Menu

Konuşma, Etkileme ve Sohbet Etme Sanatı


etkili-konusma-sanati

Konuşma sanatı hakkında bilgi

İnsanlar arasında dış dünyada en önemli etken doğru ve etkili iletişim kurabilmektir. Konuşma yetimizin hepimizde belirli bir yaşa kadar gelişmiş olduğu gerçeğinin dışında, sadece konuşabilme yetisinin değil artık düzgün ve karşıdakinde etki bırakacak şekilde konuşmak günümüz dünyasında oldukça önem verilen bir yetenektir. Çünkü hem iş dünyasında, hem arkadaş dünyasında, hem aile içerisinde hem de özel yaşantıda karşılıklı anlaşabilmenin en önemli yolu etkili bir sohbet süreci geçirilebilmesine bağlıdır.

Normal şartlarda insanların asla önemsemedikleri, onlar için genel geçer olan diyaloglar aslında bazı yerlerde, bazı ortamlarda bazı kişilerce oldukça önem teşkil etmektedir. Bu tip durumlar için de tedbiri elden bırakmamak adına, her ortamda insanların sizlerle ne paylaşmak istediğine; neleri mevzu bahis edildiğine ve karşı tarafın size konuşarak yansıtmaya çalıştığı tavrına ekstradan özen göstermek gerekmektedir.

Bu durum ister iş hayatıyla ilgili bir durum olsun, ister başka alanlardaki uğraşlar için bir araya geldiğiniz insanlarla kurduğunuz diyaloglar olsun, ister aileniz ya da özel yaşantınız olsun; herkesle ettiğiniz kısacık bir sohbetin dahi oldukça önemi bulunmaktadır. İlk defa tanıştığınız insanlar da, çok uzun süredir hayatınızda olan insanlar da bazı durumlarda sizinle sohbet etmeye ihtiyaç duyabilmekte; sizinle kurduğu iletişim sürecinden olumlu sonuçlarla çıkmayı isteyebilmektedir.

İyi sohbet nasıl edilir?

Yazımızın başından beri bahsettiğimiz konuşma ve iletişim sözleri, sadece ağızdan çıkan kelimeler vasıtasıyla gerçekleştirilmemektedir. Bir konuşma süreci yüzde yüzlük bir dilimle ölçülürse; bu dilimin sadece %10’unu kelimeler oluşturmakta, %30’unu ses tonu oluşturmakta, kalan %60’lık dilimi ise beden dili oluşturmaktadır.

Gün içerisinde her türlü kurulan ortamda gerçekleştirilen sohbetlerde değer hükmü taşımak ve akılda kalıcı olmak adına, beden dili yorumcularının ve iletişimcilerin belirlemiş oldukları belli başlı hükümler olmaktadır. Bu hükümler kısaca şu şekilde özetlenebilir;

Konuşma esnasında eğer çok üzücü konulardan bahsedilmiyorsa mutlaka (abartılı olmayacak şekilde) gülümsemeye özen gösterin.

Karşınızdakinin mutlaka gözlerine bakarak konuşun.

Konuştuğunuz kişiye, konuşma esnasında bilmişlik taslamayın. “Jest” olarak adlandırılan bu mimiklerde mümkün olduğunca karşı tarafın size rahatlıkla açılabileceği rahat ve alttan alır tavırlar sergileyin.

Özellikle size anlatılan şeyleri dikkatli bir şekilde dinleyip karşınızdakine güven vermek amacıyla, konunun önmeli ve vurgulanan noktalarında kafayı sallayarak karşıdakine onay vermek çok önemlidir. Bu şekilde hem konuyu anlatıldığı süreçte dinlediğinizi hem de önem verdiğinizi belli etmeniz mümkündür.

Eğer karşınızdaki kişi sizden yaşça da küçükse, statü olarak sizden aşağıdaysa ve sizden bariz bir düşüklük konumu varsa bunu karşınızdakine asla yansıtmadan onunla ufak dokunuş temasları kurarak kendinizi eşit gördüğünüze dair bir fikir oluşmasını sağlayın.

Son olarak da konuşurken mümkün mertebe ses tonunuzun çok yüksek ya da çok alçak olmamasına, konuşma şeklinizin ise konuşulan konunun ne kadar üzüntülü veya ne kadar sevinçli olduğuna dair değişiklik göstermesi gerektiğini unutmayın.

Yapılan etkili konuşmaların püf noktaları

En ufak konuşmada bile konunun özetini anlatacak çok kilit sorular sormak, karşı tarafa konuyla ilgilendiğinizi ve muhabbeti devam ettirme isteğiniz anlaşıldığından bunu yapmaya özen göstermeniz önerilir.

Karşınızdaki kişinin kendi fikirlerini özgürce ve çekinmeden dile getirmesi adına yanınızda rahat ve güven dolu olmasını sağlayın.

Karşınızdakini sıkıcı şeylerle boğmak korkusundan çıkarak, karşılıklı diyalogların kişilerin birbirini rahatça dinleyerek ve algılamaya çalışarak kurulduğunu unutmayın. Bunun anlamı kurulan sohbetler esnasında karşınızdakinin sıkılmasından çekinmeyip her şeyi düzgünce anlatabileceğinizdir.

Son olarak da, bir sohbet içerisinde mümkün mertebe ağız şakalarını ve el şakalarını kesmemiz gerekliliğidir. Hem sohbetin akışı açısından hem de yanlış anlaşılmaması açısından daha rahat ve sakin bir tavır takınılması önerilmektedir.
Son 50 Yorum
  1. TunaHan ŞahinGözz
  2. barış

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.