Menu

Havuç Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir ?


Havuç suyu hakkında bilgiler

Günümüzde dünya çapında en çok tüketilen ve sağlık için de pek çok konuda yararı olan sebzelerden biri havuçtur. İlk kökeninin Asya olduğu söylenen havucun buna rağmen dünya geneline yayılmasına Afganistan’da yetiştirilip dağıttırılması sebep olduğu söylenmektedir.

Yemeklerin içerisinde, salatalarda ek malzeme olarak ve yapılan küçük çaplı meze yemeklerinde sık sık kullanılan bir malzeme olan havuç; en büyük faydasını içeriğinde bol miktarda bulunan A vitamini sayesinde karşılayabilmektedir. Düzenli olarak tüketilen havuç sonrasında bireyin vücudu ihtiyaç duyulan A vitaminini bollukla alabileceği için bu tip kişilerin A vitamini eksikliğiyle alakalı hiç bir sağlık sorununa kolay kolay yakalanmadığı bilinmektedir.

Havucu miktar olarak bir porsiyonluk biçimde ele alırsak; bu 1 porsiyon havuçta yaklaşık %6’lık C vitamini, %10’luk K vitamini ve %2’lik kalsiyum minerali bulunmaktadır. Aynı zamanda az önce bahsettiğimiz yüksek orandaki A vitamini sayesinde de karaciğer sağlığını korumaya bir hayli yardımcı olmaktadır.

havuc-suyu-nedir

Aynı zamanda havucun içerisinde bulunan folik asit, B6 vitamini, tiamin, bakır ve magnezyum içerikleri de havucu zengin bir mineral kaynağı haline getirmektedir. Bu tip zenginlikleri dolayısıyla havucu tüketmek ne kadar önemliyse aynı şekilde tüketim şekline ve tüketim sıklığına da dikkat etmek gerekmektedir.

Havucun faydaları nelerdir?

Havuç kansere karşı etkilidir : 

 • Havuç faydalarından en önemlisi olarak söyleyebileceğimiz durum, havucun kanserin ortaya çıkmasına engel olabilmesidir. Yapılan araştırmalar neticesinde sık sık havuç tüketen erkeklerin, tüketmeyenlere göre prostat kanserine yakalanma risklerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Bunun dışında sigara içen bireyler arasında yapılan araştırma neticesinde bu bireylerin arasında sık sık havuç tüketenlerin tüketmeyenlere nazaran daha az akciğer kanserine yakalandıkları saptanmıştır.
 • Bu anlatılanların dışında vücutta çoğu kanser durumunu engelleyen havucun aynı zamanda lösemi hücrelerini de öldürebildiği saptanmıştır. Bu etki özellikle havuç suyuyla yapılan ekstre tüketildiğinde alınabilmektedir. Bir yandan da düzenli olarak havuç suyu ve havucun kendisini tüketen kişilerin kolon kanseri risklerinin de önlerine geçebildikleri bilinmektedir.
 • Havuç cilt sağlığına etkilidir : İçeriğinde yoğun miktarda antioksidan etki bulunan havuç ya da havuç suyu tüketildiğinde cilt sağlığının ve cilt temizliğinin engellenebilmesi mümkün olmaktadır. Hem tırnaklarda, hem saçlarda hem de ciltlerde oluşmuş bozuklukları ve kırılganlıkları gidererek cilt üzerindeki sivilce,akne ve siyah nokta problemlerini ortadan kaldırmakta oldukça etkilidir. Bu etkisini içeriğinde bulunan A vitamininden almaktadır. Esasen havucun cilde faydalarından en iyi şekilde yararlanmanın tek yolu, havuç suyunu direkt olarak yüze sürmektir. Böylelikle en iyi etkiyi elde etmek mümkün olmaktadır.
 • Havuç kalp sağlığına etkilidir : Havucun iyi bir antioksidan olması, onu metabolizmada kan temizleyici ve kan devir daimini sağlayıcı bir pozisyona sokmaktadır. Aynı zamanda vücutta dolaşan zararlı radikallere de müdahale edebilen havuç; damar tıkanıklığının da önüne geçebilmekte, böylece kalbin daha iyi ve daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Havuç beyin sağlığına etkilidir : Havuç, beyindeki sinir hücrelerine de olumlu etki yaparak zarar görmüş beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olmaktadır. İlerleyen yaşlarda yaşanan unutkanlıklar ve dış kaynaklardan alınan darbeler neticesinde beyinde oluşabilecek hasarların önüne geçebilen havuç, beynin daha rahat düşünebilmesini de sağlamaktadır.

havuc-suyu-kurleri

 • Havuç göz sağlığına etkilidir : Vücudumuzda yaşanan A vitamini eksiklikleri gözlerimizde belirli sorunlara yol açmaktadır. Havuç gibi içeriğinde bol miktarda beta karoten bulunan besinlerle beslenildiğinde göz sağlığına etkide bulunarak katarakt gibi göz problemlerine yakalanma riskinin de önüne geçilebilmektedir.
 • Havuç diş ve ağız sağlığına etkilidir : Diş macunu sektöründe de sıklıkla havuç içeriğinden faydalanılmasının sebebi, havucun diş etlerine ve dişlerin kendisine sağlık konusunda fayda sağlamasıdır. Çiğ bir şekilde tüketilen havuç, dişlerde biriken zararlı maddeleri temizleyerek ağızdaki ve dişlerdeki zararlı bakterileri ve diş eti asitlerini ortadan kaldırabilmektedir. Aynı zamanda ağzımızda tükürük bezlerimizin görevini eksiksiz yerine getirebilmesine de yardımcı olmaktadır.

