Menu

Lacrosse Sporu Nedir ? Nasıl Oynanır ?


lacrosse-sporu-nedir-nasil-oynanir

Lacrosse (Lakros) sporu nedir?

Lakros” diye de okunan Lacrosse sporu, Kuzey Amerika’da ortaya çıkmış bir oyun türüdür. En fazla rağbet gördüğü ülke Kanada’dır ve Kanada’nın ulusal sporu lacrosse ilan edilmiştir. Bu sporun bir kaç yüzyıl önce ilk ortaya çıktığı dönemlerde insanlar tarafından Tanrı’nın onlara bu sporu bahşettiğine inanılır ve çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlanır. Hatta o dönemlerde taraflar arasında çıkan kavgaları çözmek için birbirleriyle lakros oynuyorlar ve kazanan tarafın istekleri kabul edilip konu kapatılıyordu. Kuzey Amerika’da lacrosse sporu iyice yayıldıkça ülkeler genelinde de tanınmaya başladı. Fransa’da da yaygın hale gelen lakros sporu, orada ‘‘La Crosse” ismini almıştır. 1700 yılında ilk lakros takımı kurulmuş ve ”Montreal Lacrosse” ismini almıştır.

Lakros sporunun tekniği

Lakros sporu ilk olarak bir saha içerisinde oynanma esasına dayanır. Sahanın içerisinde doğal çim ya da suni çim olmalıdır. Erkek takımlarında 10 oyuncu bulunur, iki takım olarak maç yaparlar. Ve maça başlamadan önce kask, ağızlık, omuzluk, dirseklik ve eldiven gibi koruyucu önlemlerini almaları gerekir. 10 oyuncu; 1 kaleci, 3 orta saha, 3 defans, 3 de hücum oyuncusu olarak takımda görev alır. Erkeklerin birbirlerine birebir müdahale etmesi, bele ve sırta vurmamak kaydı ile serbesttir. Müsabakalarda karşı kaleye atılan her gol futboldaki gibi 1 sayıya tekabül eder. 15 yard ( 1 yard = 914.4 cm) gibi bir mesafeden atılabilen goller ise 2 sayı sayılabilmektedir. Eğer maç sonu beraberlik varsa maç süresi otomatikman uzatılır. Eğer lakros müsabakası kapalı bir alanda yapılacaksa erkeklerin 1o kişilik takımı 6 kişiye düşürülerek oynanır. Aynı sporu bayanlar oynadığında da kurallarda biraz değişim gözükmektedir. İlk olarak kadınlar 12 oyuncuyla sahaya çıkarlar. Bu fazladan iki oyuncu lakros müsabakasında orta saha içinde fazladan oyuncu olarak tutulur. Erkek oyunculardaki gibi kask, dizlik vs. gibi koruyucu envanterler kullanmazlar. Bunun sebebi birebir müdahalenin bayanlarda yasak oluşudur. Erkeklerde müsabaka sırasında kullanılan sopayı kafaya ya da bele vurmamak koşulu ile vurarak kullanmak serbesttir. Ama kadınlarda kesinlikle bu hareket yasaktır ve erkeklerdeki korunma aletlerinin aksine sadece gözlerine ”gagle” adı verilen gözlüklerden ve koruyucu ağızlıklardan takmakla yükümlüdürler. Her iki tarafın da saha içerisinde gol atmak için yapması gereken, gerekli hücumu yapmak ve kaleye gol atmak için ellerindeki ucu örgülü (sepet yapısına benzer) sopayla küçük topu beraberlerinde sürüklemektir.

Türkiye’de ve dünyada Lacrosse sporu

Kendi ülkemize baktığımızda bu sporun çok da bilinen ya da yaygın bir spor olduğunu söyleyemeyiz. Çok sınırlı sayıda oyuncu lakros oyununu oynayabilmektedir. Buna rağmen Türkiye’de lacrosse milli takımı oluşturulmuştur. Bu milli takım diğer ülkelerle müsabakalar yapmış, hatta Türkiye Bulgaristan’a gidip lakros müsabakalarına katıldığında 1. olarak kupayı kazanmıştır. Amerika’da çok rağbet gören bu oyunun oyuncularından biri olan Partick Dougherty, Türkiye’ye gelerek ülkemizin lakros milli takımına antrenörlük yapmıştır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.