Menu

Hamilelik nasıl önlenir


gebeliğe engel olmak için

Pek çok insan bebeğini planlamak istemektedir. İstenilen zamanda hamile kalmak bebek büyütmek için gerekli koşulların oluşması çok önemlidir.

Genelde yeni evli olan çiftler hemen bebek istemezler. Bu tarz durumlarda hamileliği önlemek için belirli yöntemlere başvurulur.

İşte, hamileliği engellemek için yapılacaklar ;

gebelik engelleme


Hamileliğe karşı önlem alınmak isteniliyorsa bir kadın doğum doktoruna başvurulmalıdır. Doktorunuz, sizin için en ideal doğum kontrolü yöntemini size verecektir. Sıklıkla kürtaj gibi, işlemlere maruz kalmak istemiyorsanız kesinlikle doğum kontrolü yapmalısınız. İstenmeyen gebelikleri önlemenin pek çok yolu vardır.

hamilelik engelleme


Hamileliğin önlenmesi için yapılacaklar ;

Doğum kontrol hapları ; Doğum kontrol hapları iki çeşittir. Progesteron içerenler veya hem progesteron hem de Ostrojen içerenler. Doğum kontrol hapları, yumurtanın döllenmesini engeller, döllenen yumurtanın rahme yerleşmesini engeller ve spermlerin rahime hareketini yavaşlatırlar.

Spiral ;  T şeklinde olan ve rahim ağzına yerleştirilen bir doğum kontrol aracıdır. Dünyanın en güvenilir ve etkili olan yöntemi kabul edildiğinden en sık kullanılandır. Spermlerin vajinadan ilerlemesine izin vermez. Hormon salgılayan türleri de vardır. Sadece düzenli olarak kontrol edilmelidirler.

Prezervatif ;  Erkeklerin kullandığı  ve spermin vajinaya girişini engelleyen araçtır.

Hormon içeren iğneler ;  Hormon içeren iğnelerdir. Yumurtalıkları baskıya alırlar ve yumurtlama sonrası döllenmeye engel olurlar.

Deri altı implantlar ; Kol içine deri altına uygulanan implantlar, yumurtlama sonrası yumurtanın döllenmesini engeller.

Bu tarz pek çok doğum kontrol yöntemi vardır. Fakat, bu yöntemlerden bazıları bünyenize zarar verebilir. Bu nedenle hamile kalmamak için kesinlikle doktorunuza başvurmalı ve onun önerdiği yöntemi kullanmalısınız.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.