Menu

Kediler neden dokuz canlıdır denilir


kedi baş

Hayvanlar alemine bakarsanız bir tek kedilere 9 canlı denilir. Peki, hiç düşündünüz mü neden kedilere 9 canlı denilir?

Çünkü, dünya tarihi çok yüksek katlardan düşen fakat ölmeyen kediler ile doludur.

Pek çok kayıtta, yüksek katlardan düşen ve ölmeyen kediler varsa kediler bunu nasıl yapmaktadır?

kedi1


Hayvanlar aleminde hemen hemen pek çok canlının yüksek hızda koşma yeteneği vardır. Kedilerde en yüksek hız saatte 100 km’ye yakındır. Genelde, kedi koşamaya başladıktan bir süre sonra, vücut ağırlığı havanın direncine erişir ve hız yapılır. Yani, vücut ağırlığı hafifler ve kedi daha da hızlanır. Aynı etki ve sistem bir kedi yüksekten düşerken de gerçekleşir. Kedi, yüksekten düşerken vücut ağırlığı hava direnci ile eşitlenir ve kaslarını gevşeterek paraşüt etkisi yaratır. Bu biraz da esnek kemik yapısı sayesinde yapılabilen bir durumdur.

kedi2


1987 yılında Amerika’da bir gazete, New York’da yüksek katlardan düşen 132 adet kedi vakasını incelemiştir. Bu araştırmaya göre kedilerin %90’ı  hayatta kalmıştır. Fakat, işin şaşırtıcı yanı kedilerde ki ölüm ve yaralanma oranlarının yüksekliğe bağlı olarak değişimleriydi. Düşen kedilerin 7. Kata kadar ölüm oranları artarken 7 kat üstünden düşenlerin ölüm oranları ve yaralanmaları az denecek kadar düşmektedir. Özetle, kedi ne kadar yüksekten düşerse hayatta kalma oranı o kadar artmaktadır. Oksijeni yettiği sürece, bir kedi ne kadar yüksekten düşerse o kadar hayat şansı artar.

kedi3


Kedilerin, paraşüt etkisine geçmeleri için hıza ihtiyaçları vardır. Kedi çok yüksek bir kattan düşerken hızlanır ve ağırlığı bir süre sonra hava ile aynı eşitliğe ulaşır. İşte bu durumda, kedi hafifler ve esnek yapısı sayesinde bedenini gevşeterek paraşüt etkisi yaratır. Az katlı bir binadan düşerken bu etkiyi yakalaması zaman açısından imkansızdır. Bu nedenle, ağırlaşır ve yere çarpıca ölümlü vakalar oluşur.
One Response
  1. sedat

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.