Menu

Kazdağı sarıkız efsanesi


sarıkız efsanesi

Kazdağı Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer almaktadır. Bu dağa ilişkin anlatılan en ünlü efsane de sarıkız efsanesidir.

Kazdağı eteklerinde yaşayan Türkmen köylülerinin anlattıklarında da yer alan ve İran’a kadar uzanan bir halk hikayesidir.

Birçok anlatılış şekli olan efsanenin en çok anlatılanlarından birini sizler için derledik. İşte, o efsane;

kazdağı sarıkız efsanesi


Eski zamanlarda Kazdağları’nın eteğindeki Güre köyünde çok güzel bir kız yaşıyormuş. Bu güzel kızın adı Sarıkız’mış, köyün tüm delikanlılarının gözdesiymiş ve hepsi onunla evlenmek isterlermiş.Fakat kızın babası, onunla evlenmek isteyen hiçbir delikanlıya kızını vermek istemezmiş. Köyün delikanlıları bir zaman sonra Sarıkız’a iftira etmişler. Köylüler de bunu duyunca Sarıkız’ın babasına baskı yaparak “ Kızın kötü yola saptı. Ya onu öldürürsün ya da buralardan çekip gidersin” demişler.

sarıkız kazdağları


Ne yapacağını bilemeyen baba kızını öldürmeye kıyamaz. Köylülerin baskısından kurtulmak ve onların yüzüne bakabilmek için Sarıkız’ı gözlerden uzak tutmanın gerektiğini düşünür. Sarıkız’ı alarak Kazdağı’nın zirvesine ulaşan baba, herkesten gizli yaşayabilsin diye kazlarla birlikte onu dağda bırakmış.

kazdağları


Dağda kendine bir düzen kuran Sarıkız, kazları gütmeye başlamış ve hayatta kalmış. Sarıkız, burada kaldığı sürede yolunu kaybeden insanlara da yardımcı olmaktaymış. Bu durum bir süre sonra Sarıkız’ın babasının kulağına kadar gitmiş.

sarıkız


Kızının ölmediğini ve yaşadığını anlayan baba, Kazdağı’na kızının yanına gitmiş. Sarıkız, babasını görünce çok sevinmiş ve ona ikramda bulunmuş. Babası yemek yerken su istemiş kızından, o anda Sarıkız elini binlerce metre uzaktaki Güre çayına uzatarak su almış ve babasına ikram etmiş. Babası kızının bu halinden, onun bir ermiş olduğuna kanaat getirmiş ve çok mutlu olmuş. Bugün kabrinin bulunduğu yere Sarıkız tepesi denmiştir.
Son 50 Yorum
 1. Pelin metin
 2. Anonim
 3. Sud de Güneş
 4. Nurbanu
 5. Ayten
 6. ALİ
 7. Anonim
 8. Zehra
 9. mualla
 10. Elif
 11. Anonim
 12. irem
 13. servet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.