Menu

İdrar yanmasına ne iyi gelir


idrar yolu yanması

İdrar yanması tedavilerinde genellikle antibiyotik tedavileri ön plana çıkmaktadır. Çünkü antibiyotik tedavisi, idrar yolunda ortaya çıkan iltihabın kurutulabilmesi için en etkili yöntemdir. İdrar yanması tedavisine başlanmadan önce hastadan idrar kültürü ve antibiogram için örnekler alınmakta ve elde edilen sonuçlara göre de tedaviye uygun antibiyotikler belirlenmektedir. Buraya kadar anlatılanlar modern tıp alanındaki tedavinin ne şekilde olduğu ile ilgili kısa bilgiler içermektedir. Modern tıbbın sunduğu antibiyotik tedavisi dışında, doğada bulunan şifalı bitkilerden de faydalanılmaktadır. İşte, bunlardan bazıları;

Yaban Mersini ve Çay Üzümü:

İdrar söktürücü ve antibiyotik olarak kullanılan bu bitkiler, bakterilerin mesane duvarına tutunmalarını önlemektedir. Yaban mersini ve çay üzümünün insan vücudunda su tutunmasını önleyici etkileri bulunmaktadır. Acı bir bitki olan yaban mersini günde 2-3 su bardağı kadar çay olarak tüketilmelidir. Bu çayı bal kullanarak tatlandırabilirsiniz. Çay üzümü ile de karıştırarak beraberce çay olarak tüketebilirsiniz.

Sebze Suları:

Maydanoz suyu idrar söktürücü özelliği sayesinde oldukça yararlıdır ve yaygın olarak tüketilmektedir. Maydanoz haricinde havuç ve salatalık gibi sebzelerin suyu da idrar yanmasına iyi gelen çözümlerdendir.

yaban mersini çayı

Huş:

Huş ağacı yaprakları, idrar söktürücü özelliğe sahip olduğu gibi idrar yanmasına karşı da etkilidir. Böbreklerde meydana gelen iltihabın giderilmesinde de fayda sağlamaktadır. Yarım avuç kadar Huş ağacı kabuğunu 2-3 su bardağı suyun içine ekleyerek demleyin ve çay olarak tüketin.

Hatmi Çiçeği:

İdrar yanmasına karşı etkili olan Hatmi çiçeğinden 2 tatlı kaşığı kadarını 5 su bardağı kadar suya ekleyin ve 1 tam gün bekletin. Beklettiğiniz karışımdan bir sonraki gün için, idrar yanmasına iyi geldiğini göreceksiniz.

Ekinezya ve Altınmühür:

Her iki bitki de birlikte kullanılabildiği gibi, ayrı ayrı da kullanılabilmektedir. Bunları da çay şeklinde tüketmeniz idrar yanmasında fayda sağlayacaktır.

Lahana:

Kaynar suda haşlanan lahanaları süzerek yemeklerden önce bir su bardağı kadar içebilir. Lahana suyu idrar yanması ile ilgili şikayetlerinizi azaltacaktır.

Karpuz:

Karpuz mevsimindeyseniz eğer, karpuzun suyunu içerek idrar yanması ile ilgili şikayetlerinizden kurtulmanız mümkün.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.