Menu

Guatr Nedir ? Neden Olur ? Tedavisi Nedir ?


Guatr nedir?

Guatr hastalığı nedir kısaca anlatılacak olursa; bireylerin ön boyun bölgesinde yer alan tiroid bezlerinin, bir takım etmenler dolayısıyla normal boyutunu aşarak şişmesi durumu olarak özetlenebilmektedir.Oluşmasının en yaygın sebebi iyot yetersizliği olsa da, guatrı meydana getiren birden fazla farklı sebep bulunmaktadır.

Guatr nasıl anlaşılır?

Vücutta meydana gelen şu tip değişimler, metabolizmada guatr hastalığının oluşmaya başladığına işarettir;

 • Boğaz bölgesinde şişlikten dolayı rahatsızlık hissetme
 • Ses kısıklığı yaşama
 • Yutkunmada güçlük çekme
 • Rahat nefes alamama
 • Nefessiz kalma hissiyatıyla uykudan uyanma
 • Sürekli öksürme
 • Nefes alırken gırtlaktan bir takım sesler çıkması

Guatr neden olur?

Guatr nedenleri olarak en bilindik rahatsızlıklar şu şekilde özetlenebilir;

Bağışıklık sisteminde meydana gelen hastalıklar : Vücudumuzda bağışıklık sisteminin sistematik olarak arıza verdiği ve farkında olmadan kendi dokularını yok ettiği Hashimato türü tiroid hastalığı guatrı meydana getirmektedir.

İyot yetersizliği : En yaygın olarak guatrı ortaya çıkartan sebeptir. Buna göre tuz yapısına iyot eklenmeyen orta gelişmişlikteki ve gelişmemiş olan ülkelerde en yaygın şekilde görülebilen bu problem; vejetaryen beslenme biçimini benimseyen kişileri de etkilemektedir.

Hipertiroidi : Bu rahatsızlık tiroid bezinin aşırı aktif olduğuna işaret olmaktadır. “Graves” denilen hastalıktan ötürü meydana gelmekte ve Hashimato türünde olduğu gibi bağışıklık sisteminin dengesinin bozularak kendi dokularına saldırarak tiroid bezinin şişmesine sebep olmaktadır.

Radyoterapi alınması : Özellikle alınan radyoterapinin boyundan halledilmesi durumunda tiroid bezlerinin etkilenmesinden kaynaklıdır.

Sigara kullanımı : Sigara kullanan kişilerin vücutlarında tirosiyanat içeriği iyot emilimini engellediğinden guatr oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Hormonlarda değişiklik yaşanması : Ergenlik çağına girilmesi, gebelik yaşanması veya menopoz dönemine girilmesi bireylerde guatr hastalığını meydana getirebilmektedir.

Lityum ilacı kullanma : Vücutta tiroidlerin işleyişlerine müdahale eden bu ilaç içeriği, guatr problemine neden olabilmektedir.

guatr-hastaligi

Guatr tedavisi nedir?

Guatr hastalığı tedavisinde izlenilmesi gereken yollar şu şekilde özetlenebilir;

 • Öncelikle yapılacak tetkiklerle guatrda herhangi bir kanserli yapı ya da hücre olup olmadığı kontrol edilmektedir. Eğer kanserli bir doku bulunmazsa, guatr tedavisi ilaçlarla veya uygulanacak kontrol aşamalarıyla tedavi süreci ilerletilmektedir.
 • Guatr daha küçük ve zararsız boyutlardayken, eğer tiroid bezlerinin çalışmasını da etkilemiyorsa konunun uzmanı doktorlar genelde herhangi bir müdahalede bulunmadan ilerleyen evrelere ulaşmaması için durumu sadece müşahade altında tutmayı yeğlemektedirler.
 • Bunun dışında guatr hastalığınızın sebebi hipotiroid olarak belirlenmişse, bu hastalığın semptomlarını durduracak ve guatrınızın büyümesini engelleyecek ilaçlar kullanmanız sağlanmaktadır.
 • Eğer guatr sebebiniz hipertiroidi ise, yine hormon seviyesini olması gereken seviyeye döndürebilmek adına ilaç tedavisine devam edilmekte ve bunun beraberinde bu durum solunum güçlüğüne, yutkunma güçlüğüne sebep oluyorsa ameliyatla nodül alımı yoluna gidilebilir.
 • Tiroid bezleriniz aşırı aktif bir şekilde çalışıyor ise, tedavi sürecinde denenecek bir yol da radyoaktif iyot tedavisidir. Oral yolla alınan bu iyot biçimi, kana karışarak tiroid bezlerinize ulaşarak fazladan olan tiroid hücrelerini yok etmektedir.

Guatr zararları nelerdir?

 • Vücudun halsiz düşmesine sebep olup aynı zamanda kalbin de çok fazla çalışmasına neden olduğundan kalp çarpıntısı yaratmaktadır.
 • Tiroid bezlerinin büyümesi, saçlara da etki ederek saç dökülmesi sorununu beraberinde getirmektedir.
 • Tiroid bezlerinde işlev bozukluklarının oluşmasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda tiroid bezi tarafından üretilen T3 ve T4 hormonları metabolizmada karbonhidrat seviyesinin düzenlenmesine, sıcaklığın ayarlanmasına, yağ seviyesinin kontrol edilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak tiroidin işlevleri bozulduğunda, yani guatr hastalığı sonucu bu kontroller de sekteye uğramakta ve kan yapısında kolesterol değerlerinin yükselmesi gibi etkilere neden olmaktadır.
 • Günlük hayatta anlamsız mide bulantılarının yaşanması da guatr hastalığının bünyeye verdiği zararlar arasında sayılmaktadır.

 

Kaynaklar :

https://www.medicalnewstoday.com/articles/167559.php

https://patient.info/health/goitre-thyroid-swelling

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/goiter/diagnosis-treatment/drc-20351834

https://en.wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvR29pdHJl
Son 50 Yorum
 1. Kader koçin
 2. zümral
 3. halil kaplan
 4. birgül
 5. özkan
 6. ozgur
 7. Arife innce
 8. tulin
 9. yeter tülüce
 10. mesutsankur
 11. hayriye
 12. yasemin
 13. kıssım

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.