Menu

Kanada’nın Göçmen Kabul Etme Şartları Nelerdir ?


kanada-goc-alimi

Kanada’ya göçmenlik hakkında bilgi

Dünya piyasasında kendine bir yer edinmiş, beğenilen ve yaşanmak istendiği için sık sık göç alan ülkelerden biri Kanada olmuştur. Ülkenin kendi sınırları içerisindeki istihdam eksiklikleri yüzünden de bir çok iş alanına uygun olabilecek elemanları göçmen olarak kabul edip çalıştırmaya başladığı bilinmektedir.

Ülkedeki pek çok beşeri nedenden ötürü, Kanada’nın göçmenlere duyduğu ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Kanada İstatistik Bürosu’nun en son verdiği bilgilere göre 2006 yılında bu ülkenin barındırdığı istihdam oranı yüzde 19.88 iken 2016 yılında bu oran yüzde 25’lere çıkmıştır.

Ülkede diğer ülkelere nazaran ciddi anlamda yüksek sayılacak göçmen sayısına rağmen, Kanada hala bu alımları belli  başlı kurallar çerçevesinde yapmaktadır. “Ekspres giriş” olarak da anlatılan bu sistem, bir çeşit puanlama ve kategori kısımlarını içermekte; bu içeriklerde belirlenen istekler sonucunda karşılayabilen göçmenlerin kabulüne karar verilmektedir.

Kabul görme sürecinde göçme işlemini yapmak isteyen kişiler için her şeyden önce iyi bir yabancı dili olup olmadığını anlayabilmek adına uygulanan testler, uyum testleri, yaş durumu ve önceki iş tecrübelerinin değerlendirilmesi gibi bir çok ön koşuldan olumlu şekilde geçme şartı koyulmuştur.

Kanada’nın göçmenlik hususu hakkındaki yaptırımları

Öncelikle Kanada’ya göçmen olarak gitmek isteyen kişilerin, göç için istenilen seviyede İngilizce ve Fransızca bilmesi gerekmektedir. Kişilerden bu yeterlilikler için TEF sınavından ya da IELTS sınavından yeterlilik belgesi getirmek durumundadır.

Bu yeterlilik belgesi getirildikten sonra adaylar bir takım sınavlara sokulmaktadırlar. Sınav sonuçlarına göre ortak bir seçim havuzu oluşturulup, her ay 2 kere kura çekilmektedir. Bu kurada yüksek puan alanların şans oranı, düşük puan alanlara göre çok daha fazladır.

Bu kısmın ikinci devresinde Kanada’dan göçmenlik için davetiye kazanan adaylar hemen harekete geçerek 2 ay gibi bir süre zarfında işlemlerini tamamlamaktadırlar. Her şey tamamlandıktan ve başvurucu sürecine girildikten sonra da ailesiyle birlikte bu adaylar Kanada’ya göç edebilmektedirler.

Kanada’nın göç alırken öncelik verdiği meslekler hangileridir?

Kanada’ya göç konusunda iltimas sağlanan başlıca meslekler; üniversite akademisyenleri, aşçılar, muhasebeciler, yemek-gıda hizmetlerinde çalışanlar, finansçılar, grafik tasarımcılar, yazılım mühendisleri, denetimciler ve yatırımcılardır.

Kanada göçmenlik programları hangileridir?

Kanada tecrübeli göçmenlik programı : Kanada’ya giderek en az bir yıllık olacak şekilde üniversite eğitimi aldıktan sonra, eğitim bittikten sonraki süreçte 1 yıl ve fazlası olarak bölgede çalışabilme izni alabilmektedirler. Bu izni değerlendirip 1 yıllık süreç içerisinde full olarak çalışılırsa sonrasında kişiler oturma izni için de başvuru yapabilmektedirler.

Kanada serbest çalışma göçmenlik programı : İngilizcesi gayet iyi olan, genel olarak sanat-kültür alanında veya spor camiasında çalışan kişilerin ülkede yaşamak için başvurduğu programları kapsamaktadır. Yani televizyon sektöründe çalışanlar, sinema sektöründe çalışanlar, herhangi bir spor dalıyla profesyonel uğraşanlar veya yapımcılar bu tip bir oturma izni almak için bu programa başvurmaktadırlar.

Quebec yatırımcı göçme programı : Kanada’ya bağlı olan Quebec eyaletinde yaptırımı olan bu programa göre, Kanada’da iş kurmayı hedefleyen veya burada büyük işlerde çalışmak isteyen kişilerin hesabında 1.600.000 Kanada doları bulunması gerekmektedir. Anca nakit kaynak gösterildiği sürece bu tip bir başvuru yapılabilmektedir.

Tarımla ilgili göçmenlik programı : Geldiği ülkede ciddi anlamda bir tarımsal tecrübesi olan, kendini ifade edebilecek kadar İngilizcesi olan ve en önemlisi Kanada’da arazi alabilecek kadar parası olan kişiler bu tip başvuruları yapabilmektedir.
Son 50 Yorum
 1. SADETTİN BADUR
 2. Süleyman BAYRAKTAROĞLU
 3. Serdar Gökhan Dağdağan
 4. BEYTULLAH YALÇIN
 5. Ferhat Durgun
 6. Abdurrahman yilmaz
 7. Osman demir
 8. Deniz akdeniz
 9. Ahmet Bulut
 10. Mehmet buyun
 11. Abullah YILDIZ
 12. Erkan yıldırım
 13. Bayram Yaldız
 14. Latif Jafarov
 15. Hasan kalmaz
 16. Ağıt dilmaç
 17. Mehmet Ferit batur
 18. Erdoğan tankulu
 19. salima
 20. Abdulkerim Ökten
 21. Anonim
 22. Levent muti
 23. ismail kaya
 24. Umut Orak
 25. özgür yoldaş
 26. Ferit
 27. Metin usta
 28. yavuz
 29. İsa Demirdiş
 30. Erkan Aysel
 31. cemal
 32. murat
 33. abdulkadir
 34. zekeriya
 35. taner arslan
 36. Murat Şenkal
 37. Anonim
 38. Ali ickir
 39. ben asim Karatepe
 40. ben asim Karatepe
 41. mehmet ali acar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.