Menu

Karşı tarafı etkilemenin yolları kur yapmanın incelikleri


Antropolog David Givens’ın Aşk Sinyalleri kitabı, ‘aşkın sözsüz dili’ni öğrenmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Duruşunuz, giyinişiniz, yürüyüşünüz ve kullandığınız her kelime, karşı cins için bir aşk sinyali olabilir..
Kendini aşk doktoru olarak tanımlayan David Givens, kur yapmanın inceliklerini anlatan Aşk Sinyalleri kitabında herkesin bir kısmını bildiğini sandığı ama aslında göz ardı ettiği kur yapma tekniklerini anlatıyor.

askinsinyali.jpg

Bir ilişkinin beş evresi olduğunu öne süren Givens, ‘Dikkat Çekmek’, ‘Gözdeki Pırıltı Nasıl Okunur?’, ‘Kelime Alışverişi’, ‘Dokumanın Dili’ ve ‘Sevişmek’ başlıklı bölümlerde bir ilişkinin ilerleyişini adım adım anlatıyor. Kitapta ayrıca sosyal ortamlarda nasıl davranmak gerektiğini, kokuların etkileyiciliğini, blucin giymenin flört yaparkenki önemini ve vücut hareketlerinin verdiği mesajları inceleyen bölümler de var. Prestij yayınları tarafından Şule Gülmen çevirisiyle yayımlanan Aşk Sinyalleri: Kur Yapmanın Vücut Dili’nde öncelikle turnaların ‘kanatlarını çırparak, kafalarını eğerek ve havaya sıçrayarak’ kur yaptığını öğreniyoruz. “Erkek büyük adımlarla ayağını yere vurarak yürür, kafasını sallar ve tüylerini kabartarak ‘Hey, bana bakın!’ der. İlgilenen bir dişi, erkeğin hareketlerini taklit ederek onun yanında dans eder, erkeğin eğildiği gibi eğilir ve gagasıyla havaya çer çöp fırlatır.” Kuşların ve insanların kur yapma biçimlerini birbirine benzeten Givens’a göre: “Hem gönderilen hem de alınan vücut dili işaretleri, bireylerin ortamda daha fazla yakınlaşmasını sağlıyor,” ve ‘aşk sinyalleri’ olarak adlandırılıyor.

Givens, avuçlarını yukarıya kaldırarak insanların: “Bana güven, benden sana zarar gelmez,” mesajı verdiğini söylüyor. “Tüm dünyada avuç içini gösterme işareti, birbirlerinin niyetinden emin olmayan partnerleri cezbeder, memnun eder ve psikolojik olarak yatıştırır.” Avuçların aşağı bakması ise saldırgan bir jest. Avuçlar yere doğru çevrildiğinde eller dayatmacı bir pozisyon alıyor. “Aşağıya çevrilmiş avuç içleri, iddialı ve dayatmacı olduğundan ilişkide şiddeti vurgular, otoriteyi simgeler.”

Karşı tarafın dikkatini çekmek için mavi rengi seçmek iyi bir tercih. “Bejden farklı olarak mavi, gözleri güçlü bir şekilde kendisine çeker. Tamamen bej giysiler giymek kişiyi tutucu, pasif ve cinsiyetsiz gösterir. Tek başına açık gri ve sarımsı kahverengi renkler can sıkıcı, heyecan uyandırmayan, çirkin seçimler. Kurlaşmanın cazip kumaşı ise mavi kot. Kot giysilerin rengi soldukça açık mavi bir gökyüzünün pastel renklerine bürünerek ruhsal durumu olumlu yönde etkiliyor.”

Bilimsel araştırmalara göre, yüz ve gözler bir yana bırakılırsa, erkek bedeninde karşı cinsin en çok dikkat çeken özelliği ‘üçgen’ biçim. Kadınlar geniş omuzlu erkekleri tercih ettiklerinden, yapılan araştırmalar kadınların dar omuzlulara oranla geniş omuzlu erkekleri tercih ettiğini gösteriyor.

Hoş görünümlü biriyle karşılaştığımızda, o kişinin bize yaklaşması ne kadar hoşumuza gitse de yüzümüz ve vücudumuz “Benden uzak dur,” diyebilir ve cesaret kırıcı mesajlar gönderebilir. “Yabancı anksiyetesi dil gösterme denen itici bir yüz ifadesini tetikleyebilir. Dil göstermede dil hafifçe dışarı çıkar ve dudaklar arasından ucu görünür. Dil gösterme, gorillerde ve insanlarda sosyal açıdan olumsuz bir işaret olarak deşifre edilmiştir.”

Kurlaşmada erkekler de kadınlar da karşı tarafın kaba veya acımasız olmayacağına dair bir güvence arıyor. Zararsızlığın kurlaşmada temel bir tema olduğunu söyleyen Givens, utangaçlık, zararsızlık ve tevazu işaretlerinin ‘başkalarına fiziksel olarak daha yakına gelmeleri için izin verdiğini’ söylüyor. Ayaklarını içe doğru basan bir erkek aslında karşı tarafa mesaj göndermiş oluyor.

Sabah
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.