Menu

İyot vücutta ne işe yarar, Tiroid, Guatr nedir


tiroid nedir

Tiroid hormonları iyot ile yapılmaktadır. Bu nedenle iyot vücudumuz için önemlidir. Aslında günde 150 mgr. Kadar iyot normal sağlıklı bir bünye için yeterlidir. Fakat, tiroid hormonunun yetersiz çalıştığı durumlarda bu miktar hızla yükselir.

Vücutta iyotun eksikliğini anlamak çok zordur. Genelde gün içinde idrar ve dışkı ile iyot vücuttan atılır. Bu nedenle, iyot eksikliğini anlamak için iyot ve kreatin arasındaki oran hesaplanır.

iyot eksikliği


İyot eksikliğinde neler olur?

İyot eksikliğinde başlıca yaşanan olay tiroit eksikliğidir. Bu hormonun az salgı yapması, beynimizde bulunan hipofiz hormonunun TSH hormonunu salgılamasını sağlar. TSH hormonu tiroidin hormon üretmesini tetikler böylece, tiroid hormonları hızla çoğalmaya başlar. Sürekli yağış olan topraklarda genelde iyot hızla eksilir. Bu nedenle bu bölgelerde, bu topraklarda yetişen sebzelerden iyot alımı neredeyse imkansız hale gelir.Bu yiyecekler ile uzun süre beslenen kişilerde guatr hastalığı ortaya çıkar. Ülkemizde,  Karadeniz bölgesi fazla yağış aldığından bu bölge guatr hastalığından en fazla etkilenen bölgedir.

Guatr hastalığı nedir?

Tiroid bezinin büyümesine guatr denilmektedir. Normal ve sağlıklı bir erişkinde tiroid bezi, 20x25x50 mm’dir. Ultrason incelemesinde derinlik çapı 25mm üstüne çıkarsa guatr teşhisi koyulur. Guatrı olan hastalar genelde 3 durumdan birini yaşarlar. Tiroidi normal düzeyde olanlara Ötiroidi, tiroidi azalanlara Hipotiroidi, tiroidi yükselenlere Hipertiroidi hastası denilir.

Tiroidit nedir?

Tiroidit, tiroid bezinin iltihaplanmasına verilen isimdir. Hashimoto tiroidit ise, inmün sisteminin geliştirdiği bir rahatsızlıktır. Bugün en fazla görülen hastalıklardandır. Genelde inmün sistemi ile ilgili olan hastalıklarda vücut, kendi antikorlarına yani hastalıklarla savaşan proteinlerine karşı antikor üreterek kendi dokularını yok etmeye başlar. Bunun sebebi hiçbir şekilde bilinmemektedir. Hashimoto tiroiditinde, antikorlar tiroid hücrelerine saldırır, onları yok eder. Bu hastalığın teşhisi, kanda bulunan antikorlarla yapılır.

Hipotiroidi nedir?

Tiroid hormonlarının az salgılanmasına verilen isimdir. Kadınlar bu hastalığı erkeklere göre daha fazla yaşarlar. Geçici veya kalıcı olabilen bu hastalığın pek çok nedeni vardır. Genelde geçici olanlar, kullanılan ilaçlarla oluşur. Kalıcı olanlarsa, hashimoto, radyoaktif iyon tedavisi, fazla tiroid dokusunun ameliyatla alınması, doğumsal bozukluklar, hipofiz bozuklukları sıklıkladır.

guatr


Hipotiroid belirtileri nelerdir?

Yorgunluk, halsizlik, sürekli uyku hali,

Konsantre olamama,

Depresyon, ciltte kuruluk ve saçların dökülmesi,

Kabızlık, kilo alma, kilo verememe,

Göz kapaklarında şişlikler,

Üşüme,

İştahta azalma,

Ellerde uyuşma, bacaklarda şişme,

Kas krampları,

Tansiyon ve kolesterol yüksekliği,

Düşük yapma veya kısırlık olarak sayılabilir.

Hipertiroidi nedir ve sebepleri nelerdir?

Tiroid bezinin fazla çalışmasına verilen isimdir.

Tiroidin fazla uyarılarak, salgısının artması,

Hipofiz tümörleri,

Aşırı iyot almak, kilo kaybetmek,

Sinirlilik, duygusallık,

Sıcaklığın artması,

Çarpıntı, titreme,

Saç dökülmesi,

Bağırsak hareketlerinin artması,

Regl düzensizliği olarak sayılabilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.