Havuç suyunun faydası

 • Havuç suyunun içeriğinde bulunan protein, kemik sağlığına katkı sağlayarak kemik hastalıklarının önüne geçilebilmesine ve kemik sağlığının olması gereken seviyede tutulmasına yardımcı olmaktadır.
 • Cilt yapısında meydana gelmiş güneş lekelerinin ortadan kaldırılmasında etkili bir üründür. Cildin sağlıklı bir yapıda kalabilmesine, oluşan sarkıklıkların toparlanabilmesine ve de kırışıklıkların azaltılabilmesine katkı sağlamaktadır.
 • Bireylerin sıklıkla havuç suyu tüketmesi, karaciğer temizleme etkisi yaratarak karaciğerin yapısında birikmiş zararlı toksinlerin de vücuttan atılmasına ön ayak olmaktadır.
 • Havucun en önemli etkisi olan kanserden korunma durumu havuç suyu tüketildiğinde de geçerli olmaktadır. Bunun için meme kanserini engelleyebildiği, kolon kanserini engelleyebildiği ve mesane kanserini engelleyebildiği örnek olarak verilebilmektedir.

havuc-suyu-malzemesi

 • Cilt yapısındaki sorunları, yara izlerini ve kuruluk durumunu ortadan kaldırabilmekte havuç suyu etkili bir faktördür.
 • Vücudumuzdaki kas yapımızın sağlıklı bir biçimde geliştirilebilmesine katkı sağlamaktadır.
 • Havuç suyu kalori yakımında da oldukça etkilidir. Kilo verme sürecinde sıklıkla havuç suyu tüketmek yağ yakımına yardımcıdır.
 • Havuç suyunun hamilelere faydaları da göz ardı edilmeyecek bir faktördür. Hamile kadınların doğum öncesinde bol bol havuç suyu tüketmeleri, hem kendi sağlıkları için hem de bebeklerinin sağlıkları için çok önemlidir.
 • Havuç, normal şartlarda vücutta cinsel gücü arttıran ve cinsel isteği uyandıran bir besin olduğundan havuç suyu tüketildiğinde de aynı etkilerin alınması muhtemeldir. Özellikle erkeklerin havuç suyu tüketmeleri dahilinde; havuç suyu sperm sayısını arttırabilmekte ve bu bireylerde iktidarsızlık problemleri varsa bu problemlerinin önüne geçilebileceği söylenebilmektedir.
 • Havuç suyu kullanımı unutkanlık faktörü için de geçerli olmaktadır. Havuç suyuyla yapacağınız kürleri sıklıkla tükettiğinizde hem uzun vadede konular hakkında daha rahat düşünce üretebildiğinizi hem de bir şeyleri hatırlamada daha rahat hareket edebileceğinizi söylemek mümkün olmaktadır.
 • Havucun gözler üzerindeki etkisini havuç suyuyla da almak için, yapılması gereken çok ince bir detay vardır. Bu durum sıkılan havuç suyunun içerisinde bir miktar da sıvı yağ koymaktır. Bunun sebebi içeriğinde faydalanılmak üzere bulunan A vitamininin bu ürün tüketildikten sonra sıvı yağ sayesinde daha kolay ve daha fazla şekilde emilebilecektir.

havuc-suyunun-sagliga-yararlari

Havuç suyunun yan etkileri nelerdir?

Her üründe geçerli olduğu gibi, havuç suyunun da olması gerekenden fazlasının tüketilmesi dahilinde ortaya çıkartacağı bir takım yan etkiler ve problemler vardır. Orantısız havuç suyu tüketimi durumunda meydana gelecek faktörler şunlardır;

Böbreklerinde sağlık problemi olan kişilerin mutlaka havuç suyu tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Çünkü havuç suyunun içerisinde fazla miktarda potasyum olduğundan, böbreklerin bu potasyumu süzebilmek adına fazlaca çalışması ve olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilir.

Bir haftalık süreç içerisinde iki ya da üç bardak havuç suyu içmek normalken, bir birey sadece bir günde 5 bardak havuç suyu içiyorsa bu durum kendisine sanılanın aksine zarar sağlamaktadır. Bu kadar çok havuç suyu tüketmek kişide gaz problemlerine ve kabızlık problemlerine sebep olabilmektedir.

Havucun içeriğinde bol miktarda lif bulunduğundan, fazla şekilde havuç suyu tüketimi bu liflerin vücutta diğer besinlerle alınan çinko, bakır, kalsiyum ve demir gibi içeriklerin emilimini de zorlaştırabilmektedir. Hatta buna dikkat edilmeden bu şekilde devam edilirse metabolizmada kaçınılmaz olarak çoğu mineralin eksikliği yaşanmaktadır.
One Response
 1. kadir baskaya

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.