Menu

Güneş enerjisi ile çalışan araçlar


güneş enerjili arabalar

Arabanız benzinli ise sürekli yakıt derdiniz var demektir. İşin ilginç yanı, benzin fiyatının sürekli artışı belinizi bükecektir.

Üstelik, doğaya ve dünyaya verdiğiniz zarar çok da yüksektir. Peki çözüm ne? Bilim adamları uzun zamandır güneş enerjisi ile çalışan araçlar üretmeye çalışıyorlar.

İşte, güneş enerjisi ile çalışan araçlar ;

solar araba


Güneş enerjili arabalar ;

Güneş enerjisi ile çalışan arabalar bugün sadece yarışlar için üretiliyor. World Solar Challenge yarışları gibi pek çok ülkede yapılan yarışlara bu arabalar her yıl katılıyor. Tüketiciler için güneş arabası kullanmakta önemli engel, solar panellerin yerleştirilmesi için geniş bir yüzey alanına ihtiyaç olmasıdır. Bu nedenle araçların içinde fazladan koltuk, saklama bagaj bölmeleri yapılmamaktadır. Araçlar, hızlı olsunlar diye hafif yapılmalıdır. Fakat, yarış harici güneş enerjisi kullanılan araba tasarımları da yapılmaya başlamıştır.

solar yelkenli


Güneş enerjili tekneler ;

Binlerce yıldır, rüzgarın kullanılmasıyla hareket eden yelkenliler çok beğenildi ve yapıldı. Güneş enerjisi ile çalışan tekne, Turanor Planetsolar 2012 yılında yapımı bitirilen teknedir. Amaç, güneş enerjisi ile çalışan bu tekneyle dünyanın etrafını dolaşmaktır. 60 kişiyi taşıyabilecek olan bu tekne, 14 knot hıza çıkabilecektir. Güneş enerjisi ile dünyayı dolaşmanın yanı sıra gemi bilimsel araştırma gemisi olarak hizmet verecektir.

solar planör


Solar uçak ;

Amerika’da ilk güneş enerjili uçak denemesi bitirilip uçak, New York-San Francisco arasında uçuş yapmıştır. Fakat, inerken kanatlarından biri hasar almıştır. 2015 yılına kadar uçak ciddi bir onarım ve tadilat geçirecektir. 2015 yılında dünyayı bu uçak ile dolaşmak düşüncesi vardır. Uçak kalktıktan sonra kendiliğinden inebilir, tankları sayesinde gece uçabilir, 40 mil hıza ve 39 bin metre rakıma çıkabilme özelliği vardır.

solar tren


Güneş treni ;

Macaristan’da Budapeşte’de Avrupa’nın ilk solar treni Vili, yolcu taşımaktadır. Saatte yaklaşık 15 kilometre hız yapan tren belki seyehat için uygun değildir ama gezinti için çok iyidir. Bu nedenle arkasında ki kabin ile yolcu gezintisi yapmaktadır.

solar otobüs


Güneş Otobüsü ;

Dünyanın ilk güneş enerjili elektrikli otobüsü, Tindo 2007 yılında Avustralya Adelaide’de çalışmaya başladı. Yakıt bedava olduğundan yolcular ücretsiz taşınmaktadır. Otobüs klimalı ve 40 kişiyi rahatlıkla taşımaktadır.

solarkopter


Solarcopter ;

Londra’da Queen Mary Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan bu helikopter, insansız teknoloji ile uçmaktadır. Bu helikopterlerin hayvan göçlerini izlemek, arama kurtarma ve fotoğrafçılık için kullanılabileceği düşünülüyor. Tamamen güneş enerjisi ile hareket etmektedir.

solar uzay istasyonu


Uluslararası Uzay İstasyonu ;

Şimdiye kadar dünyada güneş enerjisi ile çalışan en büyük makine ya da alet, Uluslararası Uzay İstasyonudur. Sekiz güneş kanatları 33 bin adet güneş pili ile donatılmıştır. Onlar, güneşten enerji toplar. Astronotlar için uygun ortam sağlamak ve bilim araştırmaları için dünyanın en pahalı sistemidir.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.