Menu

Kabak çekirdeğinin faydaları


Kabak çekirdeğinin faydaları bilim dünyası tarafından onaylanmıştır. Bu küçük çekirdekler boyutuna oranla son derece büyük yararlar sağlamaktadır.

core-2728867_960_720

Çok az bir miktar kabak çekirdeği yemek bile magnezyum, çinko ve sağlıklı yağların vücuda girmesine yardım eder.

İçeriğindeki zengin besin değerleri sayesinde sağlığa bu denli faydalı bir yiyecektir.

Kalp sağlığı, prostat sağlığı ve kanserle savaş gibi konularda olmazsa olmaz bir yiyecek olan kabak çekirdeğinin sağlığımıza faydalarını sizlerle paylaşalım istedik.

Kabak çekirdeğinin sağlığa faydaları

1) Magnezyum deposudur

Kabak çekirdeği, yedi önemli makro mineralden biri olan magnezyum açısından son derece zengin bir besindir. İki çorba kaşığı kabak çekirdeğinde 74 miligram magnezyum bulunur, bu da günlük magnezyum ihtiyacımızın yüzde 25’ini karşılamaktadır.

Magnezyum ise vücudumuzda gerçekleşen 300’den fazla enzimin reaksiyonunda önemli görevler üstlenir. Bu görevlere yemeğin sindirilmesi ve yağ asitleri ile proteinlerin sentezlenmesi de dahildir. Kasların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için magnezyumun olmazsa olmaz bir rolü vardır. Ayrıca kemik sağlığına da oldukça yararlıdır.

Magnezyum eksikliği insülin direncine, metabolik sendroma ve koroner kalp hastalığı ile kemik erimesine yol açabilir.

2) Antioksidan açısından zengindir

Kabak çekirdeğinin içerisinde karoteoidler ve E vitamini gibi antioksidanlar bulunur. Bu antioksidanlar da iltihaplanmayı azaltır ve hücrelerimizi zararlı serbest radikallerden korur. Bu özelliği ile antioksidanların tüketilmesi vücudu birçok farklı hastalıktan koruyacaktır.

Kabak çekirdeğinin sağlığa bu kadar yararlı olmasının zengin antioksidan içeriğinden kaynaklandığı düşünülür. Yapılan bir araştırmada arterit hastalığına sahip farelere kabak çekirdeği yağı verildiği zaman iltihabın azaldığı gözlemlenmiştir.

3) Bağırsak parazitlerini tedavi eder

Kabak çekirdeğini soğan ve soya sütü ile birleştirerek tüketmek bağırsak kurtlarının dökülmesi için doğal bir tedavi yöntemidir. 3 çorba kaşığı kabak çekirdeğini üç saat boyunca suda bekletin.

Daha sonra bu kabak çekirdeklerini yarım soğan ve yarım bardak soya sütü ve bir çay kaşığı bal ile karıştırın. Hepsini blenderdan geçirin ve sıvı formuna gelene dek öğütün. Bu karışımı üç gün boyunca günde üç defa tüketin. Bağırsak parazitleri için çiğ sarımsak, kabak çekirdeği, nar, havuç gibi gıdaları tüketmek son derece etkilidir.

pumpkin-seeds-1326476_960_720

4) Prostat ve mesane sağlığını korur

Kabak çekirdeklerinin benign prostatik hiperplazi (iyi huylu prostat büyümesi) semptomlarını hafiflettiği ve daha rahat idrara çıkmayı sağladığı bilinmektedir. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda kabak çekirdeğinin bu etkisi onaylanmıştır.

Yapılan başka bir araştırmada ise kabak çekirdeği ve ürünlerinin aşırı aktif mesane semptomlarını da tedavi ettiği öne sürülmektedir. Bu araştırmada günlük 10 gram kabak çekirdeği ekstresi tüketen 45 kadın ve erkeğin fazla aktif mesane problemlerinde gelişme olduğu görülmüştür.

5) Kilo vermeye yardımcıdır ve diyabet hastalığına iyi gelir

Kabak çekirdeğinde bulunan doymamış yağlar metabolizmanızın düzgün bir biçimde çalışmasını ve hormon dengenizin korunmasını sağlar ve sizi daha uzun süre tok tutar. Sağlıklı yağlar vücudumuz için zaten son derece faydalıdır, ancak bu yağlar aynı zamanda kilo vermeye de yardımcıdır.

Kabak çekirdeklerinin kan şekeri seviyesini ayarlayarak diyabeti önlediği de düşünülmektedir ancak buna yönelik insanlar üzerinde yapılmış ve kesin sonuç vermiş bir tıbbi çalışma henüz bulunmamaktadır.

6) Kansere karşı savaşır

Kabak çekirdeğinin besin değeri yönünden zengin yapısı onu mide, meme, akciğer, prostat ve kolon kanserinde önemli bir savaşçı kılmaktadır. Yapılan geniş çaplı araştırmalarda kabak çekirdeği tüketmenin menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir.

