Menu

Kayısı hoşafı nasıl yapılır resimli hoşaf tarifleri


Özellikle büyüklerimizin gençlik yıllarında sık sık tükettikleri bir içecek olan, son derece sağlıklı ve doğal bir ürün niteliğindeki kayısı kompostosu; her ne kadar günümüzde gençler tarafından çok sevilerek tüketilmeyen bir ürün olsa da aslında mümkün mertebe sağlıklı ürünlerle beslenmek adına tüketilmesi gereken ürünler arasında yerini korumaktadır.

Dışarıdan paketlenmiş biçimde, farklı kimyasallar barındıran ürünlerden satın almak yerine evde doğal olarak hazırlanabilecek bu oldukça sağlıklı komposto suyunun tarifi ise şöyle;

Malzemeler :

1,5 su bardağı miktarında toz haldeki şeker

30 adet kuru ve iri kayısı

6 su bardağı miktarında su

2 ya da 3 adet karanfil

kayisi-hosafi-2

Hazırlanışı :

Öncelikle hazır bulundurduğunuz kuru kayısıların her birini dört parçaya bölerek bir kabın içerisinde hazır hale getirmeniz gerekmektedir. Sonrasında üzerine biraz su eklediğiniz bu malzemeleri iki saatlik bir süreçte suyun içerisinde bekletmeniz önerilir.

İki saat geçtikten sonra süzgeçle süzdüğünüz bu malzemeleri son bir kez daha detaylı olarak suyla yıkayarak, kompostonun yapılacağı tencerenin içerisine almanız uygun olacaktır.

Tenceredeki kayısıların üzerine hazırda bulunan altı su bardağı suyu ve bir buçuk su bardağı miktarındaki toz şekeri de ekleyerek kayısılar yumuşak hale gelene kadar malzemeler karıştırılarak kaynatılır.

Malzemelerin yumuşadığı görülünce son olarak eldeki karanfiller de tencereye eklenerek iki üç dakika daha karıştırılarak ocağın ateşi kapatılır.

Malzemenin hazır hali oda sıcaklığında soğumaya bırakılır, en son da dolaba kaldırılarak en soğuk haliyle servis edilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.