Menu

Mısır cipsi nasıl yapılır


mısır cipsi nasıl yapılır

Hemen hepimizin severek yediği ve yemekten zevk aldığı mısır cipsinin nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

Mısır cipsini çok seviyorsanız bunu evde kendiniz de yapabilirsiniz.

İşte, mısır cipsinin yapılışı;

mısır cipsi


Öncelikle gerekli malzemelerimizi hazırlamamız lazım. Mısır cipsi için; 1 su bardağı mısır unu, ½ su bardağı tam buğday unu ya da beyaz un, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 su bardağı kadar su, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, 1 tatlı kaşığınca tulum peyniri, 1 çay kaşığı acılı ya da tatlı kırmızı toz biber, 1 çay kaşığı kekik, 1 çay kaşığı nane, ağız tadınıza göre uygun tuz, tepsiyi ve cipsleri yağlamak için biraz sıvı yağ hazırlamamız gerekiyor.

mısır cipsi yapılışı


Öncelikle hazırlamış olduğumuz bütün malzemeleri birbiriyle karıştırıyoruz. Azar azar su ilave ediyoruz ve kulak memesi kıvamına gelene ve kolay açılabilecek duruma gelene kadar yoğuruyoruz. Hamurumuzu hazırladıktan sonra, bunu iki veya üç parçaya bölüyoruz. Açma işlemini yapacağımız tezgahı hazırlıyor, cips hamurunu merdane yardımıyla açabildiğimiz en ince şekilde yaklaşık 1 mm kalınlığında açıyoruz.

nefis mısır cipsi


Açtığımız hamuru bir bıçak ya da rulet marifetiyle istediğimi şekilde keserek, önceden yağladığımız fırın tepsisine diziyoruz. Dizdiğimiz hamurların üzerine sıvı yağ gezdiriyoruz ve tüm yüzeyine yayıyoruz. Şimdi tek yapmamız gereken 190-200 derecede önceden ısıtılmış fırınımızda yaklaşık 5-6 dakika kadar pişiriyoruz. Mısır cipsimiz artık hazır, hepinize afiyet oldun.
Son 50 Yorum
  1. neyse ne
  2. berk
  3. isik

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.