Menu

Kulak Çınlaması ve Tedavi Yöntemleri


kulak-cinlamasi-ve-tedavi-yontemleri

Kulak çınlaması nedir?

Bir çok nedenle ortaya çıkabilen kulak çınlaması rahatsızlığının, ortaya çıktığı sebebe bağlı olarak birbirinden farklı tedavi yöntemleri ve süreçleri bulunmaktadır. Kulak çınlaması şikayetinizin tam olarak neyden kaynaklandığını anlayabilmek için uzman bir kulak burun boğaz hekimine danışarak tedavi sürecinizin belirlenmesi adına detaylı bir taramaya girmeniz gerekmektedir. Esas sebep bulunduktan sonra da tedavinizin olumlu bir şekilde sonlandırılma ihtimali daha yüksek olacaktır. Kulak çınlaması üzerine geliştirilmiş tedavi yöntemlerinin genelinde hastaların bu sorunlarından kurtulmaları sağlanabilmekte ve çınlamanın öncesinde devam eden normal hayatlarına tekrardan kaldıkları yerden devam edebilmektedirler. Kulak çınlaması sorunlarında en büyük adım, hastaların bu sorununu ciddiye alıp ciddi bir tedavi görmek adına çaba göstermesidir. Çünkü çoğu kişi kulak çınlaması konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığından bu rahatsızlıklarının atlatılamayacağı düşüncesine sahiptirler ve bu düşünceleri onları daha da çok rahatsız ederek bir yandan da psikolojik olarak bu hastalıklarını daha yüksek dozajda yaşamalarına sebebiyet verebilmektedirler. Hatta bazen çınlamanın ötesinde işitme kaybına kadar giden durumlarda ya da çınlamanın sadece tek taraftaki kulakta yükselerek devam etmesi ciddi bir tedavi gerektiren bir durumdur ve asla ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bunun için ya özel kliniklere ya da bünyesinde çınlamalara karşı tedavi yapabilen üniteleri bulunan hastanelere başvurulması çok önemlidir. Tedaviye başlandıktan sonra tedavi sürecinizi birlikte yürüttüğünüz hekiminizle birlikte mutlaka çıkarılan beslenme düzenine uymalı, yasaklı durumları asla ihmal etmemeli ve mümkün olduğunca çabuk sürede iyileşmek için arada yapılabilecek küçük kaçamaklara kesinlikle başvurulmamalıdır.

Kulak çınlaması tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Kulak çınlaması tedavisinde hem lazer müdahale tedavisi hem de çınlamayla ilgili çınlama terapisi yöntemleri uygulanabilmektedir. Kulak çınlaması ile ilgili tedavilerde lazer müdahalesi aşamaları şu şekilde gerçekleştirilmektedir;

Kulağa uygulanan lazer ışınları, kulak içerisine dış kulak vasıtasıyla ya da bazı seanslarda kulak arkasında bulunan kemik aracılığıyla verilebilmektedir. Bu uygulamanın yapıldığı esnada kişi asla bir ağrı, bir batma ya da yanma hissi veya katlanılmaz bir ağrı hissetmemektedir.

Lazer tedavisi, kulak çınlaması olan hastaya 2,5 ay boyunca yani 12 hafta boyunca devamlı olarak uygulanmaktadır. Ancak üçüncü hafta atlatıldıktan sonra tedavi sıklığı haftada sadece tek seansa indirilmektedir. Çoğu hasta tedavi sürecinin gevşetilmesini kulaklarındaki sorunun azaldığına yorarak randevularını aksatabilmektedir ve bu durum çok yanlış bir hareket olmaktadır. Tedavi sürecinizdeki randevularınızı asla aksatmamanız gerekmektedir.

Lazer tedavisi klinik ortamlarda araştırılarak kullanımın uygunluğu ve etkinliği kanıtlanmış bir kulak çınlaması tedavisidir. Yapılan uygulamalar sonucunda %60’lara varan oranlarda iyileşmeler görülebilmektedir. Ancak lazer tedavisinde de her tedavi olan hastaya %100 hastalığın tamamen atlatılacağı garantisi verilememektedir.

Kulak çınlaması hastalığının yanında epilepsi hastalığı da olanlar, hamile kadınlar ya da kalbinde kalp pili olan hastalara kulak çınlaması tedavisi süreçlerinde lazer tedavisinin uygulanması sakıncalı olarak görülmektedir.

Lazer tedavisinin işleyişi ve olanakları bu şekildeyken kulak çınlaması terapisi ise şu süreçlerde ilerlemektedir;

Öncelikle kulak çınlaması için tedavi olmak isteyen hastaların geçmiş dönemlerindeki hastalık süreçleri de şimdiki süreçleriyle beraber analizleri yapılıyor ve bundan sonra tedavi sürecine başlanıyor. Tedavinin uygulanma aşamasında, kişiye kulağını tırmalamayacak derecede bir arka plan sesi ve gürültüsü verilerek dikkatinin çınlamanın üzerinden çekmesi sağlanıyor. Böylelikle seanslar ilerledikçe git gide erken uyarıcının etkisi azalıyor ve ne zaman hasta artık çınlamayı duymadığını söylerse ya da bu süreçlerde de devam eden kontroller tamamen olumlu yanıtlar verirse tedavi tamamen sonlandırılıyor. Bugüne kadar bu tedavi yöntemiyle yapılan kulak çınlaması tedavilerinde hastaların çoğunda %25’lik bir gerileme kaydedilebilerek kişinin normal yaşantısına dönmesi sağlanabiliyor.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.