Menu

Kuru öksürük nedenleri


Kuru öksürük çok rahatsız edicidir. Uzun süre sürdüğünde, boğazlarda tahrişe ve göğüslerde ağrı yapabilir.  Genelde soğuk algınlığı ile ateş, kusma, mide bulantısı ile birlikte görülmektedir. Kuru öksürük soğuk algınlığı dışında astım, alerji ve reflüde de görülmektedir. Burun kaşıntısı, midede yanma, nefes almada zorluk gibi etkiler kuru öksürük ile belirebilir.

Kuru öksürüğün sebepleri

Akciğerlerde bulunan bronşların iltihaplanması ile oluşan astım hastalığı nefes darlığı, göğüste hırıltı ve kuru öksürükle kendini belli eder. Bazen belirtilerin tamamı ya da teki gözükebilir. Astımın türü belirlendikten sonra tedavi işlemine geçilir. Astım hastalığında hastalara farklı tedaviler uygulanmaktadır.  Kuru öksürüğün en fazla görüldüğü diğer hastalık alerjidir. Alerjilerin en başlıca belirtisi kuru öksürüktür. Bunun yanında burun kaşıntısı, hapşırma ve burun tıkanıklığı yapabilir. Bir hekime başvurarak alerji testi yaptırarak, alerjik kuru öksürükten kurtulabilirsiniz. Mide ile yemek borusunun bağlandığı noktada olan kapakçığın yumuşaması ile mide asidi, yemek borusuna doğru kaçar. Bu hastalığa reflü denmektedir. Reflü sırasında yemek borusunda ve midede yanma, bulantı olmaktadır. Uyurken sırt üstü uzanarak yatarsanız, sabah kuru öksürük ile uyanırsınız.

Akciğer kanseri riski

Gece yatarken kalın yastık ile uyumak öksürüğe iyi gelecektir. Soğuk algınlığı üst solunum yolu enfeksiyonudur. Boğaz ve soluk borusu enfeksiyon nedeni ile tahriş olmaktadır. Öksürük uzun süre devam ederse bir hekime gözükmekte fayda vardır. Çünkü soğuk algınlığı, bronşit daha da ilerlerse zatürreye dönebilir. Kışın kullanılan kalorifer, yazın kullanılan klimalar havadaki nemi komple toplayabilir. Bu taktirde kuru öksürük oluşabilir. Bir nem cihazı kullanılabildiği gibi, kışın kalorifer üzerine koyulan bir kap su ortamın nemini dengeleyecektir. Bazen kuru öksürük, tüberküloz, pnömoni veya akciğer kanseri belirtisi olabilir. Tek başına kuru öksürük bu hastalıklarda olmamaktadır. Şiddetli halsizlik, nefes darlığı, nefes alırken sancı girmesi, ateş, terleme, kilo kaybı ile kendini belli etmektedir.
Son 50 Yorum
  1. öksürük neden olur
  2. ayşe

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.