Menu

Kepek Nasıl Geçer ? Kepekten Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?


Kepek problemi pek çok insanın canını sıkan bir durumdur ve hayatımızda en az bir kez hepimizin başına gelmiştir.

saçta kepek

Bu sorun genellikle ya kafa derisinin kuruluğundan ya da kafa derisinde normalden fazla yağ üretilmesinden kaynaklanır.

Kepek sorununa yol açan başka faktörler de vardır. Saçı doğru bir şekilde ya da yeterince taramamak, saçı sık temizlememek, düzensiz beslenmek, stres, egzama, mantar, seboreik dermatit gibi durumlar da saçta kepek oluşumuna sebep olmaktadır.

Çok sık şampuan ve saç ürünü kullanmak da sorun yaratabilir.

Ancak doğal yöntemlerle saçtaki kepek sorunundan kurtulmanız mümkün. İşte sizler için derlediğimiz saçtaki kepeği geçiren o yöntemler:

Saç derisindeki kepek nasıl giderilir?

aspirinin-faydalari

1) Aspirin

Aspirinin içerisinde, kepek şampuanlarında da bulunan, salisilik asit adındaki bir madde bulunur. Bu madde kepek sorununun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Aspirinden faydalanabilmek için iki aspirini ezin ve bir kasenin içinde pudra ile karıştırın.

İçerisine her zaman kullandığınız şampuandan bir miktar katın ve karıştırın. Bu karışımla saçlarınızı şampuanlayın. Şampuanı saçınızda iki dakika kadar tutun, daha sonra ılık su ile durulayın. Ardından bir kez de normal şampuanla yıkayın.

2) Elma sirkesi 

Elma sirkesinin içindeki maddeler, saç derisinde kepeğe yol açan bazı mantarların öldürülmesi için oldukça etkilidir. Ayrıca kafa derisindeki kaşıntıyı anında rahatlatır. Elma sirkesinden yararlanmak için yarım bardak suya birkaç çorba kaşığı elma sirkesi karıştırın ve kafa derinize masaj yaparak sürün.

Saçınıza birkaç dakika bekletin ve durulayın. Bu işlemi 5-7 gün boyunca her gün tekrarlayın. Eğer kafa derinizde tahriş ya da rahatsızlık hissederseniz kullanmayı bırakın ya da 10 gün içerisinde her iki günde bir yıkamayı deneyin.

3) Hindistan cevizi yağı ve bal 

hindistancevizi-yagi-saca-nasil-uygulanir

Hindistan cevizi saçın kendi proteinlerini korumasına yardımcı olur ve kepeği önler. Bal ise mikrop öldüren özellikleri sayesinde kepek probleminin giderilmesine yardımcı olur. Karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2 çay kaşığı zeytinyağı, 2 çay kaşığı bal ve 3 çay kaşığı yoğurttan ibaret.

Malzemeleri bir kaseye koyun ve orta kıvamlı bir macun kıvamı elde edene dek karıştırın. Eğer karışım çok akışkan olursa içine biraz daha yoğurt ya da bal ekleyebilirsiniz. Karışımı saç derinize nazikçe masaj yaparak yedirin. Saçların köklerinden ucuna kadar karışımı uygulayın. 10 dakika kadar masaj yapın. Daha sonra 30-45 dakika bekleyin ve şampuanınız ile yıkayıp durulayın. Saçınızı yıkadıktan sonra bir iki damla Hindistan cevizi yağını alıp saçınıza ve saç derinize sürün, yıkamayın.

4) Çay ağacı yağı

Yapılan bir araştırmada yüzde 5 oranında çay ağacı yağı içeren şampuanların kepek problemini büyük oranda ortadan kaldırdığı saptanmıştır.

Dilerseniz sürekli kullandığınız şampuanın içine birkaç damla çay ağacı yağı damlatarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca çay ağacı yağı bakteri ve mikrop öldürücü özelliğe sahip olduğundan kepeğe yol açan diğer saç derisi hastalıklarını da tedavi edecektir.

5) Ağız gargarası

Yoğun kepek vakalarını tedavi etmek için saçınızı normal şampuanla yıkadıktan sonra alkol bazlı bir ağız gargarası içeren bir karışım ile son kez durulayabilirsiniz. Ağız gargarasında mantar öldüren maddeler bulunur, kepeğe yol açan mantarlar böylece ortada kaldırılmış olur.

