Menu

Kızıl hastalığı nedir? Nasıl bulaşır?


Kızıl hastalığı nedir?

Streptokok enfeksiyonu (bir çeşit boğaz enfeksiyonu) geçiren kişilerde aynı bakterinin yol açtığı bir bakteriyel hastalıktır. Ateşli bir hastalıktır ve neredeyse vücudun tamamını kaplayan açık kırmızı döküntüler ile kendini gösterir.

Beraberinde boğaz ağrısı ve yüksek ateş getirir. En çok 5-15 yaş arasındaki çocuklarda bu hastalığa rastlanır. Bir zamanlar bu hastalık çok ciddi bir çocukluk hastalığı sayılırken, günümüzde antibiyotik tedavileri geliştiği için daha az riskli bir enfeksiyona dönüşmüştür.

Ancak eğer tedavi edilmezse bu hastalık kalp, böbrekler ve vücudun diğer kısımlarını etkileyerek daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kızıl hastalığının belirtileri arasında güneş yanığı gibi görünen kırmızı döküntüler, vücudun çeşitli yerlerine kırmızı çizgiler, suratta kızarıklık, dilde kırmızı ve kabarık bir görünüm ile beyaz bir örtü görülmesi gibi semptomlar yer alır.

Yüzdeki ve dildeki kızarıklık bir hafta kadar sürer. Daha sonra ciltteki döküntüler soyulmaya başlar. Buna ek olarak yutkunmada zorlanma, boğaz ağrısı ve iltihabı, yüksek ateş, lenf bezlerinin şişmesi, kusma, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi belirtiler de görülebilir.

Kızıl hastalığı nasıl bulaşır?

Scarlet_Fever

Kızıl hastalığı, boğazda streptokok enfeksiyonuna sebep olan bakterilerden yani A grubu streptokok bakterilerinden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler ağız ve burun kanallarında yaşarlar ve ciltte döküntülere sebep olan bazı toksinler ve zehirler üretirler.

Bu enfeksiyon insandan insana yayılabilir ve bulaşıcıdır. Genellikle enfeksiyonu taşıyan kişinin hapşırığında ya da öksürüğünde bulunan küçük damlacıkların sağlıklı bir insana teması ya da o insan tarafından solunmasıyla bulaşır.

Kuluçka süresi genellikle iki ya da dört gün kadardır. Daha önce birinin hapşırığı ya da öksürüğünde bulunan damlacıklar bir yüzeye bulaştıysa ve siz de bu yüzeye temas edip elinizi ağzınıza, burnunuza ya da gözlerinize sürdüyseniz hastalık bulaşabilir.

Ayrıca enfeksiyonu taşıyan birinin vücut sıvılarıyla temas da bulaşmasına yol açar. Örneğin hastalık taşıyan birinin bardağından içmek ya da yemeğinden yemek, onun eşyalarını kullanmak hastalığın bulaşması için yeterlidir. Cilt teması ile de bulaşabilir. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.

Bu hastalığın bulaşmasını engellemek için hapşırırken ya da öksürürken ağzımızı bir mendil ile kapamalı, daha sonra bu mendili çöpe atmalıyız. Ayrıca gün içerisinde ellerimizi sık sık yıkamalıyız, özellikle yemeklerden önce eller mutlaka bol su ve sabun ile yıkanmalıdır. Çatal bıçaklar, bardaklar, eşyalar, çarşaflar, havlular ve oyuncaklar kimse ile paylaşılmamalıdır.

Kızıl hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/symptoms-causes/syc-20377406

https://www.nhs.uk/conditions/scarlet-fever/
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.