Menu

Kebere otu nelerde kullanılır faydaları nelerdir


kebere-otu-1

Halk arasında “kapari” ya da “gebre” olarak da bilinen kebere otu; çalı olarak bilinen dikenli bir bitkidir. Ülkemizde Karadeniz bölgesi hariç hemen hemen bütün bölgelerde yetiştirilme imkanı bulunan kebere, genel olarak Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yaygın olarak yetiştirilebilmektedir.

Genelde yemişinin toplanılarak turşu haline getirilmesiyle kullanılan kapari, yiyecek olarak tüketilmesinin dışında boya sanayisinde, kozmetik sanayisinde veya ilaç sanayisinde de sıklıkla kullanılan bir bitki türü olarak hayatımızda yer almaktadır. En sık konserve şeklinde rastladığımız kapariler; özellikle yemeklerimizde garnitür olarak, salatalarımızda ek ve lezzetli bir malzeme olarak veya et ürünleri yanında garnitür şeklinde tüketilebilmektedir.

kebere-otu-2

Bu bitkinin çiçeklenme döneminin genelde Mayıs ayına tekabül ettiği bilinmekte, elde edilecek ürünün ise Ağustos veya Eylül aylarında toplandığı görülmektedir. Kebere otunun tomurcuklarının içerisinde yoğun miktarda vitaminler ve mineraller bulunduğundan, kapari diye adlandırdığımız bu küçük tohumlar insan bünyesi için oldukça doyurucu nitelikte birer besin olmaktadırlar.

Bu ürünün kullanılmasının sağlık açısından da bir kaç önemli noktada faydası bulunmaktadır. Kebere otunun kanı temizleyici bir ürün olduğu, damarların esneme kapasitesini arttırdığı, karaciğeri daha sağlıklı hale getirdiği, vücudun halsizlik durumunu ortadan kaldırarak daha kuvvetli olunmasını sağladığı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği, kalp krizi riskini azalttığı ve özellikle kadınlarda regl dönemleri arasında yaşanan düzensizliklerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.