Menu

Kek nasıl pişirilir Püf noktaları nelerdir


Kek pişirme, kek kaç derecede pişirilmeli, kek pişirme püf noktası, hakkında detaylı bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz…

Çok eski zamanlardan bu yana pişirilen kekler, eskiden tencerelerde odun ateşinde ya da sobalarda pişerdi. Zamanla teknolojinin ilerlemesi sayesinde fırınlar, özel reçeteler ile birlikte çok lezzetli ve kabaran kekler yapılmaktadır. Her şeyi yapıyorsunuz, fakat kekiniz bir türlü kabarmıyor ve lezzetli olmuyorsa işte size birkaç püf noktası;

Kek için kullanacağınız tüm malzemeler, oda sıcaklığında olmalıdır. Yumurta, süt gibi tüm malzemeler buzdolabından çıkarılmalı ve normal oda sıcaklığına getirilmelidir. Yumurtalar, sarı ve akından ayrılmalıdır. Aklar, köpük köpük oluncaya kadar çırpılmalı ve sarılar yavaş yavaş eklenerek, çırpma işlemine devam edilmelidir.

kek-pisirmenin-puf-noktalari

Bu aşamada yumurtaların içine ekleyeceğiniz portakal, limon kabukları keke daha iyi bir aroma verecektir. Şeker eklendikten sonra, şeker kayboluncaya yani eriyinceye kadar karıştırılmalıdır. Un, keke mutlaka elenerek eklenmelidir. Bunun nedeni, unun içindeki havanın alınmasıdır. Bu sayede, kek daha fazla kabaracaktır. Kek yaparken, kekiniz neyli olursa olsun mutlaka 4-5 damla limon suyu eklenmelidir. Bunun sebebi, kabartma tozu ile limondaki asidin etkileşime geçerek, kabarma işleminin hızlanmasıdır.

Kekin daha iyi kabarması için, şeker eklendikten sonra mikseri kullanmamak ve tahta bir kaşıkla tek yöne veya alttan üste karıştırılması gerekmektedir. Kek, fırında orta sıranın altına yerleşmeli ve yüksek derece ile pişirmeye başlayıp, son 15-20 dakika düşük ısıda pişirilmelidir. Böylece, içi daha iyi pişecek ve kabaracaktır. Her fırının farklı bir ısınma derecesi vardır. Bu nedenle, var olan tariflerde uygulanacak olan en iyi pişirme yöntemi budur.

Kekinizin daha yoğun olmasını istiyorsanız ve meyveli kek yapacaksanız genelde yoğurt, diğer keklerde de süt kullanmak iyi sonuçlar verecektir. Kekin kalıba yapışmaması için, kalıbı yağlayıp, un serperseniz kek kalıptan rahat çıkacaktır. Yeni sistem silikon kalıplarda ise yapışma hiç olmamaktadır.

Kek nasıl pişirilir videolu anlatım

Kek nasıl pişirilir videolu anlatım (İngilizce)
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. melek
  3. Meral
    • Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.