Menu

Kalp damarlarında daralma


damarlarda daralma neden olur

Kalp damarlarına koroner arter denilir.

Koroner damarlarda oluşan bazı tıkanıklıklar kalpte ve vücutta ciddi sıkıntılara neden olurlar.

Başlıca kalp krizi nedeni kalp damarlarında olan tıkanmalardır. Genelde başlıca nedeni kireçlenmedir.

kan damarlarında daralma


Koroner arter nedenleri, karoner damarlarda oluşan kireçlenme, pıhtı ile damar içinin tıkanması, arterlerin ani sinirsel uyarılar ile kasılarak kapanması, doğumsal kalp ve damar anormallikleri ile açıklanır.

Koroner damar tıkanıklığı risk faktörleri nelerdir?

Erkelerde 45 yaş, kadınlarda 55 yaş üstü olmak,

Östrojen tedavisi görmeyen erken menopoz hastaları,

Uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlar,

Kolesterolün yüksek olması,

Hipertansiyon olması ve tedavi görülmemesi,

Şeker hastalığı,

Çok düşük kolesterolün olması,

Obezite, stres ve egzersizden yoksun hayat kalp damarlarında tıkanma yapmaktadır.

Yaşlanma, cinsiyet ve genetik faktörler önüne geçilemez olaylardır. Listede bulunan diğer maddeler, kolesterol ve şekerin, tansiyonun kontrol altına alınması, sigaranın bırakılması damarlarda oluşan daralmanın önüne geçmektedir.

Kalp krizi ve damar tıkanıklığı bağlantısı nasıl olur?

Kalp attığı süre boyunca kana ve oksijene ihtiyaç duyar. Koroner damarlarda oluşan tıkanıklık, kalbin kan ve oksijenini keser. Böylece, kalp krizi ortaya çıkar. Yağ ve bağ dokusu gibi etmenler, plak adını verdiğimiz yapının hızla büyüyerek damarı daraltmaktadır böylece kanın akışı yavaşlar bazen de komple kesilir.

Pek çok kalp hastalığı damar tıkanıklığı ile birlikte başlar. Belki de en tehlikelisi kalp krizidir. Çünkü, kalp krizi ani ölümlere neden olabilmektedir. Tıkanan damarın beslediği kalp kası öldüğünden kalp işlevlerini tam olarak yerine getirememektedir. Böylece, kalp kası kasılamaz ve miyokard enfaktüs dediğimiz kalp krizi oluşur. Bu durumda doktorlar anjiyografi uygulaması isterler. Damar sertliği nedeni veya koroner arterin hangi bölgesinin ne kadar tıkandığı bu uygulama ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, doğumsal anormallikleri, anevrizma takibi bu uygulama ile anlaşılır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.