Bunun için bir çorba kaşığı ağız gargarasını 9 çorba kaşığı su ile karıştırın. Ardından saçınızı şampuanla yıkayıp duruladıktan sonra bu karışımla da bir kez durulayın. Ardından yıkanmayan bir saç kremi uygulayabilirsiniz.

6) Aloe vera

Aloe vera yalnızca kepeği gidermekle kalmaz, kafa derisindeki kaşıntıyı da yok eder. Şampuanlamadan önce aloe verayı saç derinize sürmeniz yeterli olacaktır. Aloe veranın içerisinde serinletici özellikler bulunur. Kafa derisindeki tahrişin de onarılmasını sağlar.

Bunun için aloe vera bitkisini kesip içindeki jeli taze bir şekilde çıkarın ve kafa derinize uygulayın. 15 dakika kadar saçınızda bırakın ve ardından hafif bir şampuanla yıkayın. Verim alabilmek için bunu düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir.

7) Lavanta yağı

lavanta yağı

Lavanta yağı doğası gereği mantar öldürücü bir yağdır, bu da kepeğe yol açan mantarları ortadan kaldırabileceği anlamına gelir. Ancak alerjik olabildiği için kullanmadan önce el bileğinizin içine damlatıp alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bunun için 2 çorba kaşığı zeytinyağı, badem yağı ya da Hindistan cevizi yağlarından birini 10-12 damla lavanta yağı ile karıştırın ve kafa derinize uygulayın. Yaklaşık 30 dakika kadar bekledikten sonra şampuanla yıkayarak temizleyin.

8) Yeşil çay

Yeşil çayda bulunan kateşin maddesi mantar öldürücü özelliklere sahiptir. İçerisindeki polifenoller da kafa derisinin onarılması ve yenilenmesini sağlayan antioksidanlar içerir. Böylece kepek problemi ortadan kalkar.

Bunun için bir fincan sıcak suya iki poşet yeşil çay koyun ve 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ardından tamamen soğuyana dek bekletin. Soğuyunca kafa derinize uygulayın, 30 dakika kadar bekleyin ve su ile durulayın.

9) Zeytinyağı

Zeytinyağı da Hindistan cevizi yağı gibi son derece faydalı bir yağdır ve kepek tedavisinde kullanılabilir. Bu yağ kafa derinizdeki kuru bölgeleri nemlendirir ve kepeklerin oluşumunu önler, kepeğin saçta tamamen ayrılmasını sağlar ve kafa derinizi yeniler.

Bunun için kafa derinize natürel sızma zeytinyağını uygulayın ancak çok fazla kullanmayın, ardından 1 saat kadar kafanızda bekletin ve saçınızı yıkayın. Saçınızı normal şampuanla yıkayabilirsiniz. Zeytinyağını yiyerek tüketmek de kepek sorununuza yardımcı olacaktır.

10) Limon suyu ve lor

limonlu-su-23x

Limon suyunun sitrik asit yönünden zengin olduğu bilinmektedir, sitrik asit ise saç köklerinden kepeğin temizlenmesi için oldukça etkili bir maddedir. Ayrıca mikrop öldürücü özelliği de bulunmaktadır. Ancak bu karışımı sürdükten sonra saçınızı yıkarken şampuan kullanmayı unutmayın zira lor peyniri kafanızda kötü bir koku bırakabilir.

Bu karışım için bir limonu ortadan ikiye ayırın ve yarım limonun suyunu bir küçük kase lorun içine sıkın, iyice karıştırın. Loru, yoğurdun kesmesini sağlayarak kendiniz elde edebilirsiniz, hazır almamanız önerilir. Karışımı saça masaj yaparak uygulayın ve 10 dakika beklettikten sonra normal şampuanınız ile yıkayarak temizleyin. Bu işlemi haftada üç kez tekrarlayabilirsiniz.

11) Karbonat

Karbonat peeling etkisi yaparak ölü deriyi söküp atan bir maddedir ve son derece hafif bir yapısı vardır. Kafa derinizdeki fazla yağın azaltılmasını sağlayarak kepek probleminin önlenmesine yardım eder. Ayrıca kepeğe yol açan mantarları da öldürür.

