Menu

Kalp Üfürümü Nedir ?


kalp-ufurumu-nedir

Kalp üfürümü nedir?

Bir kalp muayenesi yapılırken hekim tarafından duyulabilen ve kalp-damar yollarındaki kan akışından kaynaklanan sese kalp üfürümü adı verilmektedir. Ağzımızla çıkarabileceğimiz üfleme sesine çok benzemesi yüzünden kalp üfürmesi adı denilen bu durumun, bir kalp doktoru tarafından steteskopla dinlendiğinde ayırt edilebilmesi mümkündür. Doğuştan gelen bir kalp hastalığından ya da yaş aldıkça oluşan kalp hastalıklarından meydana gelen kalp üfürümü, kan akışında bir takım problemler oluşması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında görülme sıklığı en çok çocuklarda olan kalp üfürümü, çoğunlukla herhangi bir hastalıktan kaynaklanmaz ve bu tip üfürümlere “masum üfürüm” ya da “normal üfürüm” adı verilmektedir. Bu şekilde masumlaştırılması ya da normalleştirilmesindeki amaç, ciddi bir sağlık probleminden kaynaklanmamasından dolayıdır. Ve bu tip üfürüm çeşitlerinde çocuklara detaylı bir kalp kontrolü yapılması uzman doktorlar tarafından gerekli görülmemektedir. Ancak yine de durumdan yüzde yüz emin olmak isteyen uzmanlar, çocuk kalp hastalıkları ünitesinde çocuğu bir ekokardiyografiye sokarak sonuçları tekrar incelemek isteyebilirler. Kalp üfürümleri genel olarak 6 ayrı kategoriye ayrılmaktadırlar. Biraz önce bahsettiğimiz masum üfürümler, 1. derece üfürümler olup hastalığın en hafif seviyede seyrettiği durumlardır. Kalp hastalıkları uzmanları eğer mesleklerinde deneyimlilerse, kalple ilgili tetkiklerini yaparlarken dinleme aşamalarında bu sesin hangi seviyede olabileceğini aşağı yukarı kestirebilmektedirler. 6. seviye olan kalp üfürümleri artık çok net bir şekilde ve güçlü bir tonla duyulabilen üfürümlerdir ve bu noktada olan bir hasta varsa acil detaylı tetkiklere alınıp üfürümü yaratan asıl sağlık problemiyle alakalı tedavi yöntemlerine başlanmalıdır.

Kalp üfürümlerinin oluşma nedenleri nelerdir?

Üfürümlerin oluşmasının temel nedeni kanın akışı esnasında oluşturduğu türbülanstır. Yani normal şartlarda damarlarımızdaki kan, dolaşım esnasında hem damarın kendi içerisinde hem de kalbin boşluk kısımlarında düzenli olarak akmaktadır. Bu düzen olması gereken standart olduğu için herhangi bir türbülans görülmemektedir. Fakat bazen metabolizmada bir takım aksaklıklar meydana gelebilir ve kanın düzenli akış hali bozularak kalp üfürümleri ortaya çıkmış olur. Kalp üfürümlerinin oluştuğu daha geniş kapsamlı durumlar ise şunlardır;

Kalp kapakçıklarındaki darlık problemleri (bunlar triküspit darlığı, pulmoner darlığı, mitral darlığı ve aort darlığı olarak değişiklik gösterebilmektedir)

Mitral valv prolapsusu durumu

Kalp kapakçıklarındaki yetmezlik problemleri (bunlar triküspit yetmezliği, pulmoner yetmezliği, mitral yetmezliği ve aort yetmezliği olarak değişiklik gösterebilmektedir)

Kalbin büyümesi durumu

Doğumsal olarak gelen kalp hastalıkları (bunlar Fallot, VSD, ASD ve PDA olara değişiklik gösterebilmektedir)

Kan akışının normalden daha fazla hıza çıkması

Tiroid bezinin metabolizmada aşırı çalışması

Metabolizmada kansızlık durumunun yaşanması

Kalpteki kapak yetmezlikleri yüzünden kanın geriye doğru kaşması

kalp-ufurumunun-sebepleri

Kadınlardaki gebelik durumu

Metabolizmadaki damar yapılarının belirli bölgelerinde “damar balonlaşması” adı da verilebilecek damar genişlemelerinin meydana gelmesi

Kanın damarlar içerisinde normal akışını gerçekleştirirken kapak darlığı ya da damar darlığı sebebiyle dar bir yerden geçmeye çalışması

Kalp kapakçıklarının olması gereken pürüzsüzlüğünün bozulup yüzeyinin pürüzlenmesi (bunun sebebi romatizmal kalp kapağı hastalıklarıdır)

Arter-ven arası boşlukların oluşması

Kalp üfürümü belirtileri nelerdir?

Kronik öksürük durumları

Parmak uçlarının ve dudak kısmının cilt renginin maviye yakın bir renge dönmesi ya da direkt mavi renk görünmesi

Göğüste oluşmaya başlayan ağrılar

Vücutta aniden şişkinlik başlaması

Hızlı bir şekilde sebepsiz kilo alımları

Vücudu terletecek hiç bir aktivite yapılmadığı halde sürekli aşırı terleme durumunun yaşanması

Baş dönmelerinin yaşanması

Özellikle bebeklerde iştahsızlık durumu ve gelişme standartlarında gerileme yaşanması

Nefes darlığının yaşanması

Karaciğerin boyutlarında büyüme ve genişleme gözlenmesi

Boyun bölgesindeki damarlarda genişleme yaşanması

Ani bayılmalar

Kalp üfürümü tedavisi nasıl yapılır?

Masum kalp üfürümü durumlarında yetişkinlerde ve çocuklarda genelde doktorlar herhangi bir tedavi uygulama yöntemine başvurmazlar. Çünkü çoğu kez kalp üfürümlerinin yaşanmasının sebebi vücuttaki başka geçici hastalıklar ve aşırı heyecanlı geçirilen dönemlerdir. Böylelikle bu hastalıkların tedavi edilip yok edilmesi doğal olarak kalp üfürümünü de ortadan kaldıracaktır. Ancak masum üfürümün dışında daha yüksek seviyelerde çıkması yine de korkulacak bir hastalık olmayacağından ötürü doktorunuzun kontrollerden sonra önerdiği ilaçlarla atlatılması mümkün olan basit seviyeli bir hastalıktır. Kalp üfürümü seviyeniz ameliyatlık olacak boyuttaysa da yine ameliyatınız diğer ameliyat çeşitlerine göre daha basit yöntemlerle yapılabilmektedir. Kasığınızdan ufak bir giriş açılarak kalbinize giden bir atar damara kateter yerleştirilir ve bu müdahaleyle kalbinize ulaşılıp sorunlu bölge yamanır. Bu cerrahi müdahalenin ismine “kalp kateterizasyonu” adı verilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.