Menu

Gülay kimdir


gulay-kimdir

Türk sanatçılarından sevilen ve tanınan bir isim olan Gülay, 24 Mayıs 1970 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Çocukluk yıllarını da İstanbul’da geçiren Gülay, babasının müzikle arasının çok iyi olması nedeniyle, 5 yaşından itibaren müzikle ilgilenen bir birey olmuştur.

Kendisi iyi bir müzisyen olan babası Ercan Sezer, kızına pek çok müzik enstantanesini öğretmiş, özellikle türkü türünde kendini geliştirmesine ekstradan özen göstermiştir. Gülay, müzikle dolu bir çocukluk geçirip büyürken başka hayaller de geliştirmeye başlamış ve mesleğinin diş teknisyenliği olmasına karar vermiştir.

Nitekim üniversitede istediği bölümü kazanıp okulundan başarıyla mezun olduğu bir süreci de geçirmiştir. Mezuniyetinin ardından bir süre diş hekimliğine devam eden Gülay, aynı süreçlerde müziğe olan tutkusunu da elden bırakmamış ve mesleğinin yanında devamlı surette müzik hayatının da içerisinde yer almıştır.

Zaman geçtikçe, müziğe olan tutkusunun daha ağır bastığını fark eden Gülay mesleğine ara vererek bütün hayatını müziğe ayırmaya başlamıştır. 1988 yılında çıkardığı “Her Akşam” albümü kendisinin ilk albümüdür. Bu albüm onun albüm konusunda acemiliğini atmasına yardımcı olmuş, 1995 yılında asıl yıldızının parlamasına neden olan “Cesaretin Var Mı Aşka?” albümünün çıkmasına ön ayak niteliğinde değerlendirilmiştir.

Albümün getirdiği başarıyla beraber pek çok söyleyişe katılan ve konser veren Gülay, kendisini daha da iyi noktalara getirmek adına 2001 yılında Kuzey Kıbrıs’a giderek Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümğü’nde eğitim görmeye başlamıştır. 2007 yılında mezun olan Gülay, eğitimli bir müzisyen olarak 2011 “Aşkhane” albümünü çıkarmış, son olarak da 2016 yılında “Gri Şarkılar” adlı albümünü piyasaya sürmüştür.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.