Diğer araştırmalar ise kabak çekirdeğinde bulunan lignan maddesinin meme kanserinin önlenmesi ve tedavisi üzerinde önemli rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca kabak çekirdeği içeren gıda takviyelerinin prostat kanseri hücrelerinin gelişimini yavaşlattığı da ortaya çıkmıştır.

7) Kalp sağlığını destekler 

Kabak çekirdeği omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ile antioksidan ve lif açısından da oldukça zengin bir besindir. Tüm bu içeriklerin bir araya gelmesi de karaciğer ve kalp sağlığı üzerinde doping etkisi yaratır.

İçerisinde bulunan lif, kandaki kolesterol miktarının azalmasına yardım eder ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Günümüzde yapılan araştırmalarda omega-3 yağ asitlerinin tromboz (kan pıhtısı) ve aritmi (kalp ritim düzensizliği) riskini azalttığı, bu vesile ile de kalp krizi, inme ve ani kalp ölümüne karşı koruma sağladığı tespit edilmiştir.

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ayrıca kanda iyi kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol miktarını artırarak kalp damarlarının yağlanmasını önler, kan dolaşımını destekler ve tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

8) Uyku kalitesini artırır

Eğer uykusuzluk sorununuz varsa, yatağa gitmeden önce bir avuç kabak çekirdeği yemenizde fayda var zira kabak çekirdeği doğal bir triptofan kaynağıdır. Triptofan ise rahat bir uyku çekmenize yarayan bir çeşit amino asittir.

Yine bu yemişteki çinko, triptofanın serotonine dönüşmesine, daha sonra bu serotonin maddesinin de melatonine, yani uyku hormuna dönüşmesine yardım etmektedir. Kabak çekirdeğindeki magnezyum da uykuyu destekler.

9) Depresyon ve anksiyete ile savaşır

Vücudun triptofan maddesini dönüştürerek elde ettiği bir madde olan 5 hidroksitriptofan depresyonu, stresi ve anksiyeteyi önlemeye yardımcıdır. Aynı zamanda bu maddenin uykuyu, iştahı, ağrıyı ve duygu durumunu da olumlu yönde etkilediği bilinir.

Hafif ve orta şiddetli depresyonlar için 5 hidroksitriptofan maddesi etkili bir tedavi yöntemi sunar çünkü beyindeki serotonin miktarının artmasını sağlar, bu da insanı daha mutlu kılar. Kabak çekirdeği ise triptofan maddesi açısından zengin bir besin maddesidir.

10) Erkek cinsel sağlığı için yararlıdır

Erkeklerde çinko seviyesinin azalması sperm kalitesini düşürür ve kısırlığa yol açabilir. Kabak çekirdeği de çinko açısından zengin olduğu için sperm kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Bu yemişler aynı zamanda antioksidan ve diğer besinler açısından da zengindir, bu da testosteron seviyesinin artmasını ve erkek sağlığının güçlenmesini sağlar. Haliyle erkeklerdeki doğurganlık oranı artar.

Kabak çekirdeğinin besin değerleri

100 gram kabak çekirdeğinde bulunan besin değerleri şu şekildedir:

 • Kalori: 446 kcal
 • Yağ: 19 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 18 mg
 • Potasyum: 919 mg
 • Karbonhidrat: 54 g
 • Diyet lifi: 18 g
 • Protein: 19 g
 • A vitamini 62 IU
 • Kalsiyum 55 mg
 • C vitamini: 0,3 mg
 • Demir: 3,3 mg
 • Magnezyum: 262 mg

Kabak çekirdeğinin zararları

Kabak çekirdeği kolaylıkla bozulabilir. Bu yüzden serin, karanlık ve kuru bir yerde saklanmalıdır yoksa gıda zehirlenmesine yol açabilir.

Kabak çekirdeği yağ oranı yüksek bir besindir ve fazla tüketilmesi kilo alımına sebep olabilir. Bu yüzden uygun miktarlarda tüketilmelidir.

Yine aynı şekilde, fazla tüketilmesi gaz problemine ve ishale yol açar zira lif oranı son derece yüksektir.

Diüretik ilaçlar kullanan kişilerin kabak çekirdeği tüketmemesi önerilir. Ayrıca çocuklar için de uygun bir besin değildir çünkü çocuklarda gaz, ishal, kusma problemlerine yol açabilir.

Bazı insanlarda alerjiye yol açabilir. Hipoglisemi problemi ve düşük tansiyon sorunu olan kişiler için de uygun değildir.

Kaynaklar:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/303864.php

https://www.healthline.com/nutrition/11-benefits-of-pumpkin-seeds

https://www.livestrong.com/article/548929-pumpkin-seed-poisoning/

http://www.stylecraze.com/articles/strange-side-effects-of-pumpkin-seeds/#gref
Son 50 Yorum
 1. sıla menekşe
 2. mahmut çağlayan
  • giray
 3. 0614mslm
 4. kadir
 5. Vesile Kaynar
 6. Ahmet Ipçi
 7. Kemal TUĞCU
 8. CengizKayhan
 9. Bilgi hakkı
 10. Nuri Barış
 11. Isik Pamir
 12. Sanal Isik
 13. İbrahim Alkın
 14. Halil Düzenli

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.