Menu

Metamfetamin nedir? Metamfetaminin zararları nelerdir?


Metamfetamin nedir?

Crystal_Meth

Kristal meth ya da kristal metamfetamin de denilen, güçlü ve aşırı derecede bağımlılık yapan bir uyuşturucudur, direkt olarak merkezi sinir sistemini etkiler. Kullanımı hiçbir ülkede yasal değildir.

Minik kristal parçaları gibi ya da parlak mavi minik taşlar gibi görünür. Aynı zamanda “buz” ya da “cam” gibi isimlerle de anılır, partilerde sıklıkla kullanılan bir uyuşturucudur. Kullananlar bu uyuşturucuyu küçük, camdan, pipete benzeyen bir alet ile içerler. Bunu yutanlar, burnundan çekenler ya da damardan enjekte edenler de vardır.

Kullanan insanlar, kullanmanın hemen ardından yapay bir coşku, mutluluk hali verdiği söyler. Ancak bu madde son derece tehlikeli ve zararlıdır. Hem vücudunuzu hem de beyninizi kötü etkiler, fiziksel ve psikolojik sağlığınızı alt üst eder.

Metamfetamin tarihçesi

Metamfetamin, insan yapımı bir uyarıcı maddedir ve uzun zaman önce bulunmuştur.  II. Dünya Savaşı sırasında askerleri uyanık tutmak için bu madde askerlere verilirdi. Ayrıca depresyonu yatıştırmak ve kilo verdirmek için de insanlara bu madde verilirdi.

Günümüzde kullanılan tek yasal metamfetamin, bu maddeyi içeren bir tablet ilaçtır ve obezite ile hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde yalnızca doktor reçetesi ile kullanılır.

Kristal meth, psödoefedrin malzemesiyle birlikte yapılır, bu madde genellikle soğuk algınlığı ilaçlarında bulunur. Bu madde burun tıkanıklığını açmaya yardımcıdır. Meth pişirmek için kullanıldığından dolayı Amerikan hükümeti bu maddeyi içeren ilaçları ve ürünleri kontrol altına almıştır.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanımı yaygındır ve buraya genellikle Meksika’da bulunan laboratuvarlardan gelir. Ancak ABD’de de küçük laboratuvarlar vardır, genellikle insanların evlerinde bulunur. Metamfetamin hazırlamak tehlikeli bir işlemdir çünkü içerisinde zehirli ve patlamaya müsait maddeler bulunur. Laboratuvarı havaya uçurabilir.

Metamfetaminin zararları

İnsanların metamfetamin kullandıktan sonra yaşadığı yapay coşku hali birçoğunun ilk kullanımdan itibaren bağımlı olmasına yeter. Bu uyuşturucu kullanıldığında dopamin adındaki kimyasal, beynin zevk duygusunu kontrol eden bölgesine doğru hücum eder, bu da kişiyi enerjik ve kendine güvenen biri haline getiriyor.

Bu uyuşturucuyu bir kez kullanan biri daha ne olduğunu bile anlamadan, çok kısa bir sürede bağımlı hale gelir ve o coşkuyu bir daha yaşamak için elinden ne gelirse yapmaya çalışır. Bu maddeyi kullanmaya devam ettiği takdirde ayrıca bir tolerans geliştirir. Bu da demek oluyor ki tekrar aynı coşkuyu yaşayabilmek için her seferinde daha fazla doz alması gerekiyor. Doz arttıkça sağlık daha da bozuluyor.

Metamfetamin kullanılınca vücutta yaşanan olaylar ise şunlardır:

 • Metamfetamin, vücut ısısını çok fazla artırabilir, bu da bayılmaya hatta ölüme yol açabilir.
 • Kişi gergin ve aklı karışmış hissedebilir, uyumakta zorluk çeker, ruhsal durumunda dalgalanmalar olur ve şiddet yanlısı olur.
 • Kişinin dış görünüşünde gözle görülür bir değişim yaşanır. Aniden yaşlanabilir. Cildi matlaşır, cildinde iyileşmeyen yaralar oluşmaya başlar. Ağzı kurur, dişleri çürür.
 • Kişi paranoyakça davranabilir. Aslında olmayan sesler duyar ve olmayan şeyler görür. Kendini ya da başkalarını incitmeye meyilli olur.
 • Kişi derisinde ya da derisinin altında gezinen böcekler varmış gibi bir hisse kapılır.
 • Kişinin HIV/AIDS hastalığına yakalanma riski artar.
 • Düşünme, karar verme yeteneğini etkiler, kendini tutması zorlaşır.
 • Riskli durumlara girme eğilimi artar, korunmasız seks ya da kendine zarar verme düşünceleri gibi.

Metamfetamine karşı caydırıcı reklam kampanyası

Bir fotoğraf sanatçısı, reklam kampanyası düzenleyerek metamfetaminin gerçek kişiler üzerindeki etkilerini fotoğrafladı.

Bu projede metamfetamin kullanan gerçek insanların hayatlarından kesitler yer alıyor.

İşte o 13 fotoğraf:

1) “Bir arkadaşınızı ölüme terk etmek normal bir davranış değildir. Ama metamfetamin bunu normal kılar.”2) “Derinizin altındaki böcekleri elinizle deşerek dışarı çıkarmak normal bir davranış değildir. Ama metamfetamin bunu normal kılar.”3) “Para için yaşlı bir adamı dövmek normal bir davranış değildir. Ama metamfetamin bunu normal kılar.”4) “Arkadaşlarımla her şeyimizi paylaşırız. Şimdi hepatit ve HIV virüslerini de paylaşıyoruz.”5) “Annem, ona asla zarar vermeyeceğimi bilir. Ama beni durdurmaya kalktı…”6) “Kız arkadaşım benim için her şeyi yapar. Ben de vücudunu satmasına neden oldum.”7) “Kız kardeşim hep beni örnek alır. Onun bağımlı olmasına sebep olsam bile.”8) “Dişinize bulaşmış ruj lekesi için artık asla endişelenmeniz gerekmeyecek.”9) “Aslına bakarsanız metamfetamin kullanmak birileriyle yatmanızı kolaylaştırmaz.”10) “Yara kabukları, halüsinasyonlar ve vücuttaki yaralar. Sonra işler daha da sarpa sarar.”11) “Kimse burada uyanacağını düşünmez. Metamfetamin bunu değiştirir.”12) “Kimse burada ‘romantik’ bir gece geçireceğini düşünmez. Metamfetamin bunu değiştirir.”13) “Kimse bekaretini burada kaybedeceğini düşünmez. Metamfetamin bunu değiştirir.”Kaynaklar:

https://www.webmd.com/mental-health/addiction/crystal-meth-what-you-should_know#1
Son 50 Yorum
 1. İsimsiz
 2. Bursa-eskişehşr
 3. Allah bize yeter.
 4. Broke girl
 5. yaşayanölü nün eşi
 6. Doga
 7. No met
 8. lbn
 9. Mechul

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.