Karbonatı kullanmak için önce saçlarınızı ıslatın, ardından bir çorba kaşığı karbonatı alarak saç derinize ve saçlarınıza ovarak sürün. Bir dakika kadar bekletin ve su ile saçlarınızı durulayın. Bir dakikadan uzun süre tutmayın zira saç deriniz kuruyabilir.

Dilerseniz her zaman kullandığınız şampuanı elinize sıkıp üstüne bir çorba kaşığı karbonat ekleyerek de saçınızı şampuanlayabilirsiniz. Bu işlemi haftada iki kez yapmak yeterli olacaktır.

Kepeği önlemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Aşağıdaki noktalar dikkat ederek kepek oluşumunu engelleyebilirsiniz:

1) Saçlarınızı tarayın

Saçlarınızı taramak kafa derinizdeki ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca kafa derinizdeki kan akışını da artırır ve nefes almasını sağlar. Kaliteli bir saç fırçası ile saçlarınızı günde iki kez düzenli olarak tarayın.

2) Saçlarınızı temiz tutun 

 Saçlarınızı yeterince temizlememek kafa derinizde ölü deri hücrelerinin ve yağın birikmesine neden olur ki bu da kepek ve kaşıntıya yol açar. Bunun için hafif içerikli bitkisel bir şampuanla saçınızı iki günde bir yıkayın, ardından saç kremi kullanın ancak saç kremini kafa derinize sürmeyin.

3) Stresten uzak durun

Stres hem psikolojimizi hem de vücudumuzu etkiler. Duygusal travmaya maruz kalmak ya da baskı altında çalışmak, hatta sınav haftası bile saç derinizde kepek sorununun oluşmasına ya da artmasına sebep olabilir. Stresin kaynağını bulun ve uzak durmaya çalışın. Dilerseniz stresle başa çıkmak için nefes egzersizleri, yoga, meditasyon gibi yöntemler deneyin.

4) Saç ürünlerini çok kullanmayın

Kuaförden çıkmış gibi saçlar vadeden birçok piyasa ürünü aslında içerik açısından son derece zararlıdır ve para tuzağıdır. Bu ürünlerden uzak durup doğal saç ürünlerini tüketmeye çalışın, bitkisel ürünler kullanın zira kimyasal maddeler kepek sorununuzu artırabilir.

5) Dengeli beslenin

İşlenmiş gıdalar, rafine şeker, kızartılmış yemekler ve yağlı gıdalar vücutta iltihaba yol açtığı gibi kepek sorununa ve deride pul pul dökülmeye de neden olurlar. Bunun için işlenmiş şekerden ve trans yağlardan uzak durmalı, tuzu mümkün olduğu kadar azaltmalısınız. Bol bol taze sebze ve meyve tüketmelisiniz, özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler idealdir çünkü bu besinler antioksidan, mineral ve vitamin gibi sağlıklı maddeler içerir.

6) Saç tipinize göre çözümler bulun

Kuru cilt tipine sahip kişilerde kepek problemi daha sık görülür ve soğuk havalarda kötüleşir. Bunun için saç derisini haftada bir doğal bir bitki yağı ile nemlendirmek gerekir. Ayrıca saç derinizi nemlendiren saç kremleri de yararlı olacaktır.

Yağlı bir cilde sahipseniz de kepek problemi yaşayabilirsiniz. Bunun için saçlarınızı her iki günde bir mutlaka yıkamalı, fazla yağı emen evde yaptığınız doğal saç maskelerini kullanmalısınız.

Kaynaklar:

http://www.stylecraze.com/articles/18-simple-tips-to-get-rid-of-dandruff/#CoconutAndHoneyScalpScrub

https://draxe.com/how-to-get-rid-of-dandruff/
Son 50 Yorum
 1. rümeysa koçak
 2. Özge
 3. Anonim
 4. sena
 5. Ayrancı cilingir
 6. Leyla
 7. 7yol
 8. Cebeci çilingir
 9. Cebeci cilingir
 10. NZC
  • ben
 11. Anonim
 12. Usta
 13. Usta
 14. onur
 15. Eda
 16. serdar
 17. Anonim
 18. Edanur
  • Merve
  • Zeyd can

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.