Menu

Maymun çiçeği (Maymun orkidesi)


Dünya genelinde pek çok alanda birbirinden farklı özellikteki ve güzellikteki bitki yapıları olduğu bilinmektedir.  Bulundukları ortamın coğrafi şartlarına göre ve iklim şartlarına göre yetişmekte olan bitkilerin arasından bazılarında bu tip farklılıkların dışında bir de şekil olarak enteresan olanları ve o şekilde kendilerini diğer bitki türlerinden ayıranları da bulunmaktadır.

Bu bitkilerden biri, botanik biliminde ismi “Dracula Simia” olan “maymun orkidesi”dir. Bu orkide çeşidi, ilk bakışta bir maymunun suratını birebir andırmaktadır. Özellikle Ekvator bölgesinde ve Peru’da bulunan ormanlık alanların oldukça derin bölgelerinde yetişen bu çiçeklere alelade bir alanda rastlamak da pek mümkün değildir.

Bu tip özellikleri bulunan bir çiçeğin daha çok insan tarafından bilinmesi ve görülmesi adına profesyonel fotoğrafçılar maymun orkidesinin bulunduğu alanlara giderek bu bitkileri fotoğraflamışlar ve meraklı bireylerin görüşlerine sunmuşlardır. Fotoğrafları çekilen bir kaç maymun orkidesinin görüntüsü ise şöyledir;

1. Evde yetiştirilen maymun orkidesi

orkide-1


2. Ormanda yetişen maymun orkidesi

orkide-2


3. Orta kısmı gelişen maymun orkidesi

orkide-3


4. Beyaz renkli maymun orkidesi

orkide-4


 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.