Menu

Kansere karşı savaşan 34 gıda


Kanser riskinizi azaltmak elinizde. Buzdolabınızda bulunan birçok gıda aslında kansere karşı savaşır. Uzmanlar kanser ve bitkisel bazlı beslenme arasında bir bağ olduğunu belirtmektedir. Özellikle çeşit çeşit taze meyve ve sebzeleri günde 5-9 porsiyon tüketmeye çalışın.

Kanserle savaşta en önemli yollardan biri iyi beslenmektir. Doğru beslenmek kanser hastalarının kanseri yenebilmeleri için çok mühim bir adımdır. Bu yazımızda sizlere kanserle savaşan, tümörlere savaş açan gıdalardan bahsedeceğiz. İşte o besinler:

İşte kansere iyi gelen şifalı besinler

1) Yeşil çay

Yeşil çayda polifenol adındaki bir madde bulunmaktadır ve bilim insanları bu maddenin kansere karşı çok etkili olduğunu düşünmektedir. Yeşilçayda bulunan antioksidanlar kanser hücrelerinin ve tümörlerin büyümesini yavaşlatır. Yeşilçayda bulunan EFCG adındaki bir çeşit polifenolün tümörleri yok ettiği ve kontrolsüz gelişen hücre çoğalmasını durdurduğu bilinmektedir.

2) Fasulye


Eat-Vegetables-Bio-Garden-Green-Beans-Plant-2707996


Fasulyenin, diğer birçok baklagil gibi sağlık dostu bir besin olduğu bilinmektedir. Fasulyenin yararları arasında kanser gelişimini yavaşlatmak da bulunur. Fasulyede kanser hücrelerinin gelişimini baskılayan ve büyümesini yavaşlatan bazı bileşikler bulunmaktadır. Aynı zamanda bu besinde bulunan lifler kolonu temizleyerek sindirim sistemine bağlı kanserlerle de savaşır.

3) Karabiber


Black_Pepper_IMG_4866_-_02


Karabiberin içinde bol miktarda antioksidan ve iltihap önleyici bileşenler bulunur. Ancak karabiberde bulunan maddelerin belki de en önemlisi piperindir. Bu madde kanser hücreleriyle savaşır ve gelişmelerini engellemeye yardımcı olur.

4) Sarımsak


garlic-545223_960_720


Sarımsağın iltihap önleyici ve iyileştirici etkileri zaten bilinmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda ise sarımsağın içindeki bazı maddelerin mide, yemek borusu, kolon ve meme kanserine karşı da savaştığı saptanmıştır.

5) Zerdeçal

Hem taze hem de baharat halinde bulunabilen bu bitkinin faydaları saymakla bitmiyor. Bilim insanları zerdeçalın DNA hasarına yol açan serbest radikalleri engellediğini ve iltihap önleyici içeriği olduğunu gözlemlemiştir. Zerdeçalın aynı zamanda kanser hücrelerini de öldürdüğü saptanmıştır.

6) Biberiye

Biberiye bitkisinde kafeik asit ve rosmarinik asit olduğu bilinmektedir, bu iki madde de iltihaba karşı savaşır. Aynı zamanda biberiye antioksidan açısından da zengindir ve bu antioksidanlar kanserin gelişimini durdurmaya ve kansere yol açan maddelerden vücudu arındırmaya yardımcıdır. Özellikle kadınlarda hormon dengesini düzenlediği için meme kanserine karşı faydalıdır.

7) Zencefil


ginger-2523758_960_720


Zencefilin kanserle savaşta ve kanseri önlemede çok etkili bir bitki olduğu bilinmektedir. Özellikle içerisindeki beta iyonon maddesinin yumurtalıktaki kanser hücrelerini öldürdüğü saptanmıştır. Aynı zamanda kolondaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcıdır ve bu da kansere yol açabilecek durumları önler.

8) Acı kırmızı biber


chilli


Kırmızı biberin içindeki kapsaisin ve resinferatoksin maddelerinin kanserli hücrelere gelişmeleri için gerekli oksijenin taşınmasını engelleyerek kanser hücrelerini öldürdüğü bilinmektedir. Kırmızı biber kanser hücrelerinin ısısını artırarak onları kendilerini imha etmeye zorlar. Böylelikle kanserle savaşta büyük etki gösterir.

9) Keten tohumu


4998594527_e8f6046f8c_b


Keten tohumu hem omega-3 yağ asidi hem de lif açısından son derece zengindir. Lif içeriği ile kolon sağlığını destekler ve kolon kanseriyle savaşır. İçerisindeki lignan maddesi de östrojen salgısını düzenleyerek meme kanseriyle ve erkeklerde prostat kanseriyle savaşmaktadır.

10) Avokado

Avokado “süper gıdalar” arasında yer alır. Omega-3 ve 6 açısından son derece zengindir ve içindeki antioksidanlar kanserle savaşta inanılmaz etkilidir. Avokadoda bulunan karotenoid, lütein, oleik asit, E vitamini gibi maddeler kanserli hücreleri öldürür. Bu maddeler aynı zamanda vücudu arındırır, kanser hücrelerinin gelişimini yavaşlatır.

