Menu

Kalp nasıl çalışır


kalp nasıl çalışır

Kalp, insan vücudunun gereksinim duyduğu oksijen ve besin maddelerini sağlayan kanı, dolaşım sisteminde hareket etmesini sağlayan oldukça dayanıklı kas grubundan oluşmuş bir pompadır.

kalp


Nasıl çalışır? Kalp göğsün ortasındaki kemiğin hemen altında yer almaktadır. Kalbin dış yüzeyi perikard adı verilen bir zar tarafından tamamen kaplanmıştır. Kalp ile zar arasında belli oranda kayganlaştırıcı bir sıvı vardır ve kalbin rahat çalışmasına yardımcı olur. Kalp, bir pompa gibi damarlardaki kanı toplar ve oksijen alması için akciğere yollar, sonrasında da oksijen bakımından zenginleşen kan tekrardan damarlara yollar.

kalbin çalışma sistemi


Kalp, ortalama olarak dakikada 72, günde 104 bin, yılın tümünde ise 38 milyon defa kasılmakta ve kan pompalamaktadır. Ortalama insan hayatının süresini 70 yıl olarak ele alırsak ortalama 2,5 trilyon defa kasılmakta, toplamda da 200 milyon litre kanı pompalamaktadır.

kalp atışı


Kalp dört adet odacıktan meydana gelmektedir. Kan dolaşımı kanın vena kava superior ve vena kava interior’dan sağ üst bölüme yani sağ atrium’a girmesiyle başlamakta, trisküspid kapağı aracılığıyla sağ alt bölüme gitmesi ile devam etmektedir. Sonra kan pulmoner kapaktan geçmekte, pulmoner arter ile akciğerlere ulaşmaktadır.

kalp ve damar


Oksijen alan kan daha sonra sol ve sağ pulmoner venler’den sol üst bölüme girmektedir. Buradan da mitral kapağı geçerek sol alt kısma ulaşır. Buradaki güçlü kaslar sayesinde kasılma gerçekleşmekte, aort diye bildiğimiz atar damar ve bunun dalları ile tüm vücuda dağılır.

Kalp nasıl çalışır birde canlı olarak izleyin, inanılmaz değil mi?
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. ..
  3. joey KHAN KAPLANS

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.