Menu

Kabe’nin içinin fotografı ilk kez yayınlandı !!!


 

kabenin-ici-1

İslam dininin en büyük ve en önemli ibadet alanı Kabe’dir. Çok eski yüzyıllardan beri var olmuş bu yapı, bu yüzyıllar içerisinde uğradığı yıkıcı darbelerden (sel, mancınık müdahalesi vb.) sonrasında tekrar tekrar onarılmış ve hala günümüzde oldukça önemli bir yapıt olarak yerini korumaktadır.

kabenin-ici-2


Bu yapıtın inşaasının temelinin Hazreti İbrahim tarafından atıldığına dair bilgiler bulunmaktadır. İlk olarak 16 metre uzunluğunda, 145 metrekare genişliğinde olan Kabe; İslamiyet dini yayılmadan önce de oldukça önemli ve kutsal sayılan mekanlardan biriydi.

kabenin-ici-3


Bu alanın Müslümanlıktan önce de özellikle Arap milleti tarafından kutsal sayıldığı, içerisinde pek çok put yapıtının bulunduğu da araştırmalarda ortaya çıkan gerçekler arasındadır. 630 yılında Mekke fethedildikten sonra bu putlar ortadan kaldırılmış ve Kabe inşa edilmeye başlanmıştır.

kabenin-ici-4


Geçen yüzyıllar içerisinde pek çok savaşta yıkıma uğrayan, yanan, sel suları altında kalan Kabe her felaketten sonra dönemin önde gelen isimleri tarafından tekrardan oldukça özen gösterilerek inşa edilmiş ve günümüze kadar kutsallığını korumaya devam etmiştir.

 

 
Son 50 Yorum
  1. mehmet
  2. nur
  3. sabri
  4. serdar
  5. admin
  6. semanur

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.