11) Havuç


carrot-juice-juice-carrots-vegetable-juice-162670


Havuçta karotenoid maddesi bol bulunur ve bu madde tam bir kanser düşmanıdır. Kanında karotenoid maddesi bol bulunan kadınların, diğer kadınlara oranla meme kanseri riskinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Havuç aynı zamanda akciğer kanseri riskini de azaltır.

12) Brüksel lahanası

Bu bitkide kanser düşmanı birçok madde bulunmaktadır. Brüksel lahanası yalnızca betakaroten açısından değil aynı zamanda C vitamini ve antioksidan açısından da zengindir ki bu maddeler kanserle savaşır, kanserli hücrelerin gelişimini engeller ve tümörlerin metastaz yapma riskini azaltır.

13) Karalahana


kale-2317181_960_720


Karalahananın içerisinde glukosinolat maddesi bulunur ve bu madde kanser hücrelerine savaş açmaktadır. Karalahanada ayrıca sülforafen ve karbinol maddeleri de bulunur ve bunlar kanser hücrelerinin gelişimini durdurmaya yardımcıdır. Özellikle çiğ tüketildiğinde bu sebze son derece faydalıdır.

14) Brokoli


broccoli-389890_960_720


Brokolide bol miktarda glukosinolat vardır ve bu madde kanserin gelişimini önlemeye yardımcıdır. Ayrıca içinde bulunan sülforafen maddesi de koruyucu enzimleri aktive ederek vücutta kansere yol açan maddelerin temizlenmesini sağlar. Özellikle prostat, mesane, mide, karaciğer, akciğer, meme ve deri kanseriyle savaşta oldukça etkilidir.

15) Tatlı patates


Ipomoea_batatas_006


Tatlı patateste de havuçta olduğu gibi alfakaroten, betakaroten, lütein ve likopen gibi karotenoidler bulunur ve bu maddeler vücudu kansere yol açacak maddelerde arındırarak özellikle göz, cilt ve iç organ kanserlerine karşı savaşırlar. Ayrıca tatlı patatesteki zengin lif içeriği kolon kanseri riskini de azaltır.

16) Lahana

Düzenli olarak lahana tüketmenin kolon kanseri gibi birkaç çeşit kanser riskini azalttığı saptanmıştır. Lahanada bulunan bioflavonoid maddesi hücrelerimizi zararlı serbest radikallerden korur ve tümör gelişimini önler. Lahana ayrıca hormon üretimini düzenlediği için meme, yumurtalık, rahim kanserleri riskini de azaltmaktadır.

17) Mantar


mushrooms-2690529_960_720


Mantarda kanser hücrelerini baskılayan bazı maddeler vardır, bunlar bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser hücrelerine karşı savaşan enzimlerin oluşumunu destekler ve serbest radikallerden vücudu arındırır.

18) Bezelye

Sebze olarak düşünülse de bezelye aslında bir baklagildir ve kanserle savaşta son derece etkili olan maddeler içerir. Araştırmalar bezelye ve diğer baklagillerin günlük tüketiminin mide kanseri riskini azalttığını belirlemiştir.

19) Turp

Turpta bol miktarda antioksidan bulunur, bunlardan bazıları betakaroten ve C ile E vitaminleridir. Bu üç madde vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesini sağlar ve tümör oluşumu riskini azaltır. Lif bakımından zengin içeriği ile turp ayrıca kolon, rektum gibi kanser çeşitlerine karşı da savaşır.

20) Kuruyemişler


5081954872_021e68ccb7_b


Kuruyemişlerde meme kanserini önleyen fitosterol adındaki bir madde bulunur. Ayrıca içersindeki selenyum da DNA’yı onararak kanser hücrelerini öldürür. Selenyum seviyesi yüksek olan erkeklerde prostat kanseri riski yüzde 60 daha az görülmüştür.

21) Domates


food-wood-tomatoes


Likopen, lütein, C vitamini, E vitamini, alfakaroten, betakaroten ve potastyum gibi kanser düşmanı besinler içeren domates özellikle akciğer, mide, prostat ve döl yatağı mukozası kanserlerine karşı savaşır. Domatesi pişmiş halde tüketmek, likopen emilimini artıracağından daha yararlıdır.

22) Papaya

Papayanın meme kanseri riskini azalttığı, metastazı durdurduğu ve hücreleri normale çevirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Papayada güçlü karotenoidler bulunur ve kanserle savaşanlar bu maddelerdir.

23) Greyfurt

Likopen açısından zengin bir diğer besin de greyfurttur. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kırmızı ve pembe greyfurtun antioksidan açısından son derece zengin olduğu ve prostat kanseriyle savaştığı belirlenmiştir. Aynı zamanda içerisindeki fenolik asit maddesi kansere yol açan radikalleri bastırmaktadır. Greyfurt kansere karşı koruyucu enzimlerin üretimini de destekler.

