Menu

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri


Erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da son derece rahatsız edici bir durum olan saç dökülmesi durumu, sağlık açısından aşırı büyük sıkıntılar yaratmasa da psikolojik açıdan kadınları oldukça fazla etkilemektedir. Her şeyden önce, kadınların estetiksel kriterler göz önüne alındığında dış görünüşlerinde en çok dikkat ettikleri ve özen gösterdikleri noktalardan bir tanesinin de saçları olduğu bilinmektedir.

Hiç bir kadın saçlarının bakımsız ve kötü bir görüntüye sahip olmasını istemeyeceğinden, bunun yanında bu görüntüye ulaşmamak için bakımına özen gösterip dikkatli davrandığından yaşayacakları saç dökülmesi durumunda moral olarak çok fazla etkilenmekte, saç dökülmesini önlemek adına ellerinden geleni yapmaktadırlar.

kadinlarda-sac-dokumu

Tabi bu bahsedilen çaba ve önlem alma kısmında, kadınlarda saç dökülmesi neden olur onu iyice öğrenmek ve bölgesel önlemlere de aralıksız devam etmek gerekmektedir. Vücudumuzda her bir organımızın ve uzvumuzun sağlığı önemli olduğu gibi, saç sağlığı da oldukça önemli bir durum olmakta ve kişiler  saç dökülmesinin nedenleri ve çözümlerini mümkün oldukça iyi öğrenip uygulamaya çalışmaktadırlar.

Neden yaşanmaktadır?

  • Gebelik sonrası dökülme : Kadınların hamilelik dönemlerinde saçları kendilerini oldukça besleyerek sürekli uzamakta, doğum yaptıktan sonra ise saçlar dinlenme moduna geçerek doğumdan sonraki ilk 3 ayda müthiş derecede dökülmeye başlamaktadır. Bu dökülmelerin çok da endişe edilmemesi gereken durumlardan biri olduğunu söyleyen doktorlar, ancak dökülme süreçleri 6 ayı geçerse bir uzman kontrolüne gidilmesi gerektiğini söylemektedirler.
  • Dengesiz beslenme süreci : Özellikle şok diyetlerin ve anlamsız beslenme programlarının olduğu diyetlerin uygulanmasının sonucunda, saçın kendisi için ihtiyaç duyduğu vitamin vb. öğeleri alamaması durumu oluşmakta ve bu durum da saçlarda dökülmeyi meydana getirmektedir.
  • Hormonlarda dengesizlik yaşanması : Her kadın için 30 yaşını geçtikten sonra bir takım dengesizliklerin oluşması mümkün olabilmektedir. Bu tip hormonal bozukluklar da vücutta saç dökülmesini tetikleyen unsurlar arasında yer almaktadır.
  • Menopoz dönemi : Menopoz geçiren kadınların vücutlarında otomatikman hormon değişimleri yaşanacağından, saç dökülme sorunlarıyla karşılaşmaları oldukça mümkün hale gelmektedir. Ancak menopoz başlangıcındaki belirtiler geçici olduğundan saç dökülme sorunu da bu problemin gelip geçici olmasıyla birlikte sona ermektedir.
  • Kalıtsal etkiler : Kadınlarda, erkeklerdeki kadar etkili olmasa da yine de bazı durumlarda durumun ortaya çıkmasına sebep olan kalıtsal faktörler devreye girebilmektedir. Bu tip durumlarda kadınlarda yaşanılan saç dökülmesi sorununa erkek tipi saç dökülmesi denmektedir. Bu şekilde bir saç dökülmesi yaşayan bir kadının saç yapısı gün geçtikçe seyrekleşmekte, incelmekte ve alnın tepe bölgelerindeki saçlarda ciddi dökülmeler meydana gelebilmektedir. Bu duruma müdahale edilmezse kadınlar da tıpkı erkekler gibi komple kelleşme sorunuyla baş başa kalabilmektedirler.

Tedavi süreci

Tıpkı erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da saç dökülmesi nasıl önlenir konusu hakkında esas olarak bu saç dökülmesine vücutta neyin sebep olduğunun bulunması gerekmektedir. Örneğin; hormonlarla alakalı bir durum olduğunda kadınlara uygulanacak saç dökülmesinin tedavisi farklı yollardan olmakta, saçkıran ve sedef hastalığı gibi problemler olduğunda daha farklı çözüm aşamaları izlenmektedir.

Bunun yanında kalıtsal sebeplerden dolayı saç dökülmesi yaşayan kadınlar için çoğu kez yapılacak tedavi saç ekimi olarak düşünülse de, bu konuda kadınlar erkekler kadar uygun olmamaktadır. Çünkü saç dökülmesi ve kellik problemi yaşayan kadınların sadece %5’i saç ekimi işlemine uygunluk gösterebilmektedir. Bu nedenlerden ötürü bu konuya mümkün oldukça hassas şekilde yaklaşılmalı ve eğer tedavi uygulanacaksa konuya en başında  müdahale edilmesi gerekmektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.