Menu

Hamilelik döneminde gerekli ilaç ve vitaminler


gebelikte gerekli ilaç ve vitaminler

Hamilelik sırasında anne adaylarının herhangi bir sorunu veya şikayeti olmasa bile, kullanmaları gerekli olan bazı ilaç ve vitaminler bulunmaktadır. Bununla birlikte hamilelikleri esnasında oluşabilecek şikayet ve rahatsızlıklara karşı gerektiğinde kullanmaları için de bazı ilaçlar vardır. Normal zamanda kullanılan her türlü ilaç hamilelik sırasında kullanılamamaktadır. Bunun nedeni, ilaçların birçoğunun plasentadan bebeğe geçmesi ve ona zarar verme ihtimalidir. Bundan dolayı da, gebelik döneminde vitamin bile olsa en basit ilaç dahi doktora danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Gebelik sırasında kullanılan vitamin türleri;

Folik Asit, gebelik döneminde kesinlikle kullanılması gereken vitamindir. Folik Asidi, gebe kalmadan almaya başlamak en doğru ve yararlı olanıdır. Hamile kalmadan yaklaşık 3 ay kadar önce alınmaya başlanmalı, hamile kalındıktan sonra da 3. ayın sonuna kadar kullanılmalıdır. Gebe kalmayı planlayan anne adayının hamilelikten önce folik asit almaya başlaması önerilmektedir. Folik asit alımının amacı, bebeklerde görülebilen nöral tüp defekti adı verilen anomalinin önüne geçmektir.

Folik asit haricindeki vitaminler ve Multivitamin preparatları, hamilelik döneminde kullanım mecburiyeti olmayan vitaminlerdir. Piyasada yaygın olarak bulunan bu multivitaminlerin, annede önemli bir beslenme bozukluğu yoksa kullanılması şart değildir. Kullanılması halinde herhangi bir sakıncası yoktur, ancak günde birden fazla alınması sakıncalı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bazı vitaminler, örneğin A vitamini gibi vitaminler düşük dozlardadır ve bazen mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

hamilelikte gerekli vitaminler

Hamilelikte kullanılan diğer ilaç çeşitleri;

Demir yani kan ilaçlarının hamilelik süresi boyunca kansızlık olmasa bile kesinlikle kullanılması önerilmektedir. Bu ilaçların kullanılmasının amacı, gebeliğin kansızlık yaratma durumu ve doğum sırasındaki kan kaybının yaşanmasıdır. Bundan dolayı da kansızlığı önleyici demir preparatlarının kullanılması gerekir.

Gebelik döneminde sıkça kullanılmakta olan ilaçlarda bir grubu da Magnezyum ve Kalsiyum preparatlarıdır. Bunların hamilelikte kullanılması gerekli olmasa da kullanıldığında herhangi bir sakıncası da bulunmamaktadır. Daha çok hafif kasılma ve kramplara karşı tercih edilen ilaçlardır.

Kanama ve düşük olma riski görüldüğünde doktorun uygun gördüğü durumlarda Progesteron hormonu içeren ilaçlar kullanılır. Normal zamanda kullanılan ağrı kesiciler hamilelik sırasında kullanılan ilaçlar değillerdir. Mecbur kalınırsa parasetamol türevi ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Ağrı kesiciler, bebek üzerinde potansiyel zararları olan ilaç türevleridir. Kısaca, gebelik sırasında yaşanan rahatsızlıklara ve olumsuzluklara karşı kullanılacak olan her türlü ilaç, doktor kontrolünde ve bilgisi dahilinde alınmalıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.