Menu

Kulak arkası şişlik nedenleri


kulak arkası şişliği

Kulak arkasında şişlik, kulak arkasında sertlik…

Kulağımızın arkasında oluşan şişlik birçok kişinin yaşadığı, fakat çok fazla önem verilmeyen bir problemdir. Pek fazla önemsenmese de bazı durumlarda kulak arkası şişliğin ciddi sağlık sorunlarının bir işareti olduğunu da unutmamak gerekir. Bundan dolayı şişliğin yaşam konforunuz üzerinde yarattığı şikayetler ve boyutu ile ilgili dikkatli bir inceleme yapmak önemlidir. Doktor kontrollerinde ciddi bir sorun yoksa kendiliğinden geçebilecek bir sorun olan kulak arkası şişliği, eğer ciddi bir safhadaysa hemen tedavi yöntemlerine başlanmalıdır.

Boyundaki lenf bezleri, vücudunuzun her bölgesinde olan lenfatik sistem adı verilen bağışıklık sisteminin ayrılmaz parçalarıdır. Birçok kişide kulak altında ve arkasında, boynun iki tarafında, çenede ve koltuk altlarında oluşan bezeler görülmektedir.

Çoğunlukla şişen bezeler bölgesel bir enfeksiyon neticesinde meydana gelirler. Bunun oluşmasının nedeni de, lenfosit-antikor olarak adlandırılan savaşçı hücre sayısının artması olarak belirtilmektedir. Bir cm’den daha büyük boyuta sahip beze şişmeleri ya da kulak arkası şişlikleri daha detaylı bir incelemeye tabi tutulmalıdır.

Kulak arkası şişlik nedenleri

En çok görülen nedeni, kulak iltihabı nedeniyle oluşan şişliklerdir. Buna bağlı olarak meydana gelen kulak arkası şişliği, kulak arkasındaki kemiğin üzerinde olur ve kızarıklıkla da belli olur. Kulak arkası şişliğine iltihaplanmanın etkisinin yanı sıra, basit ve önemsiz bir yap bezesinden de kaynaklanmış olabilir.

Eğer, yağ kesesinin neden olduğu bir şişlikse birkaç gün zarfında kendiliğinden geçebilmektedir. Dolayısıyla, yağ bezesinin neden olduğu şişlik, endişe oluşturacak bir durum değildir.

Kulak arkası şişliği, şayet lenf düğümü veya tükürük bezi ile ilgili bir şişme ise, KBB hastalıkları uzmanına müracaat edilmeli ve derinlemesine bir incelemeden geçilmelidir. Nedenleri lenf düğümü ya da tükürük bezinden kaynaklanan bir şişliğin ciddi olabileceğini ve altında başka bir sağlık sorununun olabileceğini unutmayın.

Kulak arkası şişliği olan kişilerde şiddetli ağrılar, kızarıklıklar ve normalden fazla büyüklükte bir şişlik varsa konusunda uzman bir hekime mutlaka görünmelidir. İhmal edildiği taktirde, basit bir sorunmuş gibi gelen kulak arkası şişliği daha ciddi ve kalıcı problemlere neden olabilir.
Son 50 Yorum
 1. erdal yıldız
 2. Ibarahim
 3. berrak
 4. Hayriye
 5. Leader
 6. Kerem
 7. Kerem
 8. Kerem
 9. Kerem
 10. MİRA
 11. yildiz
 12. eylül toprak
 13. hilal
 14. Rümeysa
 15. ELİF
 16. Ali
 17. Dikkat Dikkat
 18. sevilay
 19. özge kaleozu
 20. yasmin
 21. yasmin
 22. ÖZKAN
 23. Anonim
 24. esma
 25. Burak
  • Kerim Ayhan
 26. botan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.