Menu

Hamilelik belirtileri


Çocuk sahibi olmak, dünyanın en güzel duygusudur. Sevdiğiniz ve saygı duyduğunuz bir insanla yaşamı birleştirdikten sonra, alacağınız bebek haberi evliliğin en mutlu dönemidir. Peki, hamile kaldığınız da ne gibi belirtiler olmaktadır?

İlk olarak, adet dönemizde bir gecikme olacaktır. Yaklaşık 10-15 gün kadar bir gecikmeniz varsa, kan tahlili veya hamilelik testi yaptırmakta fayda vardır. Kasıklarda ve kalça çevresinde hafif sızılar, rahimin genişlemesi sebebi ile yavaş yavaş başlar. Bu sızılar, zamanla ağrıya dönüşebilir ve bel hizasına kadar çıkabilir. Baygınlık geçirecek kadar baş dönmesi, mide bulantısı ve midede yanma hissi olabilir.  Memelerde şişkinlik, acı hissi, meme başlarında hassasiyet,e ağrılar, vajinal salgının artması, sık idrara çıkma, yorgun hissetme ve sürekli uyku hali olarak sayılabilir. Bu belirtiler, hamilelik hormonu olan östrojen ve progesteron hormonları sayesinde olmaktadır. Bu hormonlar, hızla vücudu gebeliğe hazırlamaya başlarlar. Açlık hissi, mesane boşalmasına rağmen sürekli tuvalete gitmeyi istemek, az miktarlarda vajinal kanamalar, ağzınızda metalik tad, sırt ağrıları, keskin koku alma, leğen kemiğinde şişlik, ağırlık ve gaz hissi, kusma hissi olmasına rağmen çıkaramamak gibi hormonların oluşturduğu bir süreç geçirilebilir. Duygusal olarak da geçirilen farklı hisler olmaktadır. Çok ağlamak, duygusal olmak ve depresyon belirtileri olabili. Bunun yanı sıra, aşırı kızgınlık veya çok sakin olmak gibi belirtiler olabilir.

Yapılan araştırmalarda, kadınların bazıları hiçbir hamilelik belirtisi geçirmemektedir. Bu, metabolizma ile alakalıdır. Ruhsal ve fiziksel açıdan hamileliğe hazır olmak bunun nedenlerinden olabilir. Bazı hamileler, dokuz ay boyunca yataktan kalkamayıp ciddi sorunlar yaşarken, bazı hamileler çok rahat bir süreç geçirmektedirler. Kesinlikle doktor kontrolünde geçirilmesi gereken ilk 3 ay, hamilelikte çok önemlidir. Ayrıca, kullanılacak olan vitaminler, yenilecek yemekler konusunda bilgili olmak, hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığı açısından önemlidir.
One Response
  1. Neval

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.