24) Narenciye


Citrus_fruits_(8423568946)


Portakalın kanser düşmanı bir besin olduğu bilinmektedir. Narenciye kabuğu yağları da –özellikle limoni portakal, lim- limonen maddesi içerir ve bu madde kanser hücrelerinin büyümesine yol açan proteinlerin sayısını azaltır ve vücudu arındırır. Limonen maddesi ise en çok taze sıkılmış, parçacıklı narenciye sularında bulunur.

25) Üzüm

Üzümde bol miktarda ellajik asit vardır ve bu madde akciğerleri ve akciğerlerin etrafındaki dokuyu toksinlerden korur. Kırmızı üzümde resveratol maddesi vardır ve bu kanserin tekrarlamasını önler.

26) Orman meyveleri

Böğürtlen, yaban mersini, ahududu gibi meyveler kanser hücrelerinin büyümesinin önüne geçer ve DNA hasarını engeller. Özellikle yaban mersininin kanser hücrelerini daha oluşmadan engelleyebilme özelliği vardır. Ağız, cilt, kolon ve yutak kanserlerine karşı orman meyveleri oldukça faydalıdır. Günde en az yarım fincan orman meyvesi tüketmeye çalışın.

27) Somon balığı


pexels-photo-629093


Özellikle serbest gezinen somonlar D vitamini açısından çok zengindir. D vitamini de kanser hücrelerinin gelişimini durdurmaya yardımcıdır. Kolon ve meme kanserleriyle yetersiz D vitamini tüketmek arasında bir ilişki saptanmıştır ve bu yüzden somonun kanser üzerinde şifalı etkisi bulunduğu bilinmektedir. Ancak çiftlik somonları yeterince faydalı değildir.

28) Bitter çikolata

Yüzde 70 ve daha fazla kakao içeren bitter çikolatanın içerisindeki bazı maddeler kanser gelişimini yavaşlatmaya yardımcıdır. Kakao oranı ne kadar yüksekse, çikolata da kanserle savaşta o kadar faydalı olacaktır. Cilt, prostat ve akciğer kanserlerinin riskini azaltır.

29) Enginar

Enginarda cilt kanserini önlemeye yardımcı olan silimarin maddesi bolca bulunur. Enginar özellikle kalp sağlığına oldukça faydalı bir besindir ve kanser hücrelerine karşı savaşmaktadır. Enginarın yaprakları da kanserle mücadelede etkilidir.

30) Yumurta


egg-1536990_960_720


Özellikle yumurta sarısında bol miktarda D vitamini bulunur. D vitamini de bazı kanser türlerine, kalp hastalıklarına ve diyabete karşı faydalıdır.

31) Taze soğan

Soğanı bol tüketmek prostat kanseri riskini yüzde 50 azaltmaktadır. Ancak soğan özellikle çiğ ya da az pişmiş tüketildiğinde faydaları çok daha fazladır. Bu sebeple taze soğan (yeşil soğan) tüketmek kanserle savaşta daha yararlı olacaktır.

32) Lahana turşusu

Araştırmalara göre lahana turşusunun geçirdiği fermantasyon süreci, turşuda kanserle savaşan sülforafen gibi maddelerin üremesine yol açmaktadır. Bu sebeple turşu tüketmek kanser tedavisinde size yardımcı olabilir.

33) Zeytinyağı


olive-oil-salad-dressing-cooking-olive


Zeytinyağı içeren beslenme düzenine sahip 4000’den fazla kadınlar yapılan beş yıllık bir araştırmada, zeytinyağı tüketen kadınların tüketmeyenlere oranla yüzde 68 oranında daha az meme kanseri riski olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle günde dört çorba kaşığı zeytinyağı içmek kanser riskini en aza indirmektedir.

34) Kahve

Şekersiz tükettiğiniz bir bardak kahve (kafeinli ya da kafeinsiz) kolon kanseri riskini yüzde 15’e kadar azaltabilir. Uzmanlar her gün bir bardak şekersiz kahve tüketmenin kanserle savaşta etkili olduğunu düşünmektedir.

Kaynaklar:

https://listmonarchy.com/lists/30-powerful-cancer-fighting-foods/

https://www.rd.com/health/conditions/10-foods-to-help-prevent-cancer/

 

 

 
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. Anonim
 3. kirman katabulak
 4. serpil sarıyeğenoğlu
 5. Anonim
 6. Mustafa İzgi
 7. sedat
 8. Erdoğan Özdil
 9. Murat Mihladiz
 10. lokman hekim yüksel efe
  • x
 11. Umut Gun
 12. orhan akın
 13. Nukhet Kuzuoğlu
 14. Fikret Ertürk Ertürk
 15. Gökhan İn
 16. Ahmet Ipçi
 17. Selma Şerifoğlu
 18. Kasim Karaman
 19. Atilla Kocal
 20. Bediha Ünal
 21. Halil Karabulut
 22. Mehmet Küçükkabak
 23. Demir Salih Ertaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.