Menu

Maden suyu zayıflatır mı?


 

Maden suyu zayıflatır mı?

Kilonuzu yaşınız, genetik yapınız, sağlık seviyeniz, hayat şartlarınız, stres seviyeniz, beslenme alışkanlıklarınız gibi birçok faktör belirlemektedir. Bu da demek oluyor ki kilo vermek için sihirli bir değnek gibi işe yarayan tek bir formül bulunmamaktadır.

Tek başına maden suyu içmenin zayıflamanıza bir katkısı olmayacaktır. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek, egzersiz yapmak, zararlı gıdalardan ve abur cuburdan uzak durmak, düzenli uyumak gibi eylemlerin yanında maden suyu içtiğiniz takdirde kilo verme hızınızda bir miktar artış olabilir. Maden suyu içmek doğrudan zayıflatmasa da zayıflamaya giden yolda atılacak doğru bir adımdır.

Eğer su içmekten çok hoşlanmıyorsanız, sade su yerine maden suyu tüketmeyi deneyebilirsiniz. Maden suyunuza limon dilimleri, nane yaprakları ya da az miktarda meyve suyu ilave ederek tatlandırabilir ve daha çok tüketebilirsiniz. Bu şekilde günde 1-2 şişe maden suyu tüketmek uzun vadede hem sağlığınızı korumaya hem de yağ yakımınızı hızlandırmaya yarayacaktır.

Peki maden suyunun zayıflamaya dolaylı olarak katkı sağlayan özellikleri nelerdir, gelin bakalım:

1. Maden suyu tokluk hissi verir

Maden suyu, normal içme suyuna basınçla birlikte karbon dioksit eklenmesi ile oluşturulur. Karbon dioksit ise zayıf bir karbonik asittir, maden suyunun köpürmesine yol açan da budur.

Bu köpürme yalnızca ferahlık hissi vermekle kalmaz, aynı zamanda midenizde yer kaplayarak tokluk hissi oluşmasına sebep olur. Normal su da midenizde yer kaplayarak tokluk hissi oluşturur ancak maden suyu normal suya göre daha çok yer kaplamaktadır. Bu da daha az yemenize sebep olacaktır.

Yemeklerden yarım saat kadar önce maden suyu ya da normal su içerek fazla yeme alışkanlığınızı köreltebilirsiniz. Böylelikle bir öğünde 40 kalori daha az tüketebilirsiniz, bu da günde yaklaşık 120-200 kalori eder. Aynı zamanda yemekle birlikte ya da yemeğin üstüne içilen maden suyu da tokluk hissi verebilir.

2. Maden suyu kalori içermez

Maden suyunun içinde sıfır kalori bulunmaktadır. Kilo vermek isteyenler için günlük kalori miktarını hesaplamak önemlidir. Bu sebeple kola, fanta, gazoz, çikolatalı süt, hazır meyve suları, meyveli soda gibi yüksek kalorili içecekler tüketmektense maden suyu tüketmeniz daha az kalori almanıza sebep olacaktır. (Büyük bir bardak meyveli sodada 247 kalori bulunabilir.)

3. Maden suyu besin değerleri açısından zengindir

Kilo vermek isteyenler için maden suyu aynı zamanda önemli de bir besin kaynağıdır. Maden sularının içinde magnezyum, kalsiyum, sülfat, potasyum, sodyum gibi birçok mineral bulunur. Bu mineraller kalp ritminin ve kas kasılmalarının düzenlenmesine, kemiklerin güçlenmesine, kas ve sinir dürtülerinin düzenlenmesine, karaciğerin toksinlerden arınmasına ve sindirime yardımcıdır. Ayrıca maden sularında bulunan bikarbonat vücudunuzun pH seviyesinin korunmasına da yardımcı olacaktır.

Sindirimin güçlenmesi demek alınan gıdalardan daha çok besinin emilmesi demektir. Bu da vücudunuzun yeterli besinleri almasına ve daha çok besin için sinyal göndermemesine, haliyle tokluğa yol açacaktır. Tokluk hissi sayesinde daha az yemek tüketerek daha az kilo almanız da kolaylaşacaktır.

Maden suyu besin değerleri

1 şişe (100 ml) maden suyundaki besin değerleri:

Karbonhidrat: 0 gram

Protein: 0 gram

Yağ: 0 gram

Lif: 0 gram

Kolesterol: 0 gram

Sodyum: 425 miligram

Potasyum: 53.6 miligram

Kalsiyum: 326 miligram

A Vitamini: 0 gram

C Vitamini: 0 gram

Demir: 0 gram

Maden suyunda kaç kalori var?

Maden suyunun içinde sıfır kalori bulunmaktadır, yani kilo yapması söz konusu değildir.

Meyveli maden suyu kaç kalori?

Ancak bir şişe meyveli sodada 94 kalori bulunmaktadır.

Limonlu maden suyu kaç kalori?

En çok tüketilen limonlu sodaların bir şişesinde markasına göre 40-80 kalori bulunurken, çilekli sodaların bir şişesinde 60-80 kalori bulunabilir. Bu sebeple aromalı maden suları tüketmek yerine sade maden suyuna limon sıkabilir, ayran ekleyebilir, nane yaprakları serpebilirsiniz.

Limonlu maden suyu zayıflatır mı?

Eğer hazır, limon aromalı sodalardan tüketecekseniz zayıflatıcı bir etki beklemeniz mümkün değil, bu sodalarda 40-80 kalori bulunmaktadır. Ancak maden suyunuza limon sıkarak zayıflama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Maden suyu ayran karışımı zayıflatır mı?

Maden suyunun zayıflamaya yardımcı etkisini artırmak için maden suyuna ayran ve limon eklenebilir. Bu durumda açığa çıkan bazı maddelerin yağ yakımını hızlandırdığı düşünülmektedir.

Maden suyu ayran karışımı için gerekli malzemeler:

  • 3 yemek kaşığı yağsız yoğurt
  • 1 şişe maden suyu
  • Yarım limonun suyu

Yoğurdu derin bir kâseye alın ve içine yarım limon suyunu ekleyin. İyice karıştırın. Daha sonra maden suyunu yavaş yavaş kâseye katın ve karıştırmaya devam edin, birden katarsanız çok köpürüp taşabilir. Dilerseniz kahvaltıdan 30 dakika önce ya da uyumadan 30 dakika önce tüketebilirsiniz. Karışımı en çok 1-2 hafta tüketmeniz önerilir.

Tek başına bu karışımı içmek zayıflamanıza yardımcı olmayacaktır. Karışımla birlikte dengeli bir beslenme programına uymanız ve egzersiz yapmanız önerilir. Tüm bunları uyguladığınız takdirde özellikle karın ve göbek bölgesindeki yağların daha hızlı yakıldığını görebilirsiniz. Aynı zamanda bu karışım bağırsaklarınızdaki toksinlerin atılmasına ve vücudun temizlenmesine de yardımcı olacaktır.

Maden suyu kilo aldırır mı?

Aromasız, sade maden suyunda sıfır kalori bulunmaktadır, bu sebeple kilo aldırması mümkün değildir.

Kaynaklar:

https://www.livestrong.com/article/314197-mineral-water-weight-loss/

https://www.livestrong.com/article/532893-carbonated-water-and-weight-loss/

https://caloriebee.com/nutrition/Health-Benefits-of-Mineral-Water

 
One Response
  1. hayrunnisa erbay

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.