Menu

Mumbar dolması nasıl yapılır


mumbar dolmasının yapılışı1

Kurban Bayramında birbirinden lezzetli et yemekleri sofralarımızı süsleyecek. Kırmızı eti seviyorsanız, bundan daha güzel ne olabilir değil mi?

Hem ibadetimizi yerine getiriyor hem de sofralarımız şenleniyor.

Kurban etinden yapılan yemeklerin yanı sıra, sakatattan yapılan farklı yemekler de birçoğumuzun en çok sevdiği lezzetler olabiliyor.

Türk mutfağının ender lezzetlerinden biri olan Mumbar dolmasının nasıl yapıldığını sizlere anlatalım istedik.

mumbar


Mumbar dolması için gerekli malzemeler;

600 gr kadar koyun bağırsağı ( hasarsız olmalı ), ince ince kıyılmış 2 koyun akciğeri, 2 adet rendelenmiş soğan, 1 su bardağı pirinç, su bardağının ¼’ü kadar su, 1 çay kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı kadar karabiber.

mumbar dolması tarifi


Mumbar dolmasının yapılışı;

Öncelikle koyun bağırsağını musluğun ağzına takarak bol su ile diğer elinizle bir taraftan sıyırarak iyice yıkayıp temizleyin. Temizlediğiniz bağırsağın bir ucunu iple bağlayın. Açıkta kalan ucundan daha önceden harmanlanmış malzemeleri huni benzeri bir yardımcı vasıtasıyla bağırsağın içine doldurun.

mumbar dolması1


Tüm malzemenizi bağırsağa doldurduktan sonra, bu ucu da iple bağlayın. Daha sonra bir kürdan yardımı ile belli yerlerinden delin, tencere içine koyduğunuz bol suda haşlayın ve haşlandıktan sonra da süzün. Hazırlanan mumbar dolmasını 1 çay kaşığı tuzla iyice dövülmüş bir diş sarımsak, 3 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırarak hazırlayacağınız sos ile beraber servis edin. Afiyet olsun…
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.