Menu

İkiz gebelik olması için ne yapmak gerekir


ikiz bebekler

İkiz bebek doğum oranları çok düşüktür. Bu tarz doğumlar genelde aile içinde genetik olarak oluşur. Aile bireyleri arasında ikiz gebelik kalıtsal olarak atlar. Çoğul gebelikte herhangi bir tedavi ya da yöntem yoktur.

Sadece, tüp bebek ve aşılama tedavisi ile çoğul gebelik elde edilebilir.

ikiz gebelik


Pek çok çift çoğul gebelik elde etmek ister. Fakat, çoğul gebelikler genel olarak kalıtsaldır. Herhangi yediğiniz, içtiğiniz ya da bitkisel tedaviler ile ikiz gebelik elde edilemez. Ancak, tüp bebek ve aşılama tedavisi gören çiftlerde hamilelik şansını arttırmak için iki ya da üç yumurta döllenebilir. Anne karnına yerleştirilen bu embriyolar ile çoğul gebelik elde edilir. Aşılama tedavilerinde pek çok yumurta gelişebilir ve spermler ile aşılandığında 2 yumurta döllenebilir. Bu oranlar, bu tedavi türlerinde sıklıkla görülür.

ikiz hamilelik


İkiz gebelikler 100 gebelikte 1 görülen hamileliklerdir. Dünyanın bazı yerlerinde ve bazı ırklarında ikiz gebelik sıklıkla görülebilir. Bu konuda pek çok bilim adamı hala çalışmaktadır. Bu şifreler çözüldüğünde ikiz gebelik oranları ve çoğul gebelikler ile ilgili pek çok soruda çözümlenecektir.

Kimlerde çoğul gebelik daha sık görülür?

Bazı ırklarda ve ülkelerde ikiz gebelik yüksek orandadır.

Anne yaşının ileri olduğu hamileliklerde çoğul gebelik daha sık görülür.

Aile içinde 1. derece yakında çoğul gebelik varsa, annenin ikiz gebelik şansı artar.

Daha sıcak olan ülkelerde ve yaz aylarında ikiz gebelik şansı artar.

Uzun boylu ve kilolu kadınlarda çoğul gebelik şansı artar.

Klomifen sitrat veya gonadotropin gibi ilaçların kullanıldığı tüp bebek, aşılama, yumurtlama düzenleme tedavilerinde çoğul gebelik oranı artar.
One Response
  1. Parisa

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.