Menu

Halil Sezai Paracıkoğlu


halil-sezai-1

Popüler kültürde yaygınlıkla “Halil Sezai” olarak bilinen, ancak tam adı Halil Sezai Paracıkoğlu olan tanınmış sanatçı; 16 Ağustos 1979 tarihinde Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Babası aslen Bulgaristan asıllı bir aileden gelmiş olup, soyadlarının da Bulgaristan’ın Pazarcık ilinin Paracık köyünde yaşamalarından kaynaklı olarak alındığı söylentileri bulunmaktadır.

Babası meslek olarak öncelikle bas gitar çalan bir müzisyen olarak piyasaya atılsa da sonrasında meslek hayatına muhasebecilik yaparak devam etmiş, annesi olan isim Nurten Paracıkoğlu da öğretmenlik mesleğiyle uğraşmıştır. Halil Sezai’nin kendisinden 2 yaş küçük “Duygu” adında da bir kız kardeşi bulunmaktadır.

halil-sezai-2

Kendisi hem ilk okul eğitimini, hem orta okul eğitimini hem de lise eğitimini Eskişehir’de tamamladıktan sonra, üniversite sınavına girerek Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nı kazanmıştır. Ankara’ya taşınıp bu okulda eğitimini alan Paracıkoğlu, mezun olduktan sonra piyasanın pek çok farklı alanında kendini gösterme imkanı bulmuştur. Kendisi için hem tiyatro oyuncusu, hem sinema oyuncusu, hem bestekar, hem şarkıcı hem de söz yazarı ünvanlarını taşıyan çok yönlü bir isim yorumunda rahatlıkla bulunulabilmektedir.

Halil Sezai’nin asıl ülke çapında çıkış yakalamasını sağlayan nokta ise “İncir Reçeli” filmiyle piyasaya düşmesidir. Bu filmin başrollerinden biri kendisi olup, hem de film içerisindeki müzikler kendi söz ve bestesi şeklinde oluşmaktadır.  Sonrasında kendisinin ilk albümü “Seni Beklerken” piyasaya sürülmüş; o albümdeki “Paramparça”, “İsyan”, “Sevda Tanrıçası”, “Sonbahar”, “Duman” gibi şarkıları ciddi anlamda beğenilen ve deyimi yerindeyse “dillere pelesenk olan” şarkılar arasında yer almıştır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.