Menu

Miyopluğun nedenleri nelerdir miyop olanlar nasıl görür miyop tedavisi


Miyopluk ya da miyopi, yakındaki objeleri net görebilme, uzaktaki objeleri ise görememe ya da bulanık görme durumudur. En sık rastlanın göz kusurlarından biri kabul edilmektedir ve son yıllarda görülme oranı giderek artmaktadır.

Miyopluk genellikle 8 ila 12 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Bu yaşlarda gözler büyümeye başlar ve gözün şekli değişebilir. Yetişkinlerde genellikle çocukluktan gelme bir miyopluk durumu görülür. Ayrıca diyabet gibi çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle de yetişkinlerde miyopluk oluşabilir.

Miyopi yavaş ya da hızlı gelişim gösterebilir, genellikle çocukluk ya da ergenlik çağında kötüleşir. Genellikle kalıtsal bir durumdur. Gözlük, kontakt lens ya da göz ameliyatları ile tedavi edilebilir.

Miyopluğun nedenleri nelerdir?

miyoplugun-nedenleri

Miyopluk, göz küresinin normalden uzun olması, kornea ve göz bebeğinin yeterince güçlü bir şekilde çalışamaması ya da çok güçlü olması sonucu ortaya çıkar. Bu durum ışığın göz yüzeyinde yayılmasını engeller ve ışınların yalnızca retinanın önündeki bir noktaya odaklanmasına yol açar.

Öte yandan kornea ya da göz bebeği, göz küresinin uzunluğuna kıyasla fazla kıvrımlıysa da bu sorun ortaya çıkabilir. Bazı vakalarda miyopluk her iki durumun birleşimi sonucu gelişir.

Genellikle çocukluk döneminde başlar ve ailesinde miyopluk geçmişi olan bireylerde daha sık görülür. Çoğu vakada yetişkinlikte miyopluk stabil seyreder ancak yaş ilerledikçe miyop ilerleyebilir.

Görsel stres de miyopluk nedenlerinden biri sayılmaktadır. Gözün, kitap okumak, bilgisayar kullanmak gibi aktivitelerle çok uzun süre zaman harcaması gibi gözü yorucu etkinlikler görsel strese sebep olmaktadır.

Miyop olanlar nasıl görür?

Gördüğü şeylere odaklanmak için gözümüz iki önemli parçanın işlevini kullanır:

1) Kornea, gözümüzün ön yüzeyi

2) Göz merceği, görülen şeylere odaklanmak için şekil değiştirebilen gözün içindeki bir kısım.

Normal bir gözde bu iki parça oldukça sorunsuz çalışır ve çok pürüzsüz bir yapıları vardır, plastik bir top kadar pürüzsüz yüzeyleri olur. Ancak eğer kornea ve göz merceği yeterince pürüzsüz kıvrımlara sahip değilse göze gelen ışık düzgün bir şekilde kırılmaz ve bu da görüşün bozulmasına yol açar.

Miyop bir göz kusurudur ve miyop olan kişilerin gözleri düzgün bir şekilde odaklanamadığı için yakındaki şeyleri rahatlıkla görebilmelerine karşın, uzaktaki şeyleri göremeyebilir ya da bulanık görebilirler.

Miyopluk belirtileri nelerdir?

Miyopluk belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Uzaktaki cisimlere bakarken bulanık görme
 • Net görebilmek için gözleri kısma ya da kısmen kapatma ihtiyacı duyma
 • Göz yorgunluğundan kaynaklı baş ağrısı
 • Özellikle geceleri araç kullanırken görmede zorluk yaşama

Miyopluk çoğunlukla çocukluk döneminde teşhis edilir ve ilk okul yıllarındaki çocuklarla ergenlik çağındaki çocuklarda çok sık rastlanır. Çocuklarda miyop belirtileri ise şunlardır:

 • Sürekli olarak gözleri kısma
 • Televizyona, ekrana ya da sınıfta tahtaya daha yakın oturma ihtiyacı duyma
 • Uzaktaki cisimlerin farkında olmama
 • Çok sık göz kırpma
 • Düzenli olarak gözleri ovuşturma
 • Gözlerde yorgunluk ya da ağrı

Miyopluk semptomları genellikle gözlük ya da kontakt lens kullanımı sonrasında kaybolur. Baş ağrısı ve göz yorgunluğu ilk bir iki hafta sürmeye devam etse de daha sonra ortadan kalkacaktır.

Miyop tedavisi

Miyop tedavisinde hedef, görüş kalitesini artırmak ve ışığın retina üzerinde odaklanmasını sağlamaktır. Bunun için göz düzeltici mercekler (gözlükler ve kontakt lensler) ya da göz ameliyatları uygulanır.

1) Gözlükler

Miyoptan kaynaklanan görüş problemlerini tedavi etmenin en kolay ve güvenli yolu gözlük takmaktır. Bu durum için farklı türlerde ve farklı numaralarda gözlükler bulunur. Gözlük numaraları miyop derecesine göre belirlenir ve hastadan hastaya farklılık gösterir.

2) Kontakt lensler

Bu lensler gözün tam üzerine yerleştirilir. Birçok farklı türde ve stilde (sert, yumuşak, geniş, tek kullanımlık, çift odaklı vb.) kontakt lens bulmak mümkündür. Doktorunuza danışarak sizin için uygun olan kontakt lensi seçebilirsiniz.

3) Göz ameliyatları (refraktif cerrahi)

Refraktif cerrahi ile görüş kalitesi artırılır ve gözlük ya da kontakt lens kullanma ihtiyacı ortadan kalkmış olur. Göz cerrahları korneayı yeniden şekillendirmek için lazer ışınlarını kullanabilir. Bu tür ameliyatlar çok yaygındır ancak göz gelişimi tamamlanana dek (20 yaşlarına doğru) uygulanması önerilmez.

Miyop dereceleri nelerdir?

Eğer miyopluk sorununuz varsa gözlük ya da kontakt lens dereceniz eksi rakamlarla belirtilir. Rakam ne kadar negatifse lensler de o kadar güçlü olur. Örneğin -3.00 derecesi -2.50 derecesinden daha güçlü bir lens kullanımı gerektirir.

Düşük miyop: -3.00 derecesine kadar olan miyop

Orta miyop: -3,50 derecesinde -6.00 derecesine kadar olan miyop

Yüksek miyop: -6.00 derecesinden yüksek olan miyop

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/nearsightedness#overview1

http://www.allaboutvision.com/conditions/myopia.htm

https://www.webmd.com/eye-health/nearsightedness-myopia#1

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nearsightedness/basics/treatment/con-20027548
Son 50 Yorum
 1. Mehmet
 2. Enis
 3. Selin
 4. Gizem
 5. Anonim
 6. Gulce
 7. Seyit
 8. anonim
 9. Anonim
 10. Oğuz
  • Anonim
 11. sule
 12. duygu
 13. Wild Tiger
 14. erhan
 15. Anonim
 16. Bilmeyen adam
  • iclal kara
 17. başak
 18. bunyamin
  • s6190505
 19. Melis Özden
 20. ahmet
 21. ahmet
 22. memet
  • rabia
 23. merve
 24. melike
 25. pınar
 26. sema
 27. pınar
  • Sewal

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.