Menu

Hafızayı güçlendiren yiyecekler


hafiza-guclendirici-yiyecekler

Hafızanın güçsüzleşmesinin nedenleri nedir?

Geçmiş yıllarda unutkanlık durumunun sadece ilerleyen yaşa bağlı olarak yaşandığı düşünülse de, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bilim dünyasındaki gelişmeler de bu tip araştırmalara yansımış; sonuç olarak unutkanlığın sadece ilerleyen yaşla alakalı olarak değil her yaşta ortaya çıkabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Genç yaşta oluşan unutkanlıklar da ilerleyen yaşta oluşan unutkanlıklar da başta sağlık problemlerinden dolayı, bunun dışında stres faktörü, yetersiz beslenme ve dengesiz beslenme gibi durumlardan ötürü de meydana gelebilmektedir.

Özellikle yetersiz ve dengesiz beslenmenin yarattığı durumlarda başlıca etki olarak sayılabilen unutkanlık, bu durumu tam tersine çevirerek yani yeterli ve dengeli beslenilerek halledilebilmektedir. Bunun için yapılması gereken de dikkat toplayıcı, hafıza güçlendirici sebzelere, meyvelere ve diğer yiyecek ürünlere yönelmek gerekliliğidir. Bahsedilen hafıza güçlendirici besinler yeterli olarak tüketildiğinde; hızlı bir algılama süreci, hızlı bir düşünme süreci, gündelik yaşamda daha dikkatli olma veya daha rahat bir şeyleri ezberleyebilme gibi pek çok yeti geri kazanılabilmektedir. Yiyeceklerin bu etkileri göstermesi de, hafızanın güçlenmesinde aktif rol oynayan minerallerin ve vitaminlerin bu yiyeceklerin içerisinde bulunmasıdır.

Hafızayı güçlendirebilen yiyecekler hangileridir?

Yiyeceklerin bu tip etkileri olduğu ortaya çıkartıldıktan sonra, çoğu ürünün içeriği daha iyi incelenebilmiş ve hangisinin hangi vitaminleri / mineralleri barındırdığı ve neye iyi geleceği oldukça netleştirilmiştir. İşte unutkanlığa iyi gelecek ve hafızayı güçlendirecek temel besinlerden bazıları şunlardır;

Balık :  Bir haftalık süreç içerisinde en az 2 kere tüketilmesi önerilen balığın unutkanlık üzerinde yok edici etkisi, içeriğinde bulunan Omega-3 yağlarına bağlı olmaktadır. İçeriğinde en yoğun şekilde Omega-3 yağı bulunan somon balığı veya ton balığı gibi balıklar ve diğer balık türleri vücudunuzun Omega-3 eksikliğini gidererek unutkanlık konusunda da size yardımcı olmaktadır.

Kuruyemişler : Fıstık, fındık, badem, ceviz gibi toptan kategorileyeceğimiz kuruyemişler, düzenli aralıklarla tüketildiğinde beyinsel sinirleri harekete geçirerek daha güçlü ve sağlıklı çalışmalarına, bunun sonucunda da odaklanma sorununun ortadan kalkıp daha dikkatli olunması yönünde olumlamalar oluşmaktadır.

Süt ve süt ürünleri : Sütün kendisinin ve içeriğinde bulunduğu ürünlerin kişileri Alzheimer hastalığına karşı koruduğu belirlenmiştir. Ayrıca bu tip ürünlerin içeriğinde yüksek oranda da protein bulunduğu için özellikle çocuklar üzerinde gelişim süreçlerinde oldukça olumlu etkiler yaratmaktadır. Bunun yanında da hem yetişkinler hem de çocuklar için beyin hücrelerinin gelişmelerine yaramaktadır.

Ispanak : İnsan hafızasını en çok etkileyen ve güçlendiren vitaminin B vitamini olduğu ortaya çıkartılmıştır. Ispanağın içerisinde de oldukça bol miktarda B vitamini bulunmakta;  bunun yanında folat minerali de ıspanağın içinde yüksek miktarda görülmektedir. Bu bahsettiğimiz folat minerali ve B vitamini metabolizmaya alındığında beyne zarar veren ve unutkanlığı meydana getiren “homosistein” isimli elementle savaşmaktadır.

Meyveler : Vücudun belleğini güçlendirmesi adına ihtiyaç duyduğu “antosiyanin” isimli kimyasal bir kaç meyvenin içerisinde doğal halde bulunmaktadır. Bu meyveler böğürtlen, çilek, ahududu, yaban mersini, elma, portakal, kırmızı üzüm, kivi vb. meyvelerdir. Bu tip meyveler tüketildiğinde hem vücutta hücre sağlığını bozan serbest radikalleri yok edebilmekte hem de hafızayı koruyabilmektedir.

Sebzeler : Az önce ıspanaktan bahsettiğimiz gibi yeşil yapraklı sebzeler hafızayı korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Brokoli, kuşkonmaz, kırmızı soğan, kırmızı lahana vb. sebzelerin tüketimi hafızayı güçlendirerek aynı zamanda iyi konsantre olmamıza imkan sağlamaktadır. Bu tip sebzeler de aynı şekilde hafızanın güçlenmesine oldukça yardımcıdır.
Son 50 Yorum
 1. Recep Aydın
 2. xeyale_288
 3. israil
  • Anonim
 4. ferhat
 5. حسن سزائ اوزگون
 6. NALAN KOVULMAZ
 7. OSMAN
 8. elma
 9. cevdet

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.