Menu

Kaşıntı nasıl geçer, nedenleri nelerdir


kaşıntı

Kaşıntı, vücudun bir çeşit uyarısı ya da derinin verdiği bir tepkidir. Egzama, bitlenme, uyuz, ilaç döküntüleri ve mantar hastalıkları gibi birçok hastalıkta kişileri doktora gitmesini gerektiren bir durumdur.

Kişilerde ağrılı hastalıklar kadar rahatsızlık verici , uykusuzluk ve depresyon gibi sebepler ortaya çıkarır. Hatta intihara sürüklediği bile olabilir.

Kaşıntı basit bir durum gibi görünse de başka hastalıklarla da baş gösterebilir.

 

kaşıntı nasıl geçer


Kaşıntının nedenleri

Kaşıntı sorununun nedenleri tek bir probleme dayanmaz. Hastaların yaşları, mevcut kronik rahatsızlıkları, sürekli olarak kullandığı ilaçlar, bireyin psikolojisi ve banyo alışkanlıkları gibi konular göz önüne alınmalıdır. Bazı ilaçların yaptığı alerjik durumlarda deride bir şey olmadan kaşıntı oluşabilir. Bağırsak parazitleri, iç organlardaki kanserler, diyabet, safra kesesindeki taşlar, sarılık sebebiyle meydana gelen safra yolu tıkanıklıkları, lösemi ve lenfoma türü kan hastalıkları, böbreklerde yetmezlik, AIDS gibi sistemik rahatsızlıklarda ilk belirtilerle beraber görülebilmektedir.

kaşıntı tedavisi


Deri kuruluğu kaşıntının en sık görülen nedenlerinin başında gelmektedir. Daha çok yaşlı kişilerde görülmektedir. Banyo alışkanlıkları da önemli. Sert alkali sabunlar ile birlikte çok sıcak su kullanılarak yapılan sık banyo nedeniyle de deri kuruluğu oluşur ve kaşıntıya neden olur. Herhangi bir belirti göstermeyen kaşıntıların, yani deride görünen bir belirtisi olmayan kaşıntıların altında bir hastalığın olduğu düşünülebilir ve doktora başvurulmalıdır.

kaşntı sorunu


Kaşıntı nasıl geçer?

Yaşanan kaşıntının sebebine göre tedavi uygulanmalıdır. Oluşagelmiş deri rahatsızlıkları ilaç tedavisiyle geçirilebilir. Çoğunlukla kullanılan antihistaminler kurdeşenden kaynaklı kaşıntıların haricinde pek bir etki sağlamaz. Uyku verici özelliklere sahip birinci kuşak antihistaminler kaşıntı amaçlı kullanılabilir. Uzun süreli olmamak şartıyla mentollü kremler ya da pudralar, vazelinli pomatlarla birlikte kullanılabilir.

kaşıntı nedenleri


Serin bir ortam ile birlikte pamuklu giysiler ve yatak takımları kullanılmalı, aşırı terlemeden kaçınılması gereklidir. Aksi durumlarda kaşıntı tetiklenebilir ve vücudun tahriş olmasına neden olabilir. Deride damarların genişlemesine neden olan alkol, baharatlı, sıcak yemek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulması fayda sağlayacaktır.
One Response
  1. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.