Menu

Halüsinasyon anlamı


Halüsinasyon nedir?

Beynimiz ve duyu organlarımız, var olmayan algılamalar yapabilir ve görüntüsü gözümüzde canlanabilir. Çok gerçekci, kokusu ve sesi bile olabilen bu durumlara halüsinasyon denmektedir. Halüsinasyonu, sağlıklı bireylerde görebilir. Bunda bir anormallik yoktur. Ama sürekli ve gerçeklikten kopuş yaratan halüsinasyon görmek, psikolojik bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Beyin, özellikle karanlık ortamlarda kendi görüntülerini oluşturabilir. Rüya görmek ile eş anlamlı olan bu olay, doktorlar tarafından normal kabul edilmektedir. Belirli hastalıklarda sanrılar oluşabilir (bu tip durumlara beyin tümörlerinde, felç ve göz problemlerinde rastlanır).

Halüsinasyonlar nasıl görülür?

Bu durumu yaşayan bir kişi, bu beş duyu ile gördüğüne ve duyduğuna kesin olarak inanmaktadır. Hasta, genelde olayın ne olduğunu bilmez ve gerçek olarak kabul eder. Çünkü, duyu organlarımız böyle programlanmıştır. Ruh hastalıklarında, bu nedenle çok sıklıkla görülmektedir. Çeşitli ruhsal halüsinasyonlarda ise, kişi düşüncelerinin izlendiğini, yaptırılmak istenilen olayların beynine zorla sokulduğunu düşünebilir. Çeşitli psikozlarda, nevrozlarda iç sıkıntısı ve daralma durumlarında bu tip halüsinasyonlar görülmektedir.

Yapılan tüm araştırmalarda, size bir madde veya ortamdan bahsedildiğinde onu hemen aklımızda görüntü olarak oluşturduğumuz ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, karanlık bir ortamda düşündüğünüz her şey bir gerçekliğe dönüşebilir. Bu, yaşadığınız hayat ve stres ile doğru alakalı bir durumdur. Çok kötü ve koku içeren bir film seyrettiğinizde, korktuğunuz bazı objeleri beyniniz size gerçekmiş gibi gösterebilir. Bu olağan ve normal bir durumdur.

halusinasyon-anlami

Bunun dışında; halüsinasyon görmek konusuna sebep olacak nedenlere uyuşturucu madde kullanımı da örnek olarak gösterilebilir. Esrar, LSD gibi keyif verici maddelerin kullanımı kişinin halutik görüntüler görmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca bireyin ameliyat sırasında aldığı halüsinojen etkili ilaçlar da bir takım hayallerin görülmesine neden olabilir.

Halüsinasyon örnekleri arasında çok bilinmese de dalış yapılması da gösterilebilmektedir. Derinlere dalan dalgıçlarda “estezi” ismi verilen halüsinasyon görüntüleri ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar “azot sarhoşluğu” şeklinde de gündeme getirilebilmektedir.

Uyanıkken halüsinasyon görmek nedir?

Görülen hayali görüntülerin ve işitilen hayali seslerin ortaya çıkmasındaki sebepler, sadece uyku esnasında değil bireyin günlük hayatta uyanık haldeyken de geçerli olabilmektedir. Örnek verilecek olursa; bir kişi herhangi fiziki rahatsızlığa sahipse bu durum onda psikotik olarak hayali hezeyanlar yaratabilmektedir. Metabolizmadaki karaciğer rahatsızlıkları, akciğer rahatsızlıkları gibi durumlar beyni bir süre hasarlı pozisyona getirebildiğinden halüsinasyonların ortaya çıkmasını tetikleyebilmektedir.

Bu tip durumlarda, hasta kişinin yorulan beyin yapısı kendisini rahatlatabilmek ve rahatsızlığın önüne geçebilmek adına kendi içerisinde bazı görüntüler oluşturabilmekte, görülen bu hayaller de kişinin uyanık pozisyondayken halüsinasyon yaşamasına sebep olabilmektedir.

Ancak, uyanık haldeyken görülen halüsinasyonlar her zaman iyi huylu ve geçici olarak çıkmamaktadır. Bunlar bazı kişilerde “Lewy cisimcikli demans hastalığı” isimli rahatsızlıktan da meydana gelebilmektedir. Bu tip şikayetleri olan bir kişinin, hastalık durumunu netleştirmesi adına bir uzman kontrolüne gitmesi önerilir.

Halüsinasyon tedavisi nasıl yapılır?

Bu hastalığın tedavi aşamasında ana husus, kişinin bu tip olmayan sanrıları görmeye başlaması sürecinden itibaren durumun geçici olup olmadığına bireysel olarak bekleyerek karar vermek yerine geç kalmadan bir uzman kontrolüne başvurması gerekliliğidir. Tedavi süreci ne kadar erken başlarsa, o kadar etkili bir çözüm süreci geçirilmektedir.

Başlanan tedavi aşamasında her şeyden önce, kişiye bu halüsinasyonları hangi sebebin gördürdüğünün tespit edilmesi durumu etkendir. Eğer durum fiziki bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, bunun tespiti yapılacak sağlık durumu taramasıyla ortaya çıkartılmaktadır. Ancak durumun altında yatan nedenin fiziksel bir nedenden kaynaklanmadığı ortaya çıkartılırsa, bu sefer esas nedenin belirlenmesi adına hem hastanın yakın çevresi hem de kendisiyle halüsinasyonlara yönelik konuşmalar yapılmaktadır.

halusinasyon-nedir

Bu aşamada ulaşılan sonuca göre uzmanların durumun ciddiyetine göre ilaç tedavisine başladıkları bilinmektedir. Önerilen ilaçlar tedaviyi yürüten doktorun önerdiği sıklıkta kullanılmalıdır. Kısacası halüsinasyon tedavi yöntemleri hastalığın hangi sebepten kaynaklandığına göre değişiklik göstermektedir.

Halüsinasyon gören birine nasıl davranılmalıdır?

Bu aşamada, kişinin yakınında olan kişilerin kişiye olan tavrı çok fazla önem teşkil etmektedir. Öncelikle mümkün olduğunca ılımlı yaklaşmak ve kişiyi moral bozacak şekilde değil de sakin bir şekilde tedavi görmeye ikna edecek pozisyona getirme şansı denenmektedir. Anlaşılacağı üzere, herkesin kolaylıkla kabul edeceği bir durum olmayan halüsinasyon sıklığı kişiye yöneltilen olumsuz tavırlarla ve kızgınlıkla yaklaşımda hastayı tedavi görme isteğinden oldukça uzaklaştıracak ve durumu kabul etmekte daha da zorlanmasına sebep olacaktır.

Bir şekilde tedaviye götürülen ancak bu sefer de ilaç kullanımını reddeden hastalarda, doktorun reçetesini yazdığı ilaçlar alınarak hasta farkında olmadan yediği yemeklere veya içtiği içeceklere katılabilmektedir.
One Response
  1. Belgin Gülec

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.