Menu

Kulağın Bölümleri ve Görevleri Nelerdir ?


İnsan metabolizmasında sesleri işitme ve algılama görevini üstlenen organın adına kulak denilmektedir. Kulak organımız, dış kısmından ve iç kısmında bir kaç bölümden oluşan bir yapılanmaya sahiptir. Duyma yetisini bünye içerisinde hislerle ve bu hislerin oluşturduğu deneyimlerle bir bellek içerisinde devam ettirmektir gibi bir açıklama yapılması mümkündür.

İnsanlar vücutlarında sahip oldukları duyulara göre hayvanlarla benzer olarak hayatlarını sürdürebilmektedirler. Bu noktada hayvanlarla benzetilmekten kasıt; işitme duyumuzla hareket etmemiz, görme duyumuzla gözlemlememiş, tatma duyumuzla beslenmemiz olarak örneklendirilebilmektedir.

İşte bu ihtiyaç duyulan duyulardan biri de kulak organımızın sağladığı duyumuz olduğu için, kulağın bakımı ve kendisinin daha iyi tanıtılması gerekmektedir. Kulağın bölümlerindeki yapılar incelenecek olursa dış kulak, iç kulak ve orta kulak adı verilen üç ayrı yapılanmadan bahsetmek mümkün olmaktadır.

Dış kulak bölümleri

Dış kulak denilen kısım kulak yolu ve kulak kepçesinden oluşmaktadır. Kulak kepçesi, hepimizin bildiği gibi kıkırdak yapısından oluşmuş kıvrımlı kısımın adıdır. Dışarıdan gelen seslerin toplanarak kulak yoluna iletildiği kısım kulak kepçesi kısmıdır.

Kulak yolu denilen kısım da kulak zarıyla kulak kepçesinin arasında bulunan üç santimlik kanalın ta kendisidir. Kulak yolu kısmının bir diğer adı da “işitme kanalı”dır. İşitme kanalının asıl görevi, kulak kepçesinin toplamış olduğu sesleri kulak zarına iletmektir.

Kulak yolunun üzerinde bulunan salgı bezlerinden kulak kiri denilen salgı üretilmektedir. Kulakta oluşan bu salgılar kulağın iç kısmına giren toz vb. zararlı maddelerin kulak zarını yırtmasına engel olabilmektedir.

 

dis-kulak

İç kulak bölümleri

Yapı olarak kemikten yapılmış olan bu kısım, şekil olarak da kıvrık olduğundan sümüklü böceklerin kabuklarına benzetilmektedir. Bu bölümde yuvarlak yapılı borular vardır ve boruların içerisinde de dolambaçlı yollar bulunduğundan bu kısmın da diğer adına “dolambaç” denilmiştir. Dolambaç yapısı da kendi arasında kemik dolambaç ve zar dolambaç olmak üzere iki farklı bölümden meydana gelebilmektedir. Zar yapıdaki dolambaç, kemik yapıdaki dolambacın iç kısmında durmaktadır. Kemik dolambaç salyangoz, dalız ve yarım daire kanalları olarak üç farklı kısımda incelenir.

Orta kulak bölümleri

Son olarak orta kulak da kendi içerisinde çekiç kemiği, üzengi kemiği ve örs kemiği olarak üç farklı alanda incelenebilmektedir. Bahsedilen bölümlerdeki en küçük yapılı kemik üzengi kemiğidir. Üzengi kemiği, bulunduğu bölgede adeta bir köprü görevini üstlenmekte ve iç kulak kısmını kulak zarıyla bağlayabilme özelliğine sahip olmaktadır. Bunun dışında bahsi geçen östaki borusu ise, üzengi kemiğinden yutak kısmına açılan kısmı oluşturan bölüm niteliğindedir. Bu yapı sayesinde vücutta basınç farkı dengelenmekte ve kulak zarının yırtılması durumunun önüne geçilebilmektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.