ürünler için de naftalin ürününe başvurulmaktadır. Kaldırılan kıyafetlerin aralarına naftalin dökülmesi şeklinde veya şeffaf bir bezenin içerisine konularak ürünlerin ceplerine, kıvrım kısımlarına konulması şeklinde bir kullanımdan söz etmek mümkündür.
One Response
  1. hhgh

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.