Menu

Metamfetamin caydırıcı reklam kampanyası…


Metamfetamin (kristal meth); uyarıcı özelliği olan sentetik bir maddedir. Bir çok uyarıcı gibi, 6-24 saat süren güçlü bir öfori; dolayısıyle bağımlılık yapma yeteneğine sahiptir. Yapı olarak amfetamine yakındır.

IUPAC ismi (S)-N-metil-1-fenil-propan-2-amin olan methamfetamin, jenerik ismi Desoxyn® olarak 5/10mg tabletler halinde ABD piyasasında bulunmaktadır. Ancak madde suistimal edilmek üzere kaçak üretimi ile tanınmıştır. Efedrin ya da Pseudoefedrin molekülünü hidrojenize ederek kolayca elde edilebildiğinden ötürü hemen hemen her yerde üretilebilmektedir. “Meth lab” de denilen bu yerler, üretimi sırasında çıkan fosfattan ötürü kırmızı bir bir renge boyanır ve kedi idrarı kokusuna sahiptir.

Tarihçesi

İlk 1919’da Japonya’da kimyacı Akira Ogata tarafından sentez edilen methafetamin, II. Dünya Savaşı’nda askerlerin uyanık kalması için her iki tarafça da kullanılmıştır. Nazi’lerin özellikle Hitler’in yoğun kullandığı bilinmektedir.

Benzedrine ticari ismi ile 1950’lerde narkolepsi, depresif durumlar ve zayıflama amacı ile kullanılan madde yaklaşık 10 yıl içinde suistimal edilmek üzere sokaklara düşmüştür. Kaliforniya ve Hawaii’den başlamak üzere tüm ABD’ye yayılmış, 1970’de hükümet taradından reçetesiz satışı yasaklanmıştır.

Meksika karteli tarafından 3. dünya ilaç firmalarından doğrudan efedrin temini ile üretilip pazarlanmış ancak bu yolun engellenmesi ile gündelik soğuk algınlığı ilaçları ile yerel üretime yönelinmiştir.

Etkileri

Uyanıklık, motivasyon ve kısa dönem beyin aktivitesini artıran madde yüksek dozlarda öforiye neden olmaktadır. Madde alındığında tansiyon ve vücut ısısı yükselir, pupillalar genişler. İshal, bulantı, kusma görülebilir.

Beyin kimyasını bozup depresyona yol açtığı bilinmekterdir. Bağımlılarında kalıcı anhedoni oluşmaktadır. Eroin’den daha kuvetli bağımlılık yaptığı ileri sürülmüştür.

Devamlı kullanıcılarında meth ağzi denen diş çürükleri gözükür, bağışıklık sistemi baskılanır. Bu kişilerde satafilokok enfenksiyonları sıktır. Kilo kaybı ve kısa dönem libido artışı, ardından erektil disfonksiyon da bilinen etkilerindendir.

Kuvvetli sistemik reaksiyon ile ölüm görülebilir.

yazının kaynagı: http://tr.wikipedia.org/wiki/Metamfetamin

 

1) Reklam kampanyası çok çarpıcı görünse de, bir fotoğrafçı, metamfetaminin gerçek insanların yaşamındaki etkilerini görüntülemeye karar verdi.
“Bir arkadaşı ölüme terketmek normal değildir. Ama metamfetamin kullanırken normaldir.”


 

2) İşte reklam kampanyasında hazırlanan 15 afiş ve metamfetamin bağımlısı kadınların gerçek yaşamlarını yansıtan 29 fotoğraf…
“İçerideki böcekleri çıkarmak için derinizi deşmek normal değildir. Ama metamfetamin kullanırken normaldir.”


 

3) “Para için yaşlı bir adamı dövmek normal değildir. Ama metamfetamin kullanırken normaldir.”


 

4) “Arkadaşlarımla herşeyi paylaşırız. Şimdi hepatit ve HIV virüslerini de paylaşıyoruz”


 

5) “Annem, ona asla zarar vermeyeceğimi bilir. Ama sonra önüme çıktı…”


 

6) “Kızarkadaşım benim için herşeyi yapar. Ben de vücudunu satmasını sağladım”


 

7) “Kardeşim hep beni örnek alır. Onu bir bağımlı yaptıktan sonra bile”


 

8) “Dişinize bulaşmış ruj lekesi için bir daha endişelenmeniz gerekmeyecek.”


 

9) “Gerçekte, metamfetamin kullanmak ‘takılmayı’ kolaylaştırmaz”


 

10) “Yara kabukları, halusinasyonlar ve vücutta lekeler. Sonra işler daha da kötüye gider”


 

11)  “Kimse burada uyanacağını düşünmez. Metamfetamin bunu değiştirir.”


 

12) “Kimse burada ‘romantik’ bir gece geçireceğini düşünmez. Metamfetamin bunu değiştirir”


 

13) “Kimse kendi derisini yüzmeye çalışabileceğini düşünmez. Metamfetamin bunu değiştirir”


 
Son 50 Yorum
  1. Bursa-eskişehşr
  2. Allah bize yeter.
  3. Broke girl
  4. yaşayanölü nün eşi
  5. Doga
  6. No met
  7. lbn
  8. Mechul

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.