Menu

Kurşun kalem nasıl yapılır


kurşun kalem baş

Ortaçağ döneminde genelde bir şeyleri çizmek için kurşun ya da gümüşten yapılan sopalar kullanılırdı. Fakat, bu sopalar ile çizim yapılamıyor veya yazı yazılamıyordu.

15. Yüzyılda İtalya’da, kurşun ve kalaydan yapılan bir karışımla ilk kurşun kalemin ilk atılımı yapılmış oldu.

kurşun kalem1


Kurşun kalem, Josef Hardtmuth tarafından icat edilmiştir. 1752 yılında doğan Josef,  duvarcılığı öğrenmiş ve bu konuda çalışmaya başlamıştır. Mimariye olan becerisi sayesinde kiremit üretiminde ve çanak çömlek imalatına başlamıştır. Fakat en büyük sıkıntısı bu imalatların öncesinde çizim yapma zorunluluğuydu. Çizim yapmak ne yazık ki o dönem çok zordu çünkü kalem yoktu.

kurşun kalem2


Hardtmuth, grafit tozuna kil katarak bir tür madene dönüştürdü. Balmumuna batırarak  çizim yapılabilecek olan belki de ilk kalemi bulmuş oldu. 1970 yılında bu kalemlere bir miktar da kil ekleyerek sertlik derecelerini bile ayarlamaya başladı. 1792 yılında ilk kurşun kalem fabrikasını açtı. 1889 yılında torunu kurşun kalemleri 17 sertlik derecesinde getirerek imalata devam etti.

kurşun kalem3


Bugün modern kurşun kalemler, ince tabanlı grafit ve kil tozu karışımdan imal edilir. Bu karışımın içine su eklenir oluklu ahşap çubuklara yerleştirilir. Daha sonra fırınlanır. Ortaya çıkan bu dizlere, erimiş muma daldırılır. Boyanır ve ek materyali silgi veya başka eklenerek paketlenir.

kurşun4


Kalem, grafit, kil ve emprenye kimyasallarından oluşur. Grafit, renk veren ve kristalleşmiş bir kömür cinsidir. Kil ise dayanıklığı sağlamaktadır. Emprenye kimyasalları sayesinde pürüzsüz ve düzgün yazı yazarız. Kalem imalatında önemli olan şey kil ve grafit yoğunluğunu ayarlamaktır. Çünkü, grafit fazlaysa yumuşak, kil fazlaysa sert ve açık renk yazı yazan kalemler üretilmiş olur. Kalem muhafazları ise genelde kavak ve ıhlamurdan üretilmektedir. Bir yüzey üzerinde kalem içleri bu lata denilen ağaçların içine yerleştirilir ve basınç ile sıkıştırılır. Daha sonra kalemler yuvarlak, altıgen şeklini alır ve kesime yollanır.
Son 50 Yorum
 1. Beşevler çilingir
 2. emre
 3. Hazan
 4. elif
 5. havva,
 6. havva,
  • ecrin
 7. irem dirican
 8. irem dirican
  • irem ufuk
 9. irem dirican
 10. azgi
 11. Özge
  • bahar şaş
 12. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.