Menu

Monosodyum Glutamat (MSG) Nedir ?


MSG nedir?

Açılımı “monosodyum glutamat” olarak da anılan, “Çin tuzu” olarak nam salmış bir içerik olan MSG uzun zamandır yiyeceklerin içerisinde (özellikle Çin yemeklerinde ve cips gibi hazır abur cuburlarda sıklıkla yer almaktadır) kullanılan ve beynimize yemeklerin tadının daha güzel algılanmasına dair yanıltıcı bilgiler gönderen bir içeriktir. Asıl amacı yemeğin türü fark etmeksizin içeriğinde bulunan besinin oldukça lezzetli olduğunu düşünmemizi ve bu besinin beynimizde sıklıkla tüketilir bir besin olarak kodlanmasını sağlamaktır.

Monosodyum glutamat içeriğinin tarihçesi

İçerik 100 yıldan fazla bir süre öncesinde keşfedilmiş, bu keşfi de o dönemlerde bilim adamlığını farklı yiyeceklerin tat verici maddelerini araştıran Kikunae Ikeda yapmıştır. Ikeda, MSG’yi bulma aşamasında öncelikle deniz yosununu bir takım testlere tabi tutmuş ve bu yosundan kristalleştirme yöntemi ile monosodyum glutamat elde etmiştir.

msg-nedir

Ortaya çıkartılan bu yeni “tat”, “Umami” olarak adlandırılmaya başlanmıştır. MSG’nin en önemli özelliği, insanoğlunun bugüne kadar keşfetmiş olduğu tuzlu, tatlı, acı gibi hiçbir tat kategorisine koyulamayan kendine has bir tadı bulunmasıdır. Ayrıca sentetik olarak yiyeceklere eklenen MSG’nin tatlı yiyeceklerin de tuzlu yiyeceklerin de tadını oldukça yoğunlaştırdığı da görülmüştür ve yiyecek sektöründe MSG içeriği çok hızlı bir şekilde “fast food” sektöründe yaygınlaşmaya başlamıştır.

Kullanım miktarı nedir?

Bu içeriğin yiyecekler içerisinde kullanım miktarı, bulunduğu yiyeceklerin tüketilmesinden sonra kişilerde oluşan semptomlar dahilinde olumsuz sonuçlar ortaya çıktığından kısıtlanmıştır. Çünkü, ilgili kurumun (yurtdışında MSG ile ilgili araştırmalar American Societies for Experimental Biology (FASEB) isimli kuruluş tarafından yapılmıştır) yaptığı araştırma neticesinde, içerisinde 3 gram ve fazlası MSG bulunan yiyeceklerin tüketildikten bir süre sonra kişilerde uyuşukluk, kızarıklık, karıncalanma veya çarpıntı gibi semptomlar ortaya çıkardığı görülmüştür. Bu nedenle MSG içeriği için üst sınır aşağı yukarı 3 gram olarak belirlenmiştir.

Nasıl kullanılır?

Kendisine dair kategorize edilemeyen bir tada sahip olan MSG, bireylerin kendisini “tadabilmesi” için bir içerikle etkileşim halinde olmak durumundadır. Yani, ister bir et ürününün içerisine konsantre edilsin veya ister bir abur cuburun içerisine konulsun o besinin tadıyla etkileşime geçerek orijinal tadı daha da arttırmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken esas nokta, içeriğine MSG konulacak ürünlerin MSG miktarının detaylıca test edilmesi ve orijinal tadın bozulmaması için doğru ayarın bulunmasıdır.

 

monosodyum-glutamat-bileseni

MSG içeren gıdalar nelerdir?

 • Cips türlerinin hemen hemen hepsi
 • Katı yağlar
 • Tavuk suyu tabletleri
 • Et suyu tabletleri
 • Hazır tavuk ve et ürünleri (hamburger, nugget vb.)
 • Paketlenmiş soslar
 • Paketlenmiş çorbalar
 • Paketlenmiş “abur-cubur” başlığı altındaki yiyecekler

Monosodyum glutamat zararları nelerdir?

MSG içeriğinin vücuda verdiği zararlar kısaca şu şekilde özetlenebilmektedir;

 • Büyüme çağında olan çocukların sıklıkla MSG’li besinler tüketmesinin sonucunda büyüme hormonları baskı altına girebilmekte ve gelişimlerinde gerileme yaşanabilmektedir.
 • Sinir hücrelerine zarar verici bir etkisi olduğu saptanmış; epilepsi, parkinson gibi sinir sistemine bağlı hastalıkları olan kişilerin monosodyum glutamatlı ürünler kullanmaları tavsiye edilmemektedir.
 • Vücutta insülin hormonunun seviyesini arttırdığından, diyabet rahatsızlıklarına ve pankreas hastalıklarına sebep olabilmektedir.
 • Gözlerdeki retina tabakasına zarar vererek göz bozuklukları yaratabilmektedir.
 • Astım hastası kişilerin MSG’li ürün tüketmeleri halinde, astım krizlerinin tetiklendiği belirlendiğinden astım hastalarının bu içeriği barındıran ürünlerden tüketmemesine özen gösterilmelidir.Son 50 Yorum
 1. Mehmet Olcay Kutlusan
 2. Anonim
  • Ali Haydar ÖZLÜ
 3. alperen
 4. Anonim
 5. Zeliha Özdemir Eser
 6. Eylem Erol Ibrahimağaoğlu
 7. mert
 8. emine

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.