Menu

Kanada’nın Göçmen Kabul Etme Şartları Nelerdir ?


kanada-goc-alimi

Kanada’ya göçmenlik hakkında bilgi

Dünya piyasasında kendine bir yer edinmiş, beğenilen ve yaşanmak istendiği için sık sık göç alan ülkelerden biri Kanada olmuştur. Ülkenin kendi sınırları içerisindeki istihdam eksiklikleri yüzünden de bir çok iş alanına uygun olabilecek elemanları göçmen olarak kabul edip çalıştırmaya başladığı bilinmektedir.

Ülkedeki pek çok beşeri nedenden ötürü, Kanada’nın göçmenlere duyduğu ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Kanada İstatistik Bürosu’nun en son verdiği bilgilere göre 2006 yılında bu ülkenin barındırdığı istihdam oranı yüzde 19.88 iken 2016 yılında bu oran yüzde 25’lere çıkmıştır.

Ülkede diğer ülkelere nazaran ciddi anlamda yüksek sayılacak göçmen sayısına rağmen, Kanada hala bu alımları belli  başlı kurallar çerçevesinde yapmaktadır. “Ekspres giriş” olarak da anlatılan bu sistem, bir çeşit puanlama ve kategori kısımlarını içermekte; bu içeriklerde belirlenen istekler sonucunda karşılayabilen göçmenlerin kabulüne karar verilmektedir.

Kabul görme sürecinde göçme işlemini yapmak isteyen kişiler için her şeyden önce iyi bir yabancı dili olup olmadığını anlayabilmek adına uygulanan testler, uyum testleri, yaş durumu ve önceki iş tecrübelerinin değerlendirilmesi gibi bir çok ön koşuldan olumlu şekilde geçme şartı koyulmuştur.

Kanada’nın göçmenlik hususu hakkındaki yaptırımları

Öncelikle Kanada’ya göçmen olarak gitmek isteyen kişilerin, göç için istenilen seviyede İngilizce ve Fransızca bilmesi gerekmektedir. Kişilerden bu yeterlilikler için TEF sınavından ya da IELTS sınavından yeterlilik belgesi getirmek durumundadır.

Bu yeterlilik belgesi getirildikten sonra adaylar bir takım sınavlara sokulmaktadırlar. Sınav sonuçlarına göre ortak bir seçim havuzu oluşturulup, her ay 2 kere kura çekilmektedir. Bu kurada yüksek puan alanların şans oranı, düşük puan alanlara göre çok daha fazladır.

Bu kısmın ikinci devresinde Kanada’dan göçmenlik için davetiye kazanan adaylar hemen harekete geçerek 2 ay gibi bir süre zarfında işlemlerini tamamlamaktadırlar. Her şey tamamlandıktan ve başvurucu sürecine girildikten sonra da ailesiyle birlikte bu adaylar Kanada’ya göç edebilmektedirler.

Kanada’nın göç alırken öncelik verdiği meslekler hangileridir?

Kanada’ya göç konusunda iltimas sağlanan başlıca meslekler; üniversite akademisyenleri, aşçılar, muhasebeciler, yemek-gıda hizmetlerinde çalışanlar, finansçılar, grafik tasarımcılar, yazılım mühendisleri, denetimciler ve yatırımcılardır.

Kanada göçmenlik programları hangileridir?

Kanada tecrübeli göçmenlik programı : Kanada’ya giderek en az bir yıllık olacak şekilde üniversite eğitimi aldıktan sonra, eğitim bittikten sonraki süreçte 1 yıl ve fazlası olarak bölgede çalışabilme izni alabilmektedirler. Bu izni değerlendirip 1 yıllık süreç içerisinde full olarak çalışılırsa sonrasında kişiler oturma izni için de başvuru yapabilmektedirler.

Kanada serbest çalışma göçmenlik programı : İngilizcesi gayet iyi olan, genel olarak sanat-kültür alanında veya spor camiasında çalışan kişilerin ülkede yaşamak için başvurduğu programları kapsamaktadır. Yani televizyon sektöründe çalışanlar, sinema sektöründe çalışanlar, herhangi bir spor dalıyla profesyonel uğraşanlar veya yapımcılar bu tip bir oturma izni almak için bu programa başvurmaktadırlar.

Quebec yatırımcı göçme programı : Kanada’ya bağlı olan Quebec eyaletinde yaptırımı olan bu programa göre, Kanada’da iş kurmayı hedefleyen veya burada büyük işlerde çalışmak isteyen kişilerin hesabında 1.600.000 Kanada doları bulunması gerekmektedir. Anca nakit kaynak gösterildiği sürece bu tip bir başvuru yapılabilmektedir.

Tarımla ilgili göçmenlik programı : Geldiği ülkede ciddi anlamda bir tarımsal tecrübesi olan, kendini ifade edebilecek kadar İngilizcesi olan ve en önemlisi Kanada’da arazi alabilecek kadar parası olan kişiler bu tip başvuruları yapabilmektedir.
Son 50 Yorum
 1. Süleyman BAYRAKTAROĞLU
 2. Serdar Gökhan Dağdağan
 3. BEYTULLAH YALÇIN
 4. Ferhat Durgun
 5. Abdurrahman yilmaz
 6. Osman demir
 7. Deniz akdeniz
 8. Ahmet Bulut
 9. Mehmet buyun
 10. Abullah YILDIZ
 11. Erkan yıldırım
 12. Bayram Yaldız
 13. Latif Jafarov
 14. Hasan kalmaz
 15. Ağıt dilmaç
 16. Mehmet Ferit batur
 17. Erdoğan tankulu
 18. salima
 19. Abdulkerim Ökten
 20. Anonim
 21. Levent muti
 22. ismail kaya
 23. Umut Orak
 24. özgür yoldaş
 25. Ferit
 26. Metin usta
 27. yavuz
 28. İsa Demirdiş
 29. Erkan Aysel
 30. cemal
 31. murat
 32. abdulkadir
 33. zekeriya
 34. taner arslan
 35. Murat Şenkal
 36. Anonim
 37. Ali ickir
 38. ben asim Karatepe
 39. ben asim Karatepe
 40. mehmet ali acar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.