Menu

Lökoplaki Nedir


lökoplaki

Lökoplaki Nedir?

Genelde ağız içinde dudaklarda şişme, leke ve ağrıların genel ismi oral lezyon olarak geçer. En çok görülenler, pamukçuk, uçuk ve lökoplakidir. Ağız yaraları, yemek yeme ve konuşmayı zorlayabilir. Yaklaşık 1 haftadan uzun sürenlerde mutlaka hekim muayenesi şarttır. Kanser türlerinden biri başlamış olabilir.

Lökoplaki nedir?

Lökoplaki, iç yanaklarda, dilde ve diş etlerinde beyaz kalınlaşmış lekeler şeklindedir.  Genel nedeni sigara, tütün çiğneme olarak kabul edilir. Yanlış yapılmış protezler, kırık dişlerle de olabilir. Uzman doktorlar o bölgeden parça alarak kanser tahlili yapmak zorunda kalabilir çünkü genelde az da olsa kanser nedenli olabilir. Lezyona neden olan kısım temizlenmelidir. Neden olan takma dişlerse tekrar yapılmalı, kırık dişler çekilmelidir. Tedavi de sigara ve tütün kullanımı bırakılmalıdır. Yaklaşık 6 ay kadar doktor tedavisi devam etmelidir. Genelde beyaz damak olarak halk arasında bilinen lökoplaki, tükürük kanalları, ağız boşluğu, damak, diş etlerinde yutak duvarında görülür. Bazen de kalınlaşmış bir kabuk görüntüsünde olabilir. Sigara içenlerde görülme olasılığı çok yüksektir. Hastalık özellikle kadınlardan çok erkeklerde daha fazla görülür. 20-60 yaş aralığında görülme olur. Hiçbir belirtisi yoktur. Hasta ya kendi fark eder ya da diş muayenesinde ortaya çıkar. Kanser nedenli olan türleri de olduğundan kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Lökoplaki tedavisi nasıl yapılır?

Sigara içme alışkanlığından vazgeçilmesi gerekir. İyi yerleşmemiş yanlış takılmış takma dişler düzeltilmelidir. Lökoplaki olan kısım temizlenmelidir. Bu uygulama iğne ya da cerrahi müdahale ile yapılır. Dil üzerinde oluşan tahrişler fazla acı yemek, dili yakmak ile oluşabilir. Bir müddet sıcak yemekten ve acılı soslardan uzak durmak gereklidir.  Ağız kanserleri, ağızda ağrısız şişlik oluşumu, geçmeyen ağrılar, uyuşukluk, ağız içinde kırmızı beyaz lekeler, yutkunma güçlüğü, konuşma zorluğu ve çeneyi fazla açamama ile belirti verir. Bu şekilde sorunlarınız varsa hemen bir diş hekimine muayene olmak gereklidir. Özellikle de sigara kullanıyorsanız mutlaka düzenli kontrolden geçmek gereklidir. Çünkü sigara içmek ağız kanserlerinin başlamasına neden olur. Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra hiç sigara içmeyen bir insanla aynı duruma geleceğinizi unutmayın. Düzenli hekim muayenesi yaptırırsanız erken tanı ile hayatınız kurtulur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.