Menu

Köpek balığı kıkırdağı ve yağının yararları


Köpek balığı kıkırdağı, köpek balığının güçlü bağışıklık sisteminin, bu kıkırdakta olan mukopolisakkaritlerin yoğunluğu ile olmaktadır. Bu kıkırdak, yapılan araştırmalarda kılcal damar oluşumunu engelleyici, tümör büyümesi için kılcal damar gelişimi gerektiğinden, köpek balığı kıkırdağı tümörler ile savaşabilir diye düşünülmüş ve araştırmalar yapılmıştır.

Yeni kılcal damar oluşumunu engellediğinden, kalp hastaları tarafından kullanılmamalıdır.  Hamile ve hamilelik riski olanlar kullanmamalıdır. Köpek balığı yağı ise balığın karaciğerinin yağıdır. Alkilgliserol ve squalene gibi önemli etken maddeler içermektedir. İçerdiği etken maddeler nedeni ile geniş bir kullanım alanına sahiptir.  Bilinen en iyi doğal bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. Yapılan araştırmalarda, bağışıklık sistemini güçlendirirken cildi ve gözenekleri serbest radikallerin hasarlarından korumaktadır. Squalene ise, çeşitli mide rahatsızlıklarını ve cilt sorunlarını giderir.

Ağır ilaçların alındığı bazı tedavilerde, vücudun dayanıklığını arttırmak için tedaviye ek olarak kullanılabilir. Son araştırmalarda egzamaya iyi geldiği düşünülmektedir.  Kanda bulunan lökosit, eritrosit ve trombositin yükselmesi, kan yapıcı özelliği, soğuk algınlığı ve gribe karşı kalkan oluşturması, kemoterapi zararlarını azaltması, yavaş iyileşen yaraların düzelmesi, enerji sevyesinde yükselme, kırışıkları engelleme, şeker hastalığı, romatizma, kan damarlarındaki tıkanmalara iyi geldiği düşünülmektedir.

Aynı zamanda çok kolaylıkla oksijeni absorbe ettiğinden ve hücrelere ihtiyacı olan oksijenin dağılımını sağlayan bir madde olarak kabul edilir. Bu durumda, kalp, şeker, eklem iltihabı ve hepatit için yararlıdır. Çok yağlı besinler ile beslenen kişilerdeki kan kolestrol seviyesini normal değerlere çeker, gastrit için önerilir. Çok çalışan ve yorgun olan insanlarda enerji sağlar. Cildin beslenerek daha canlı ve güzel gözükmesini sağlar.

Köpek balığı kıkırdağı ve yağı hakkında çalışmalar henüz devam etmektedir. Yukarıda saydığımız tüm etkiler klinik olarak kanıtlanmamıştır. Bu nedenle, kesinlikle hekime danışmadan kullanılmamalıdır. Farklı etkilere maruz kalabilirsiniz.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.