Menu

Metabolizmayı hızlandırmanın 10 yolu


metabolizmayı hızlandırmanın yolları

Vücudun aldığı kaloriyi ne kadar hızlı yaktığı değişik faktörlere bağlı olur. bazı kişilerin metabolizmasının hızlı çalışması genetik olarak doğuştan gelir. Erkekler dinlenme süresinde bile kadınlara oranla daha çok kaloriyi yakmaktadırlar. Metabolizma, sanki kurulmuş bir saat gibi 40 yaşından sonra düşmeye ve zayıflamaya başlar. Bu süreci kontrol edemeseniz de, metabolizmayı hızlandırmanın çeşitli yolları da vardır. İşte, metabolizmayı hızlandırmanın 10 yolu;

Kas yapmak: Hiçbir şey yapılmasa da vücut sürekli olarak kalori yakmaktadır. Normal insana göre daha fazla kası olanların dinlenme esnasında bile metabolizma hızı daha fazladır. Her 1 kg kasın, mevcudiyetini ve durumunu koruması için günlük 12 kalori yakması gerekmektedir. Oysa 1 kg yağ günlük ancak 2 kalori yakabilmektedir. Küçük bir hareketle vücuttaki tüm kaslar da harekete geçmekte ve metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Egzersizleri arttırmak: Egzersiz olarak aerobik yapıyorsanız bu size büyük kaslar yapmanızı sağlamaz, ancak yaptığınız egzersizden saatler sonra bile metabolizmanızın hızlı olmasını sağlar. Egzersizleri yoğunlaştırmak ve çoğaltmak, aynı zamanda metabolizmanın hızının da artmasına sebep olur. hergün yaptığınız egzersizlere ufak ufak eklemeler yaparak bunu arttırın.

Çok su içmek: Kalorilerin işlenebilmesi için suya ihtiyaç vardır. Vücuttaki su miktarı çok az bile düşse metabolizma yavaşlar. Günlük 8-9 bardak su tüketen yetişkinlerde 4 bardak su içen yetişkinlere göre metabolizma daha hızlı çalışmakta ve daha çok kalori yakmaktadır.

Soğuk su içmek: Soğuk olarak tüketilen içecekler sindirim esnasında çok daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Her gün 5-6 bardak soğuk su içilmesi ekstradan 10 kalori fazla yakılmasını sağlamaktadır.

Sık yemek yemek: yemeğinizi sık aralıklarla yemeniz kilo vermenize yardımcı olur. geniş aralıklarla yenen büyük öğünlü yemekler metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Gün içinde 3-4 saatte bir ufak atıştırmalıklar almanız kalori yakımını arttırır.

metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yolları

Baharatlı yiyecekler: Tükettiğiniz yiyeceklerinizde baharat kullanımını arttırmanız, hem daha fazla kalori  hem de yağ yakmanızı sağlayacaktır. Bol su içerek takviye ettiğiniz de de metabolizmanızın hızını arttırmayı sağlarsınız.

Daha çok protein almak: İnsan vücudu protein tüketimi sırasında karbonhidrat ya da yağa nazaran iki kat daha fazla kalori sarf eder. Dengeli beslenmeye çalışsanız da, bazı karbonhidratları protein açısından zengin olan proteinlerle değiştirmek metabolizmanın hızını arttırmaktadır.

Sütsüz kahve: Yapılan araştırmalara göre, 50 kg olan bir kadının içtiği iki bardak sütsüz kahve takip eden birkaç saatte fazladan 50 kalori yakmasına imkan sağlamaktadır. Kahveyi krema, süt ya da şeker gibi tatlandırıcılarla birlikte içerseniz, yaktığınız kalori miktarından daha fazla kalori alabilirsiniz.

Yeşil çay: Yeşil çay kafein ve katekin gibi metabolizmayı hızlandıran maddeleri ihtiva eder. Günde iki bardak yeşil çay içmek, fazladan 50 kalori daha yakmanızı sağlayacaktır.

Yoğun diyet programları: Günde 1000 kalori yakma gibi yoğun uygulanan ağır diyet türleri, metabolizmasını hızlandırmaya çalışanlar için felaket sonuçlar üretebilir. Bu tür diyetler kilo verilmesini kaslardan sağlamaktadır. Kas kütlenizin azalması metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olur. Netice olarak bu tür yoğun diyetlerden uzak durulmalıdır.

En iyi yollar: Değişik içecek ve yiyeceklerin metabolizmanızda yarattığı etki, kalıcı kilo kayıpları için ihtiyaç duyduklarınıza oranla çok daha küçüktür. Sürekli ve düzenli olarak kalori yakabilmenizin en iyi yolu kas yapmak ve aktif kalabilmektir. Günlük yaşantınızda hareketli olmanız o denli kalori yakmanıza olanak sağlar. Bunların yanında, sabah saatlerinde yapacağınız egzersizler sizi saatlerce canlı tutmakta ve metabolizmanın hızını korumasına yardımcı olmaktadır.
One Response
  1. Salim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.