Menu

Her gün 1 kase domates çorbası


domates-corbasi-1

Hem diyet yapan bireyler tarafından hem de yediklerine dikkat ederek sağlıklı beslenmeyi ilke haline getirmiş bireyler tarafından sıklıkla tüketilmekte olan çorba içeceği, pek çok farklı malzeme kullanılarak çeşit çeşit yapılabildiği için sağladığı yararlarda da çeşitlilik olabilmektedir.

Bu yiyeceğin her türünün fayda sağlamasının haricinde, bazı türlerinin diğerlerine nazaran daha az kalorili olması onu daha çok tercih edilebilir hale getirmiştir. Bu tercihlerden biri de domates çorbasıdır. Domatesin kendi kalorisinin yaklaşık otuz gibi çok düşük bir rakamda olması; hem diyet yapan kişilerin bu ürünü güvenle tüketebilmesine hem de sağlıklı beslenen kişilerin beslendikleri şeyle doyarak mutlu olabilmesini sağlamaktadır.

domates-corbasi-2

Domates çorbasının faydaları daha geniş olarak incelendiğinde; bu çorbanın kişilerin kan basıncı değerlerini dengelediğini, kötü kolesterol seviyesini daha aşağı seviyelere çektiğini, kan şekeri değerlerinin düzenlenmesine yardımcı olduğunu gibi faydalarının da bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bahsi geçen bu etkilerini de içerisinde bulunan yüksek seviyedeki lif varlığıyla gerçekleştirebilmektedir.

Bunun dışında kansızlık problemi olan kişilere veya yüksek tansiyon hastası olan kişilere de sıklıkla uzmanlar tarafından domates çorbası önerilmektedir. Bunun sebebi kansızlık problemi yaşayan kişilerin vücutlarında eksik olan likopen enzimi, domatesin içerisinde bol bol mevcuttur. Hatta domates rengini bu enzimden almaktadır.

domates-corbasi-3

Bununla birlikte yüksek tansiyon hastalarının domates çorbası tüketmesiyle birlikte tansiyon seviyelerini düzenleyebilmeleri mümkün hale gelmektedir. Bu çorbanın en önemli etkisi ise, insan bünyesini kanser hastalığına karşı koruyabilmesidir. Antioksidan etki gösteren bu çorba, kanser gibi oldukça tehlikeli hastalıklara karşı çare olmaktadır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.